VOA: Istraživanje BCBP: Svaki treći građanin Srbije ne vjeruje da pandemija postoji

"Iako je faktički Evropska unija bila ta koja je najviše finansijski i humanitarno pomogla Srbiju u borbi protiv korone, Kina je ipak u očima građana ubjedljivo na prvom mjestu"

16080 pregleda17 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Svaki treći građanin Srbije ne vjeruje ili ima ozbiljne sumnje u postojanje pandemije Kovida 19, ali većina ipak percipira pandemiju kao prijetnju po nacionalnu i ljudsku bezbjednost, pokazalo je istraživanje Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku (BCPC), prenosi VoA.

Građani su podijeljeni po pitanju na koji način je kriza uzrokovana koranirusom uticala na njihov svakodnevni život, dok velika većina vjeruje da će zdravstvena kriza imati ozbiljne ekonomske posledice, a trećina smatra da je kriza uticala na nivo demokratije u Srbiji.

Polarizacija je identifikovana u odnosu na nivo povjerenja u institucije države, pokazalo je istraživanje.

"Građani su iskazali najveće povjerenje u zdravstveni sistem, što i ne čudi, jer generalno istraživanje povjerenja u sve institucije stavljaju zdravstveni sistem na veoma visoko mjesto. Visoki procenat povjerenja u zdravstvo leži i u činjenici da je cjelokupni zdravstveni sistem podijneo najveći teret pandemije, a ne samo specijalizovana COVID odeljenja", navodi BCBP.

Što se tiče drugih institutucija, nastavlja se, povjerenje u predsjednika Republike kao i u Krizni štab je skoro podijeljeno, što opet odražava širu sliku (ne)povjerenja građana u ove stalne i privremene institucije.

"Jedan od razloga za podijeljenost u percepciji pretnji zaraze po ličnu bezbjednost građana je loše obavještavanje i izvještavanje o toku i posledicama pandemije (česte kontradiktorne poruke koje upućuju Krizni štab i organi vlasti), koje jeste identifikovano u istraživanju kao jedan od najvećih problema rukovođenja pandemijom", navode istraživači.

Ogroman broj građana percipira Kinu kao najvećeg finansijskoj i humanitarnog donator za vreme pandemije, ali to se odražava i u generalnom istraživanju na pozitivna mišljenja o stranim silama, gdje Kina zauzima prvo mjesto, piše BCBP i dodaje:

"Iako je faktički Evropska unija bila ta koja je najviše finansijski i humanitarno pomogla Srbiju u borbi protiv korone, Kina je ipak u očima građana ubjedljivo na prvom mjestu".

Terensko istraživanje za BCBP je sprovela agencija Sprint Insight, na reprezentativnom uzorku veličine 1095 ispitanika. Istraživanje je sprovedeno u oktobru 2020. godine, precizira se u saoštenju.