Dnevno su gasili i do 76 požara

Vatrogasac iz Njujorka, koji nas je posjetio, nije mogao da vjeruje da smo gasili 2022 požara

375 pregleda2 komentar(a)
31.12.2017. 08:21h

Ugaravljeni vatrogasac, sa osmijehom na licu, odložio je svoju opremu nakratko, da bi se malo okrijepio i pripremio za novu borbu sa vatrenom stihijom, prikupio snagu i ta se slika ponavljala iz dana u dan - od juna do oktobra.

Često se dešavalo da od brojnih intervencija na gašenju vatre, a u 24 časa imali su ih čak i 76, a koju su većinu izazvali piromani, nisu stizali ni da uzmu zalogaj, ali i činjenica da rade human posao i spasavaju živote i imovinu činila ih je zadovoljnim i srećnim.

Dramatična ljetnja sezona, sa rekordnim brojem požara od čak 2.022, nadljudski napori da zaštite živote građana i imovinu - rezime je 2017. godine, koja će ostati upamćena kod vatrogasaca kao jedna od najtežih i najizazovnijih.

“Ta brojka je nevjerovatan broj za jednu urbanu sredinu, mnogo veći gradovi nemaju toliki broj intervencija vatrogasaca. Kolega, vatrogasac iz Njujorka, koji je skoro bio u posjeti kod nas, inače učesnik akcije spasavanja 11. septembra, nakon napada na kule, bio je zadivljen i zaprepašćen, koliko imamo intervencija”, kaže za “Vijesti” komandir vatrogasno spasilačke jedinice Lazar Čađenović.

Ima dosta i neodgovornih građana, pa se dešava da lažno prijave požar ili što je još gore, namjerno zapale.

“Prije dvije godine, u zimsko vrijeme, javljeno nam je da gori kuća u Berima, odavde su pošla dva vozila i iz punkta u 'Radoju Dakiću' dva. Kompletna postava je otišla tamo, čovjek je izašao iz kuće, požara nije bilo. Ja sam podnio krivičnu prijavu protiv toga čovjeka. Pet, šest puta sam bio na sudu zbog toga, ali policija ne može da locira čovjeka. Zamislite da se desilo da je stvarno bio požar negdje”, kaže komandir Službe zaštite i spasavanja Andrija Čađenović.

A osmijeh na licu i zadovoljstvo, kako ističe Ranko Racković, komandir druge smjene, koji je vatrogasac 27 godina, je još veći kada vide sreću i na licu najbližih, nakon završene intervencije.

“Meni je ovo druga kuća, naravno porodica je na prvom jestu. Ali, oni znaju da se bavimo teškim i rizičnim poslom, ima odricanja, a srećni su i zadovoljni kada čuju da smo uspjeli da spasimo ljudski život i imovinu. Ponosni su”, kaže Racković.

On je istakao da je u 27 godina bavljenja poslom, ova godina bila najteža.

“Čast mi je što sam dio ove časne i humane profesije, uložili smo maksimalno truda”, kazao je Racković.

Nagrada „19. decembar" za 2017, povodom Dana oslobođenja Podgorice, pripala je ove godine vatrogascima.

“Rekordna godina po broju požara, stiglo je i to priznanje, posebno nam drago što je ta nagrada stigla na predlog građana, njih 580”, kazao je načelnik Čađenović. On je rekao da su ove godine pozvali u pomoć i pet posada vatrogasaca sa sjevera.

“To se pokazalo kao pun pogodak. Došle su posade iz Mojkovca, Rožaja, Berana, Pljevalja, Plava, spavali su kod nas u Vatrogasnom domu”, kazao je Čađenović. Istakao je da su veliku pomoć imali i od Vojske Crne Gore, Direktorata za vanredne situacije, radnika gradskih službi i građana.

Pas koji hoće da pocijepa garnituru

Kako je istakao načelnik Čađenović, udovolje svim zahtjevima građana, iako se dešava da se graniče sa njihovim nadležnostima.

“Nedavno smo imali intervenciju gdje nas je zvala žena da otvorimo stan, jer joj je unutra zaključan pas koji je bio nervozan, pa se bojala da ne pocijepa kožnu u garnituru”, kazao je Čađenović. Objasnio je da imaju specijalni alat za otvaranje blind vrata, a uskoro će nabaviti i moderniji.

Dešava se, kako kaže Lazar Čađenović, da imaju i intervenciju na spasavanju mačke, koja se popela na drvo.

“To zahtijeva angažovanje auto-ljestve, čitava jedna procedura je, ali reagujemo”, kazao je on.

Istakao je da je da prate trendove u obuci i opremi za vatrogasce.

Planiraju da im dron pomaže pri gašenju velikih požara

Vatrogasci od iduće godine namjeravaju da uvedu i snimanje dronom za svoje potrebe, a što bi im omogućilo bolji pregled požara, a i snimanje piromana.

“To planiramo da uradimo u saradnji sa firmom, koja nam inače servisira satelitski sistem, preko kojeg sva vozila imaju GPS da bi što brže i najkraćom rutom došli do mjesta intervencije”, kazao je Čađenović.

Čak 99 odsto požara, kako je objasnio, ove godine je izazvao ljudski faktor, mali dio nenamjerno.

“Imamo dobru saradnju i sa građanima koji imaju želju da nam pomognu, ali zbog specifičnog posla i načina našeg rada, ne smijemo da ih angažujemo na gašenju. Zato smo ove godine tražili da nam javljaju, ako vide piromane i tako je nastala čuvena slika čovjeka koji je ljetos zapalio Ljubović”, kazao je Čađenović.

Galerija