Dvije trećine građana CG pije alkohol, trećina konzumira cigarete, a svaki deseti je koristio drogu
"Kod svih odraslih, to je 63,5%, kod mladih odraslih je to i više, 65,2%, i kod mladih do 24 godine, to je oko 60%. Nema razlike u odnosu na polnu strukturu, otprilike jednako piju i muškarci i žene u Crnoj Gori", istakla je Tanja Đurišić iz Instituta za javno zdravlje", istakla je Tanja Đurišić iz Instituta za javno zdravlje
Alkohol je najpopularnija supstanca među crnogorskim građanima, budući da ga konzumira preko 60 odsto stanovnika naše zemlje. Slijede cigarete sa 35 odsto konzumenata i ilegalne droge kojima se odaje svaki deseti građanin Crne Gore.
Najveći problem je, međutim, veliki broj mladih, starijih od 24 godine, koji konzumiraju opojne i sintetičke droge, pokazali su rezultati istraživanja Instituta za javno zdravlje o životnim stilovima i zdravstvenim rizicima stanovnika Crne Gore.
Istraživanje o životnim stilovima u našoj zemlji sprovedeno je prvi put, i to uz podršku Monstata i Evropskog centra za praćenje droga i zavisnosti o drogama.
Dvije trećine građana Crne Gore konzumira alkohol, trećina puši, dok je svaki deseti stanovnik koristio neku ilegalnu drogu, rezultati su istraživanja koje je Institut za javno zdravlje prvi put sproveo u Crnoj Gori.
Prema riječima psihologa, očekivano je najviše konzumenata alkoloha.
"Kod svih odraslih, to je 63,5%, kod mladih odraslih je to i više, 65,2%, i kod mladih do 24 godine, to je oko 60%. Nema razlike u odnosu na polnu strukturu, otprilike jednako piju i muškarci i žene u Crnoj Gori", istakla je Tanja Đurišić iz Instituta za javno zdravlje", istakla je Tanja Đurišić iz Instituta za javno zdravlje.
Pušača je nešto manje, kazala je Đurišić, i kod njih postoji najveća želja da se odreknu tog poroka.
"Aktivnih pušača u Crnoj Gori, trenutno, je 35,4%. Najčešće pušači puše 10 do 20 cigareta dnevno. 37% stanovnika Crne Gore koji trenutno puše želi da ostavi pušenje, gdje se vidi i prostor za naše savjetovalište i preventivno i edukativno djelovanje", rekao je Đurišić.
Ipak, najozbiljnija je situacija kada je riječ o korišćenju ilegalnih droga – kanabisa, ekstazija, amfetamina, kokaina i heroina – koje je probala šestina građana starijih od 24 godine.
"Skoro 9% je koristilo bilo koju ilegalnu drogu, 5,45% je to radilo prethodne godine, i prethodnog mjeseca 2,3%. Mnogo veći procenti su u populaciji mladih odraslih, gdje je 14,3% nekad u životu probalo ilegalne droge", poručila je Đurišić.
Najčešće korišćena droga je kanabis, dok je učestalost upotrebe veća kod osoba muškog pola. Uzrast početka konzumiranja zavisi od vrste supstanci, ali i društvenog konteksta, zaključuju u Institutu.
"Ako se posmatra cjelokupna populacija, to je negdje 18 godina za cigarete, alkohol, za trankilizere i sedative, to je 36 godina, kanabis 20, ekstazi kokain heroin, to je sve nakon 20 godine", kazala je Đurišić.
"Ovaj problem je usko povezan i sa drugim društvenim problemima, kao što su siromaštvo, nezaposlenost, prostitucija, delikvencija, kriminalitet, beskućstvo, itd", istakao je Boban Mugoša, direktor Instituta za javno zdravlje.
Ovo istraživanje Institut za javno zdravlje sproveo je u saradnji sa Monstatom i uz podršku Evropskog centra za praćenje droga i zavisnosti o drogama.
Na konferenciji za medije nije saopšteno u kom periodu je istrazivanje radjeno i na kom uzorku.
( Matija Otašević )