UCG: Nevladine organizacije uz deficit tačnih informacija podstiču medijski linč
Oni su kazali da da nijedan ministar, rektor, dekan, profesor ili NVO nisu i ne mogu biti iznad zakona i Statuta Univerziteta Crne Gore, a da će se UCG u svim postupcima isključivo rukovoditi zakonskim aktima i procedurama, "a ne medijskim provokacijama, zlonamjernim insinuacijama i retorikom, kao i nekompetentnim komentarima", kazali su iz UCG-a
Nevladinim organizacijama i njihovim glasilima važnije je da izvuku doljepomenute sudske procese te na taj način uz deficit tačnih, potpunih i provjerljivih informacija podstiču medijski linč, kazali su iz Univerziteta Crne Gore (UCG).
Kako navode, autonomija Univerziteta se garantuje Ustavom, Zakonom o visokom obrazovanju i međunarodnim propisima, pa samim tim, kako su kazali, nije u nadležnosti nevladinih organizacija učestvovanje u postupku za izbor i razrješenje rektora.
Oni su kazali da da nijedan ministar, rektor, dekan, profesor ili NVO nisu i ne mogu biti iznad zakona i Statuta Univerziteta Crne Gore, a da će se UCG u svim postupcima isključivo rukovoditi zakonskim aktima i procedurama, "a ne medijskim provokacijama, zlonamjernim insinuacijama i retorikom, kao i nekompetentnim komentarima", kazali su iz UCG-a.
"Radi detaljnijeg upoznavanja javnosti, a podstaknuti medijskim objavama o sudskim procesima koji se spočitavaju sadašnjoj upravi UCG-a, upoznajemo još jednom javnost da su ta dva procesa započeta 2005. godine (rješavanje stambene problematike prof. dr Jelice Stojanović sa Filozofskog fakulteta iz Nikšića) i 2014. godine (konkurs u izboru zvanja dr Dušana Bugarina, odnosno prof. dr Gordane Šebek sa Biotehničkog fakulteta), odnosno da je riječ o predmetima iz prethodnog vremena i da su isti, samo sticajem okolnosti i/ili neažurnosti pojedinaca, 'došli na naplatu' sadašnjem rukovodstvu, i koji su dalje rješavani shodno instrukcijama nadležnih službi Rektorata. Stoga, a shodno pomenutim medijskim objavama, imamo bojazan da će se obistiniti ranije izrečene tvrdnje jednog od naših profesora 'da se Crna Gora odavno našla u matriksu nekih nevladinih organizacija, koji samo sa slabim Univerzitetom koji treba prikazati u javnosti kao nekompetentan i pasivan, mogu da dođu do svojih grantova, do zagarantovanih mjesta u raznim vladinim komisijama, pa čak i do toga da svoje 'ekspertsko' mišljenje pretvore u zakone kojim pokušavaju da regulišu pitanja nauke i akademizma na najznačajnijoj crnogorskoj instituciji, a to je bio i ostao i ostaće Univerzitet Crne Gore', te se ujedno i pitamo da li 'lov na glave', kojeg smo sada svjedoci, ima pečat ličnog i jeftinog senzacionalizma", navodi se u saopštenju.
Kako kažu, čudi ih da te iste nevladine organizacije i da ti isti mediji koji uporno prenose njihove paušalne i poluprovjerene istine neće da objave informaciju o uspješnom finansijskom poslovanju UCG-a.
"Ne žele da objave informaciju da je UCG od minusa u poslovanju od preko 10 miliona eura došao do plus 14.9 miliona eura sopstvenih sredstava posljednjeg dana 2020. godine. Takođe, neće i/ili ne žele da objave da je trenutno na UCG aktivno preko 200 naučnoistraživačkih projekata, da se rješavaju pitanja stambene politike zaposlenih, da se ulažu značajna sredstva u nastavnu i naučnu infrastrukturu, da se profesori izvanredno kotiraju u naučnim bazama i da je UCG napornim radom i zalaganjem tokom čitavog niza prethodnih godina izgrađivao sistem zasnovan na objektivnim, transparentnim i nadasve jasnom kriterijumu koji je utkani u naš institucionalni pravni okvir, u sve naše pravilnike i unutrašnje akte i kada govorimo o kriterijumima za izbor u akademska zvanja i kada govorimo o kriterijumima za doktorske studije, ili kriterijumima za nagrađivanje zaposlenih za posebne doprinose nauci i pozicioniranju Univerziteta...", kazali su sa UCG-a.
( Ivan Ivanović )