Balzam za usne: Izaziva li zavisnost i treba li ga izbjegavati?
Balzami bi istovremeno mogli da budu i rešenje i problem
Često vam se javlja potreba da stavite balzam na usne, naročito zimi. To je nešto bez čega mnogi ne izlaze iz kuće. Suve, ispucale usne zahtijevaju vašu pažnju dok se ne smire.
Ali onda, samo sat ili dva nakon nanošenja, ponovno osjetite istu potrebu. Osjećate se kao da ste zavisni od balzama za usne - što ga više upotrebljavate, više osjećate da vam treba.
Dermatološkinja dr J. Rodni iz klinike „Eternal Dermatology and Aesthetics“iz Merilenda kaže da balzami ne izazivaju zavisnost, iako postoje razlozi zbog kojih biste mogli da ih koristite češće nego što biste željeli, piše Insider.
Većina kože na tijelu je prekrivena dlačicama, a one izlaze iz folikula, koji luče ulje. Ali usne „nemaju sposobnost vlaženja iznutra prema spolja“, objašnjava Rodni. Kao rezultat toga, usne mogu da ispucaju.
Ispucale usne su „upala usana koja rezultira ljuštenjem i ubrzanim mijenjanjem ćelija“ zbog nečeg poput promjene vremena ili konzumiranja nečeg na šta je koža alergična, rekla je Rodni.
Upravo u tim situacijama ljudi najčešće posežu za balzamima za usne. Ali, tek nakon prestanka korišćenja tih balzama otkriva se osnovna upala.
„Tada, kad prestanete, upala se rasplamsava i ponovno ćete iskusili neprijatnost“, rekla je Rodni.
Takođe, možda će se dogoditi da ne možete da prestanete da mažete usne, ako ste navikli na proizvode sa blagim steroidima, poput hidrokortizona, koji su posebno efikasni u smirivanju upala, a zatim se prebacite na nešto jednostavnije, poput vazelina.
Upravo zbog toga Rodni nikad ne koristi balzame niti ih preporučuje klijentima. To je zato što takvi proizvodi mogu da sadrže parfeme i druge alergene koji pogoršavaju suvoću i upalu. Odnosno, kako ona kaže, balzami bi istovremeno mogli da budu i rešenje i problem.
Umjesto toga, ona preporučuje tanak sloj vazelina, koji je nježan i sadrži samo jedan sastojak.
( Vijesti online )