Uhapšena sutkinja i bokeški brodograditelj

Bilafer puštena da se brani sa slobode, dok je Zgradiću određen pritvor, rješenjem Vijeća sudija Višeg suda u Podgorici

15345 pregleda12 komentar(a)
Zgrada Specijalnog tužilaštva (arhiva /ilustracija), Foto: Zoran Đurić

Sutkinja Osnovnog suda u Kotoru Marija Bilafer uhapšena je juče po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, zbog sumnje da je navodno donosila nezakonite sudske odluke vezane za uknjižbe u zoni morskog dobra.

“Vijesti” iz pouzdanih izvora saznaju da sutkinja Bilafer nije donosila nikakve odluke o knjiženju nekretnina u zoni morskog dobra u vezi sa kompanijom “Navar” čiji je vlasnik Branko Zgradić iz Herceg Novog.

Ona je bila postupajući sudija u slučaju sudskog poravnanja između te firme i Morskog dobra iz Budve, a koje je svojevremeno rađeno na zahtjev tog javnog preduzeća.

Bilafer juče je nakon saslušanja, puštena da se u daljem postupku, brani sa slobode.

Međutim, Zgradić je juče priveden jer mu je rješenjem Vijeća sudija Višeg suda u Podgorici, koje su činile sutkinje Vesna Pean, Dragica Vuković i Suzana Mugoša, određen pritvor u trajanju od 30 dana.

Zgradić je prethodno u petak saslušan u SDT-u u svojstvu građanina, nakon čega mu je specijalna tužiteljka Lidija Mitrović naknadno odredila tužilačko zadržavanje i predložila pritvor.

Takvo rješenje SDT-a dva puta je odbacio sudija za istragu Višeg suda u Podgorici Miroslav Bašović, koji je Zgradića već u subotu pustio da se u daljem toku postupka, brani sa slobode.

“Sudija za istragu nalazi da je izloženo činjenično stanje iz kojeg, po mišjenju SDT-a, proizilazi osnovana sumnja (da je Zgradić počinio krivično djelo koje mu se stavlja na teret – prim.aut.) toliko neprecizno i nejasno u odnosu na osumnjičenog Zgradić Branka, da se ne moše prihvatiti postojanje osnovane sumnje za njega”, stoji pored ostaloga, u konačnom rješenju sudije za istragu, koji je konstatovao i da ne stoji predloženi pritvorski osnov za Zgradića.

SDT se na to rješenje žalio, a Vijeće sudija Višeg suda preinačilo odluku sudije Bašovića i naložilo da se ugledni bokeljski privrednik, ipak, pošalje u pritvor.

Vijeće sutkinja preinačilo je dva puta ponovljeni stav kolege Bašovića - da Zgradić ne može uticati na druge svjedoke, jer se slučaj koji je SDT otvorio protiv njega, bazira prevnstveno na već izuzetnoj pisanoj dokumentaciji, a koju, kako je naglasio Bašović u rješenju u koje su “Vijesti” imale uvid, naknadni iskazi učesnika ovog procesa ne mogu promijeniti.

Bašović je u svom rješenju posebno ukazao na činjenicu da je nakon ispitivanja u petak, postupajuća specijalna tužiteljka Lidija Mitrović, saopštila Zgradiću da je slobodan i da može ići kući, da bi ga naknadno, dok je ovaj još bio na putu prema Herceg Novom gdje živi, pozvala i tražila da se vrati u SDT što je odmah i učinio.

Tamo mu je onda saopšteno da je uhapšen i tek onda je donešeno rješenje o njegovom zadržavanju.

“Ove okolnosti govore koliko je i zbog čega stvarno neophodan ovaj pritvor, odnosno govore da je o zadržavanju, a onda i o predlaganju pritvora, odlučio neko drugi, a ne postupajući tužilac”, naveo je u svom rješenju o puštanju Zgradića, sudija Bašović.

Branku Zgradiću koji je osnivač i vlasnik brodogradilišta i servisnog centra za jahte “Navar” u Bonićima kod Tivta, SDT na čelu sa Milivojem Katnićem, na teret stavlja da je počinio krivično djelo - zloupotreba službenog položaja putem pomaganja u produženom trajanju i krivično djelo - zloupotreba položaja u privrednom poslovanju.

SDT tvrdi da je Zgradić neosnovano, u poslovnim transakcijama svoje kompanije sa preduzećem Morsko dobro, u periodu od 2009. do 2015.uspio upisati kompaniju “Navar” kao vlasnika nepokretnosti na obali mora u Tivtu površine oko 14,5 hiljada kvadrata, a koje su državna svojina.

U tom postupku, SDT navodno istražuje i postupanje odgovornih u Morskom dobru i tivatskoj filijali Uprave za nekretnine Crne Gore, kao i advokata Zorana Vukčevića.

Pred novogodišnje praznike, po nalogu SDT-a, uhapšen je direktor Uprave za nakretnine Dragan Kovačević i šefica tivatskog katastra Ana Lakičević Grdinić, u vezi knjiženja bespravno izgrađene kuće na obali mora u Krtolima kod Tivta, na ime Kovačevićevog sina Danka.

Mlađi Kovačević je takođe naknadno uhapšen, kao i ovlašćeni zastupnik firme “Geo-arh” Krsto Pavićević.

Iz SDT-a tada su saopštili da vode široku istragu o načinu na koji je državna imovina na obali mora u Boki, proteklih godina upisivana na neka privatna lica ili kompanije.

Mito nije davao nikome

Zgradić je na saslušanju, kako “Vijesti” saznaju, odbacio sve navode Tužilaštva i istakao da nikada nije učinio bilo što nelegalno vezano za tridesetogodišnji rad svoje firme u Bonićima.

Prema istim informacijama, kazao je da za sve što je “Navar” tamo radio i objekte koje je u međuvremenu ta firma izgradila, posjeduje uredne dozvole i obimnu dokumentaciju, te da nikada nikome u državnim organima i ustanovama, s tim u vezi, nije davao mito.