Aleksandra prvog bi u Miločerskom parku
Zahtjev mještana podržala u Budvi vladajuća Socijalistička narodna partija, čiji predsjednik Krsto Rađenović, mještanin Svetog Stefana, za “Vijesti” kaže da neće odustati od postavljanja biste koja je već izlivena
Mještani Svetog Stefana i Pržna zatražiće od nadležnih dozvolu za postavljanje biste Aleksandra I Karađorđevića u Miločerskom parku.
Zahtjev je podržala u Budvi vladajuća Socijalistička narodna partija, čiji predsjednik Krsto Rađenović - mještanin Svetog Stefana, za “Vijesti” kaže da neće odustati od postavljanja biste koja je već izlivena.
Podsjećajući da je Aleksandar rođen na Cetinju, gdje je mlađi sin knjeginje Zorke i kralja Petra I Karađorđevića i unuk kralja Nikole Petrovića, i proveo djetinjstvo, Rađenović navodi da je budući kralj odlučio da gradi ljetnjikovac u Miločeru, oduševljen prirodom koju je vidio.
“To možemo slobodno smatrati početkom elitnog turizma, a kralja Aleksandra njegovim začetnikom. Mještani su gotovo 80 odsto zemlje u Miločerksom parku poklonili kralju Aleksandru, a ostalo je kraljevska porodica kupila, kako bi izgradila rezidenciju za odmor. Kraljica Marija Karađorđević, koja je nadgledala izgradnju ljetnjikovca, iz kraljeve blagajne uložila je ondašnjih 4,5 miliona dinara. U nekoliko navrata je tu boravio i njen suprug kralj Aleksandar, prije tragične pogibije u Marseju 1934. godine, ali nije dočekao kraj radova. Kraljica, po kojoj je Kraljičina plaža i dobila ime, a Kraljeva po kralju Aleksandru, je nakon muževljene smrti sa djecom dolazila u Miločer“, kaže Rađenović.
Prema njegovim riječima, u Miločerskom parku je posađeno i bilje doneseno sa raznih strana svijeta, a u zaleđu Kraljičina plaže, gdje se sada nalazi spa-centar, bili su teniski tereni identični onim na Vimbldonu.
“Izlivena je bista kralja Aleksandra i identična je onoj u manastiru Savina. Tražimo da se odredi lokacija u Miločerskom parku i da se spomenik postavi. Vjerujem da će se svi saglasiti da kralj Aleksandar zaslužuje da ima spomenik u Miločerskom parku i da nećemo naići na zatvorena vrata“, naglasio je Rađenović.
On je podsjetio da je kraljica Marija izgradila i crkvu Svetog Aleksandra Nevskog na ostrvu Sveti Stefan, koja je bila porušena nakon što je pretvoren u luksuzni hotel. Kazao je da su mještani rekonstruisali crkvu prije sedam godina, uprkos brojnim opstrukcijama tadašnje državne vlasti.
I dok mještani insistiraju da se Karađorđeviću podigne spomenik, nasljednici sprske kraljevske porodice istrajni su da vrate imovinu u Miločeru i Svetom Stefanu. Prestolonasljednik Aleksandar Karađorđević i njegova supruga Katarina traže da im se vrati i kompletna zemlja na ostrvu Sveti Stefan.
Na dvorište od 13.293 kvadrata luksuznog grada-hotela upisana je zabilježba restitucije srpske kraljevske porodice.
“Zabilježba restitucije u korist prestolonasljednika Aleksandra II Karađorđevića i Katarine Karađorđević de Silva pokrenute pred Komisijom za povraćaj i obeštećenje“, upisano je u katastarskoj evidenciji Uprave za nekretnine u koju su “Vijesti“ imale uvid.
Riječ je, kako se navodi, o dvorištu grada-hotela, između luksuznih vila koje se nalaze na ostrvu.
Karađorđevići su restitucijom obuhvatili i vilu “Miločer”, gotovo kompletan Miločerski park, te parcele u Pržnu na kojima kompanija “Adriatic properties“, grčkog biznismena Petrosa Statisa, gradi novi hotel “Kraljičina plaža“, sa apartmanima za prodaju... Restitucijom je obuhvaćen i zemljišni kompleks od gotovo pet hiljada kvadrata iznad Miločerksog parka, koji je trenutno uknjižen na Prvu banku, u većinskom vlasništvu Aca Đukanovića, brata šefa države i opozicionog DPS-a Mila Đukanovića...
Princ Aleksandar II Karađorđević, Katarina Karađorđević i ostali nasljednici su preko svojih advokata još 7. aprila 2005. podnijeli zahtjev da se vrati cjelokupna imovina Karađorđevićima u Crnoj Gori, koju pored ljetnjikovca - sadašnje vile “Miločer”, pomoćnih objekata i zemljišta u Miločeru, vinograda, obora, vrtova i pašnjaka u okolini, čine i plac sa rodnom kućom kralja Aleksandra na Cetinju, i dvorac Ljeskovac na Rijeci Crnojevića.
Komisija za povraćaj i obeštećenje Opštine Budva je 2007. odbila zahtjev Karađorđevića, a potom je, nakon prebacivanja nadležnosti na Regionalnu komisiju za povraćaj u Baru, ponovljena odluka budvanske komisije.
I jedna i druga komisija su imale isto stanovište. Prvo je, naime, bilo da uopšte ne postoji akt o oduzimanju, odnosno tvrdili su da ne postoji crnogorski akt kojim je imovina oduzeta.
Karađorđevići su uložili žalbu drugostepenom organu - Ministarstvu finansija. Karađorđevićima je imovina oduzeta 8. marta 1947. godine, odlukom tadašnje Narodne skupštine FNRJ.
Crnogorska Vlada atraktivni hotelski kompleks “Sveti Stefan - Miločer“ ustupila je 2007. na trodecenijski zakup kompaniji ”Adriatic properties”.
Statisova kompanija prvo rekonstruiše vilu “Miločer”, potom to čini i sa grad-hotelom Sveti Stefan, a u samom srcu miločerskog parka, u zaleđu djevičanske plaže - Kraljičine plaže, grade i veliki spa-centar...
Kralj je odlučio da gradi ljetnjikovac u Miločeru, oduševljen prirodom koju je vidio. To možemo slobodno smatrati početkom elitnog turizma
( Vuk Lajović )