Danas je 40 godina od ubistva Džona Lenona
Slavni Lenon ubijen je 8. decembra uveče 1980. godine ispred zgrade Dakota u Njujorku, nedugo pošto je dovršio jedan svoj album
Danas se navršava 40 godina od ubistva člana legendarnih "Bitlsa" Džona Lenona kojeg je u Njujorku ubio poremećeni obožavalac Mark Dejvid Čepmen.
Slavni Lenon ubijen je 8. decembra uveče 1980. godine ispred zgrade Dakota u Njujorku, nedugo pošto je dovršio jedan svoj album.
Čepmen je pucao nekoliko puta Lenonu u leđa dok se sa suprugom Joko Ono vraćao kući. Ubica izdržava doživotnu kaznu.
Vijest o smrti Lenona potresla je svijet. Tadašnji američki predsjednik Ronald Regan izjavio je da je to "velika tragedija", dok su hiljade obožavalaca odmah izašle na ulice Njujorka i ispred zgrade gdje je Lenon ubijen, prenijela je agencija Frans pres.
Mediji su tada Lenonovu smrt uporedili sa ubistvom Džona Kenedija i Martina Lutera Kinga.
Lenon, rođen 9. oktobra 1940. u Liverpulu, bio je pjevač, kompozitor i gitarista grupe "Bitls". Njegova veoma kreativna karijera imala je i epizode političkog aktivizma, glume i spisateljstva.
Lenon i drugi član "Bitlsa" Pol Makartni su duboko uticali na razvoj pop i rok muzike i njihove pjesme su rangirane među najbolje i najslušanije pjesme svih vremena.
Lenonove najpoznatije solo pjesme su "Imagine", "Jealous Guy" i "Give Peace A Chance".
Lenon je ostao inspiracija za mnoge muzičare i bendove, a predmeti koje je on posjedovao i dalje dostižu velike cijene na aukcijskim prodajama. Klavir na kojem je Lenon komponovao pjesmu "Imagine" prodat je 2000. godine u Londonu za 2,45 miliona eura, a jedna od njegovih gitara za više od dva miliona dolara 2015. u SAD.
Autor knjige o "Bitlsima" Sten Kuesta naglasio je vanvremensku ljepotu nekih Lenonovih pjesmama ističući komad "Jealous Boy".
"Lenon je bio prirodni genije za muziku i bio je najintuitivniji član Bitlsa, jedini koji je mogao da komponuje 'Strawberry fields forever', a to nije urađeno ni prije ni poslije njega", rekao je Kuesta.
( Beta )