SNP: Iako je ratifikovala Istanbulsku konvenciju, u CG se za prebijanje žena propisuje kazna od 150 eura

"O nasilju nad ženama i u porodici danas se u našoj državi govori otvorenije i slobodnije, prijave nasilja su češće, ali pravna regulativa i kaznena politika i dalje kaskaju za onom u svijetu"

3648 pregleda2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Iako je ratifikovala Istanbulsku konvenciju o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, Crna Gora je i dalje zemlja u kojoj se za prebijanje žene propisuje novčana kazna od 150 eura, saopšteno je danas iz Socijalističke narodne partije (SNP).

"Ovakva zakonska rješenja ne doprinose tome da nasilnici prestanu sa nasiljem, već naprotiv, daju im podstrek da nastave sa istim ponašanjem, saopštili su iz SNP povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Iz te partije su kazali da statistika pokazuje da je svaka druga žena u Crnoj Gori nekada u svom životu bila žrtva nasilja.

"O nasilju nad ženama i u porodici danas se u našoj državi govori otvorenije i slobodnije, prijave nasilja su češće, ali pravna regulativa i kaznena politika i dalje kaskaju za onom u svijetu. Posebno je zabrinjavajuće to što i dalje veliki broj slučajeva nasilja ostaje neprijavljen jer se žrtve plaše nasilnika i nemaju povjerenje u institucije koje treba da ih zaštite. U tom smislu, široko prihvaćeno shvatanje da je nasilje nad ženama, naročito ono u porodici, privatno pitanje, mora biti eliminisano", ističe se u saopštenju SNP.

Oni su kazali da je nasilje posebno došlo do izražaja u ovoj godini, kada je nastupila pandemija koronavirusa i kada su, zbog obaveznih mjera izolacije i zaključavanja, nasilnik i žrtva prinuđeni da mnogo više vremena provode zajedno.

"Rad od kuće, ograničeno kretanje, nemogućnost prevoza i slično, značajno su povećali rizik od nasilja u porodici tako da su mnoge žene i djeca dovedeni u zastrašujući rizik od nasilja", piše u saopštenju SNP.

Oni su naveli i da statistika pokazuje da je u martu i aprilu ove godine prijavljeno čak 30 odsto više slučajeva nasilja nad ženama nego u istom periodu prošle godine.

"SNP smatra da država mora pokazati apsolutnu odlučnost da unaprijedi sistem odgovora na nasilje, a to će se postići kroz unapređenje zakona i pooštravanje sankcija. U tom cilju, potrebno je spriječiti da novčano kažnjavanje učinilaca nasilja postane dominantno, jer se na taj način dodatno ugrožavaju žene i djeca koji zavise od nasilnika, te šalje poruka da onaj ko ima novac može činiti nasilje za koje neće biti ozbiljno sankcionisan. Naročito u vrijeme pandemije koronavirusa moramo učiniti sve da se smanji nasilje nad ženama i da osiguramo okruženje u kojem će se one osjećati bezbjedno i zaštićeno. Vrijeme je da naše društvo, koje je dugo okretalo glavu od ovog problema, krene u njegovo konačno rješavanje", zaključuje se u saopštenju SNP.