"Vlasti Srbije i Hrvatske da prestanu djelove BiH da tretiraju kao svoje protektorate"
"Umjesto deklarativnih izraza poštovanja teritorijalnog integriteta tražimo od Srbije i Hrvatske da u praksi pokažu poštovanje bosanskohercegovačke države i njenih institucija"
Zahtjevamo od aktuelnih vlasti Srbije i Hrvatske, kao susjednih zemalja i potpisnica Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (BiH), da se počnu konstruktivno ponašati prema BiH i da prestanu djelove BiH tretirati kao svoje protektorate, navodi se u Izjavi koju je, kako je saopšteno iz Igmanske inicijative, usvojilo 126 uglednih intelektualaca iz četiri države regiona.
U saopštenju Igmanske inicijative koje potpisuje Branislav Radulović, kopredsjednik za Crnu Goru, navodi se da je Igmanska inicijativa danas održala konferenciju "Bosna i Hercegovina i region četvrt vijeka nakon Dejtona" povodom 25. godišnjice potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH - Dejtonski sporazum.
Kako se navodi u Agendi konferencije, zajednička Izjava Igmanske inicijative je usvojena na kraju konferencije.
"Umjesto deklarativnih izraza poštovanja teritorijalnog integriteta tražimo od Srbije i Hrvatske da u praksi pokažu poštovanje bosanskohercegovačke države i njenih institucija. Takav odnos, nažalost, nije ispoljavan u proteklom periodu", navodi se u Izjavi.
Potpisnici Izjave ocjenjuju da je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH (u nastavku "Sporazum"), koji je dogovoren poslije, nažalost, zakašnjele akcije najuticajnijih država, omogućio okončanje troipogodišnjeg užasnog rata u BiH i ponudio osnove za jačanje mira i bezbjednosti u BiH i u susjedstvu.
"Međutim, kompromiserska priroda Sporazuma i njegovih rješenja nije osigurala neophodne preduslove za napredak BiH kao cjelovite, funkcionalne, građanske, socijalne, sekularne države, društva vladavine prava, koje će omogućiti svim njenim građanima jednakost, uz poštovanje njihovih etničkih i vjerskih posebnosti, što se proteklih 25 godina ispoljavalo kao prepreka njenog sveopšteg društvenog i ekonomskiog razvoja, kao i napredovanja prema euro-atlantskim integracijama", piše u Izjavi.
Potpisnici ohrabruju političke aktere BiH, OHR i Vijeće za implementaciju mira da stvore uslove za ustavne promjene u BiH, kako bi BiH postala funkcionalna država i uzoran "građanski servis" svih ljudi koji u njoj žive.
"Smatramo da ustavni okvir države treba da bude usklađen ne samo sa zahtjevima potrebnim za održanje trajnog mira, nego i evropskim standardima i vrijednostima, a najviše životnim potrebama građana BiH, bez obzira na njihove nacionalne, vjerske i sve druge razlike, a u skladu sa osnovnim principima vladavine prava i demokratskog uređenja društva. Naglašavamo da je potrebno da se svi činioci BiH kao društva angažuju da se ostvare neophodne reforme, u skladu sa evropskim standardima, a posebno implementacija odluka Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, što će neminovno dovesti do ustavne i izborne reforme u BiH za što najveću odgovornost snose političari vladajuće strukture u BiH, kako bi država BiH mogla odgovoriti životnim potrebama svojih građana danas i u budućnosti. Pri tom ističemo nezamjenjivu ulogu NVO-a, udruženja i asocijacija i pozivamo ih da se punom snagom angažuju na jačanju komponenti modernog evropskog društva i ukazujemo na obavezu državnih institucija da takav angažman podržavaju", piše u Izjavi.
Potpisnici Izjave pozivaju institucije međunarodne zajednice i njene najuticajnije članice da preduzmu zajedničke, ili barem koordinirane, akcije kako bi se otklonile prepreke uspješnog funkcionisanja BiH kao države i ubrzao njen napredak u integracionim procesima.
"Predlažemo održavanje međunarodne konferencije o BiH na kojoj bi učestvovale države svjedoci potpisivanja Sporazuma, EU, BiH, Crna Gora, Hrvatska i Srbija kao potpisnice, te članice Vijeća za implementaciju mira, kako bi se stvorili uslovi za izgradnju trajnog mira, funkcionalne i prosperitetne države, uz poseban angažman SAD-a kao tvorca Vašingtonskog mirovnog sporazuma i Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH", zaključuje se u Izjavi.
Izjavu su potpisali:
Adis Balota
Aleksandar Popov
Aleksandera Đurić Bosnić
Aleksandra Šanjević
Ana Stanković Mugoša
Ana Vukotić
Andrej Nosov
Asim Mujkić
Bakir Nakaš
Balša Brković
Biljana Srbljanović
Blagota Eraković
Bole Bošković
Boris Labar
Boris Pavelić
Božena Jelušić
Božo Kovačević
Božo Rudež
Branislav Borilović
Branislav Čanak
Branislav Radulović
Branka Dragović Savić
Branka Mihajlović
Branko Baletić
Branko Čačuga
Branko Lukovac
Branko Todorović
Budimir Lončar
Damir Miljević
Dane Pribić
Danica Vučenić
Dejan Jović
Dejan Kožul
Denis Vukotić
Dinko Gruhonjić
Dino Abazović
Dino Mustafić
Dragan Banjac
Dragan Đukanović
Dragan Janjić
Dragan Markovina
Drago Pilsel
Dubravka Stojanović
Dubravka Valić Nedeljkjović
Dušan Torbica
Duška Pejović
Esad Kočan
Eugen Jakovčić
Fahrudin Kladničanin
Gajo Sekulić
Goran Bašić
Goran Gazivoda
Gordana Suša
Igor Novaković
Ilija Vujošević
Irina Subotić
Ivan Čočović
Ivan Medenica
Ivo Visković
Izabela Kisić
Jadranka Vojinović
Jelica Minić
Josip Pejaković
Jovan Komšić
Jovan Teokarević
Katarina Golubović
Kosta Jovanović
Ljilja Spasić
Maja Stojanović
Marijana Pajvančić
Marko Antonio Brkić
Milan Antonijević
Milan Vračar
Milorad Pupovac
Miodrag Živanović
Mira Šuvar
Mirza Kušljugić
Mišo Milun
Nada Drobnjak
Nadežda Gaće
Nenad Živković
Nerzuk Čurak
Nikola Burazer
Norbert Šinković
Olivera Radovanović
Pavel Domonji
Predrag Koraksić
Rade Bojović
Rade Radovanović
Rade Veljanovski
Radivoje Brajović
Ramo Bralić
Rifat Rastoder
Saša Magazinović
Sejo Đulić
Senad Hadžifejzović
Siniša Ivanković
Slavko Klisura
Slavo Kukić
Slobodan Stupar
Snežana Burzan
Sonja Biserko
Srđan Dvornik
Stanka Parać
Stipe Prilić
Svetislav Basara
Šahbaz Džihanović
Šerbo Rastoder
Štefica Galić
Tanja Bakalbašić
Tanja Ralević
Tea Gorjanc Prelević
Tomislav Jakić
Toni Gabrić
Vesna Ivezić
Vesna Simović
Vesna Teršelić
Viktor Dundović
Vlado Azinović
Vlatko Kraljević
Zlatko Dizdarević
Zoran Perković
Zoran Pusić
Žarko Rakčević
Želimir Brala
Željko Stanetić
( Ne.V. )