Zagađenje u Pljevljima više nikog ne zanima

Ekolozi pozvali nadležne institucije na saradnjiu, optužili ih za pasivnost i ponudili konkretna rješenja

5949 pregleda20 komentar(a)
Magla i smog česta pojava u Pljevljima, Foto: Goran Malidžan

Dosadašnja potpuna pasivnost instituacija za rješavanje prekoračenja zagađenja vazduha u vrijeme sezone grijanja u Pljevljima i nepoštovanje odredaba Kratkoročnog akcionog plana za Opštinu Pljevlja u slučaju prekoračenja ili rizika od prekoračenja praga upozoravanja za sumpor(IV)oksid SO2, ne uliva povjerenje da će taj problem biti riješen ili ublažen. Zbog toga, nadležni moraju hitno da reaguju i da sarađuju sa ekolozima i poslušaju i njihove predloge.

To je saopštio predsjednik Ekološkog društva “Breznica” Milorad Mitrović.

On je podsjetio da su Pljevlja u više izvještaja o zagađenju vazduha Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Svjetske agencije za zdravlje i životnu sredinu (HEALL) proglašavana za jedan od gradova koji imaju najlošiji kvalitet vazduha u svijetu i područje opasno za život ljudi.

“Niko ni od lokalnih ni državnih institucija i ne razmišlja o saradnji na smanjenju koncentracije čvrstih čestica u vazduhu u zimskom periodu u Pljevljima. Nikoga izgleda ne zanima ni sadašnja, svakodnevna, višesatna prekoračenja sumpordioksida i veoma loše zdravlje Pljevljaka koje je svakim danom sve lošije i odavno je poprimilo alarmantne razmjere. Nikoga ne zanima ni povećanje broja umrlih od najtežih bolesti iz godine u godinu u ovom nejvećem i jedinom industrijskom centru Crne Gore, kao i veliki broj građana koji se iselio sa ovog područja”, kazao je Mitrović.

Vlasti u Pljevljima ali i u drugim gradovima koji imaju problem zagađenog vazduha, mogle bi, prema njegovom mišljenju, da uvedu mjere kojima bi se ograničila upotreba automobila, a na građane i pravna lica da se apeluje da smanje korišćenje čvrstih goriva i upotrebu automobila koliko je to moguće, te da svi konačno prekinu dosadašnju praksu i prestanu da pale kontejnere za smeće, koji gore kao “vječite vatre” u urbanim djelovima gradova.

“Mjerenja kvaliteta vazduha koja sprovodi Ekotoksikološki zavod pokazuju da su Pljevlja ubjedljivo najzagađeniji od svih gradova u kojim se vrše mjerenja kvaliteta vazduha, ako tome dodamo i konstantno probijanje granica za polutante onda je svaki komentar suvišan. U Pljevljima dominira povišena koncentracija prašine (PM 10 i PM 2.5), dok postoji i problem sa neobjašnjivim povećanjem koncentracija sumpor-dioksida (SO2). Prosječna vrijednost suspendovanih čestica i teških metala (olova, arsena, kadmijuma, nikla i dr.) u Pljevljima je u stalnom porastu. Uglavnom samo mediji prenose informacije o zagađenju na koje ni nadležni državni organi ni institucije uopšte ne reaguju, kao što ne raguju ni na sva naša dosadašnja upozorenja i zahtjeve da se krene u rješavanje ovih veoma značajnih problema za građane Pljevalja. Ovakvo stanje se prihvata kao uobičajno ili još gore, kao normalno”, smatra Mitrović.

On smatra da je donošenje konkretnih mjera koje bi bile definisane u Planu interventnih mjera neophodno ako vlast, odnosno donosioci odluka, zaista žele da primijene određene metode i spriječe permanentno povećanje emisija čestica koje nastaju zbog rada Termoelektrane, Rudnika uglja, upotrebe individualnih ložišta, kotlarnica i saobraćaja.

“Neophodno bi bilo i da se izradi Plan interventnih mjera u slučajavima prekomjerne zagađenosti vazduha u gradskom području, kao što je to urađeno u slučaju prekoračenja ili rizika od prekoračenja praga upozoravanja za SO2, ali da se isti poštuje i dosljedno sprovodi.

Kalcijum-hlorid bi smanjio prisustvo čestica za 30 odsto

Smatramo da bi korišćenjem kalcijum-hlorida u takozvanom “mokrom postupku” moglo da se smanji prisustvo praškastih čestica u zimskom periodu i do 30 odsto, naravno ako bi vlasti sada to željele da primijene i spriječe povećanje emisije čestica. Neophodno bi bilo da se najprije uradi elaborat o korišćenju kalcijum hlorida za zimsko održavanje saobraćajnica u cilju smanjenja zagađenja vazduha na području grada. Zatim bi se napravio sporazum sa preduzećem “Čistoća“ koje inače održava i pere gradske ulice. Nakon toga bi trebalo da uslijedi nabavka kalcijum-hlorida za primjenu “mokrog postupka” na području Pljevalja u zimskom periodu za sezonu 2020/2021. godinu. Takođe, sporazum bi se odnosio i na primjenu “mokrog postupka” u zimskom periodu za održavanje zaobilaznica oko grada, takođe u cilju sprečavanja zagađenja vazduha čvrstim česticama, kazao je Mitrović.