Seks, laži i čuvari porodičnih vrijednosti
Proteklog vikenda belgijska policija upala je na jednu seks-žurku u Briselu na kojoj su kršene korona-mjere. Među posjetiocima orgije bio je i Jožef Šajer, poslanik Evropskog parlamenta iz vladajuće mađarske stranke
Posmatrači u Briselu često se žale da je glavni grad Evropske unije ponekad dosadan. Možda zato što nema mnogo afera ili seks-skandala. Ali ima toga i u Briselu, samo se stvari događaju iza zatvorenih vrata i uglavnom ništa ne dospijeva u javnost. Ali i to se sada promijenilo – zahvaljujući koroni.
Nakon uvođenja drugog lokdauna krajem oktobra, u Belgiji je u noćnim satima na snazi policijski čas, a zabranjeno je i okupljanje više od četiri osobe. U načelu svako smije da pozove samo jednu osobu iz drugog domaćinstva – na druženje, sa ili bez seksa. Fizički kontakt je u Belgiji trenutno legalan dakle samo u najužem porodičnom, odnosno krugu poznanika.
Kršenje reda i mira u noćnim satima…
Belgijska policija je u noćnim satima u prošlog petka pješice krenula u akciju. Mjesto za koje su dobili dojavu o (ilegalnom) okupljanju nalazi se u Rue des Pierres, nedaleko od glavne policijske stanice. Tu u komšiluku se nalazi i mnoštvo barova i lokala, a taj kvart poznat je i kao centar briselske gej-scene. Komšije su se požalile na „noćno kršenje mira“ i policajci su se uputili ka stanu na prvom spratu, koji se nalazi odmah iznad jednog lokala koji je trenutno zatvoren.
Policijski službenici na licu mjesta su zatekli dvadesetak osoba na „privatnoj žurci“ – belgijski mediji pišu da se radilo o „orgiji“. U izvještajima medija može se pročitati da su učesnici zabave bili oskudno odjeveni i da se radilo uglavnom o muškarcima. Policija je u skladu sa standardnom procedurom zabilježila njihov identitet. Dva muškarca su policajcima pritom dali diplomatske pasoše. Policajci su na licu mjesta napisali i kazne, prekinuli su ilegalnu zabavu i učesnicima naredili da se raziđu.
Ali jedan od prisutnih pokušao je da pobjegne, i to na spektakularan, gotovo filmski način: „Jedan prolaznik ispričao je policiji da je vidio muškarca koji je pokušao da pobjegne niz oluk. Ruke su mu bile krvave, možda zbog pokušaja bjekstva. U njegovom rancu pronađena je droga, a kod sebe nije imao nikakva dokumenta. Kasnije je uz pomoć diplomatskog pasoša identifikovan u svom stanu kao S.J.“ – to stoji u saopštenju Državnog tužilaštva kojim se opisuje što se u stvari sve dogodilo u noći s petka na subotu. Briselski mediji pišu o „razgolićenom bjeguncu“, neki drugi mediji spominju „gologuzog poslanika EU“ koji bježi od policije niz oluk.
„Gologuzi poslanik…“
Ko je u stvari S.J.? Radi se o Jožefu Šajeru, dugogodišnjem članu vladajuće mađarske partije Fides i bliskom saradniku premijera Viktora Orbana. Šajer je svojevremeno nadaleko postao poznat kao borbeni lider poslaničke grupe svoje političke grupacije u Evropskom parlamentu. Često je znao verbalno da se sukobljava sa kritičarima zbog spornog članstva Fidesa u Evropskoj narodnoj stranci (EPP).
Šajer je u međuvremenu objavio i zvanično saopštenje u kojem se izvinio za grešku u koracima, odnosno za to što je prisustvovao ilegalnoj žurci: „Duboko žalim zbog toga što sam prekršio kovid-pravila, to je bilo neodgovorno. Platiću propisanu kaznu.“
Mađarski političar izvinio se i svojoj porodici, svojim kolegama, svojim biračima i zamolio ih da njegovu grešku sagledaju u kontekstu 30 godina „ozbiljnog političkog rada“, odnosno da tu grešku ne pripisuju njegovoj zemlji ili njegovoj stranci – već samo njemu. Šajer je priznao i da je policija kod njega pronašla tablete ekstazija. Demantovao je međutim da ima bilo kakve veze s ilegalnom drogom.
Ilegalna seks-žurka
To priznanje je ponudilo i objašnjenje za potez koji je prethodio proteklog vikenda – Šajer je sasvim neočekivano objavio da podnosi ostavku i da se povlači – saopštenje je poslato novinarima koji prate događaje u Evropskoj uniji. U tekstu se navodi da se on na taj potez odlučio „iz ličnih razloga“, spominje se i žaljenje njegovih kolega iz Evropskog parlamenta. Učestvovanje u svakodnevnoj političkoj borbi, stoji u saopštenju, već neko vrijeme mu predstavlja „sve veći stres“, napisao je mađarski poslanik. U tom trenutku gotovo niko nije mogao ni da pretpostavi da je stvarni razlog povlačenja to što je Šajer prisustvovao ilegalnoj seks-žurci, na kojoj je očigledno želio da se opusti od tog silnog stresa za vrijeme korona-lokdauna. Tek u utorak se saznala pozadina čitave priče – koju su na Tviteru komentarisali i brojni kritičari konzervativnog političara i njegove stranke, i to s popriličnom dozom zluradosti.
Neki drugi komentatori na društvenim mrežama optužuju Šajera za „licemjerje“, odnosno da u Briselu uživa u razuzdanom seks-životu, a kod kuće u Mađarskoj potkopava prava LGBT-zajednice. Upravo je Šajer 2011. bio uključen u rad na promjeni Ustava, tvrdi se da je baš on dopisao rečenicu kojom se brak u Mađarskoj definiše kao „veza između muškarca i žene“.
Mađarski premijer Viktor Orban i njegova stranka Fides već godinama se zalažu za očuvanje takozvanih „hrišćanskih vrijednosti“, odnosno zaštitu tradicionalne porodice, a LGBT-prava napadaju kao izmišljotinu zapadnog liberalnog načina razmišljanja – protiv kojeg se treba boriti. Jožef Šajer je oženjen jednom poznatom mađarskom pravnicom, ona radi kao sudija u Vrhovnom sudu – imaju i jednu ćerku.
Stranka Fides je ostavku svog poznatog člana u ponedjeljak prokomentarisala na Fejsbuku, ali pritom nije spomenut njegov privatni seksualni život. Šajer je, stoji u saopštenju, dao odlučujući doprinos tome „da mađarski građanski konzervativizam i hrišćanska demokratija pronađu mesto na evropskoj političkoj sceni koje im i pripada“. To je zazvučalo u stvari kao politički nekrolog.
Pukla bruka…
U utorak, nakon što je javnost saznala što se dogodilo, nakon što je pukla bruka, odjednom i Fides menja ton komunikacije – i to radikalno. Poslanička grupa u kojoj je Šajer bio aktivan prokomentarisala je da je mađarski poslanik „donio jedinu ispravnu odluku“. Dodaje se da je ta odluka prihvaćena, na znanje je primljeno i izvinjenje porodici i biračima.
Time je Šajerova politička karijera de fakto privedena kraju. Sramota i ruglo kojem je bio izložen jedan od njihovih poslanika, za Fides je na kraju ipak postalo preveliko opterećenje.
( Deutsche Welle )