Grupa NVO traži hitnu izmjenu Zakona o SPI

Predloženim nacrtom se, kako su pojasnili, ukidaju brojne zakonske odredbe koje je uvela prethodna vlast kako bi na hiljade dokumenata od javnog značaja proglasila državnim ili poslovnim tajnama

12699 pregleda4 komentar(a)
Foto: Shutterstock

Grupa nevladinih organizacija (NVO) predala je Ministarstvu javne uprave nacrt izmjena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama i pozvala ministarku Tamaru Srzentić da što prije zakaže javnu raspravu, kako bi taj akt po hitnom postupku bio usklađen sa međunarodnim standardima.

Nacrt izmjena i dopuna zakona su, na Međunarodni dan borbe protiv korupcije, Ministarstvu dostavili Mreža za afirmaciju nevladinog sektora, Akcija za ljudska prava, Institut Alternativa, Centar za monitoring i istraživanje i Centar za građanske slobode.

Kako su kazali iz tih NVO, to je prvi antikorupcijski zakon koji je predložen novoj Vladi sa ciljem da omogući građanima, medijima i nevladinom sektoru da imaju aktivniju ulogu u borbi protiv korupcije i kontroli rada vlasti.

„Pozivamo ministarku Tamaru Srzentić da prihvati naše predloge i što prije zakaže javnu raspravu, kako bi ovaj zakon po hitnom postupku bio usklađen sa međunarodnim standardima“, kaže se u saopštenju autora nacrta.

Oni podsjećaju da su Evropska komisija i brojne međunarodne institucije više puta ukazivale da je neophodno izmjeniti taj Zakon, posebno potencirajući značaj pristupa informacijama koje mogu ukazati na korupciju i nezakonit rad institucija.

Predloženim nacrtom se, kako su pojasnili, ukidaju brojne zakonske odredbe koje je uvela prethodna vlast kako bi na hiljade dokumenata od javnog značaja proglasila državnim ili poslovnim tajnama.

U nacrtu su predložene nove, preciznije definicije pojmova informacija i testa štetnosti i javnog interesa, usklađene sa međunarodnim standardima, i preciznije propisani uslovi pod kojima se podaci mogu proglasiti tajnom.

Predviđeno je da institucije i drugi obveznici zakona na svojim sajtovima objavljuju mnogo više podataka, pogotovo o potrošnji njihovih budžeta.

Ojačane su nadležnosti drugostepenog organa da kontroliše istinitost navoda institucija da ne posjeduju tražene podatke, kao i da obezbijedi izvršenje odluka.

„Iz nove Vlade su više puta poručili da će njihov rad biti transparentan, zato očekujemo da će biti spremni da u najkraćem mogućem roku predlože izmjene ovog zakona kao jasnu poruku raskida sa dosadašnjom praksom sakrivanja informacija od javnog interesa“, zaključuje se u saopštenju.