Evo šta nikako ne treba da brišete vlažnim maramicama

Jesu zgodan izum, ali nijesu namijenjene baš za sve

7252 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Ukoliko imate naviku da vlažne maramice za dezinfekciju koristite na svemu, vrijeme je da prestanete da to radite, savjetuju stručnjaci. Na određenim površinama vlažne maramice za dezinfekciju mogu nanijeti mnogo više štete nego koristi. Zato obratite pažnju šta nikako ne bi trebalo da bršete njima.

Naočari

Oduprite se želji da prebrišete naočare vlažnim maramicama za dezinfekciju jer one mogu da nagrizu osjetljive premaze na staklima, napominju stručnjaci. Bolje ih očistite sa malo sapuna i tople vode ili specijalnim maramicama za čišćenje.

Mobilne telefone

Telefone nije preporučljivo čistiti vlažnim maramicama jer većina njih sadrži masnoće koje ni mogle da dodatno siprljaju telefon.

Mrlje na odjeći

Ako vam je nešto kapnulo na odjeću, ukoliko mrlju izbrišete vlažnom maramicom, možda će postati manje vidljiva, ali na određenim vrstama tkanine neće biti od neke koristi. Alkohol u maramicama može da izblijedi boju i ošteti tkaninu. Neke maramice sadrže određen procenat ulja, što može proizvesti samo - dodatnu fleku.

Predmete od prirodne kože

Iako vam se vlažne maramice za dezinfekciju čine kao idealno sredstvo da na brzinu obrišete neki predmet, imajte na umu da one sadrže alkohol i amonijak koji mogu da isuše kožu i oštete njen završni izgled. Umjesto toga, tašne, presvlake, novčanike izrađene od prirodne kože radije čistite sredstvom namijenjenim za čišćenje kože ili mješavinom tople vode i tečnosti za pranje sudova.

Nakit

Bisernu ogrlicu ili narukvicu nikako ne bi trebalo da brišete vlažnim maramicama. One mogu da oštete meko kamenje, uključujući bisere, opal i smaragd. Opet se opredijelite za toplu vodu i blag sapun.

Toalet

Naravno, maramicama možete izbrisati dasku na ve-ce šolji i njenu spoljašnjost bez ikakvih štetnih posljedica. Ali nikada ih kada završite sa brisanjem nemojte baciti u wc šolju. Za razliku od toalet papira, maramice se ne rastvaraju u vodi i mogu začepiti kanalizacioni odvod što vas može skupo koštati.

Ekrane na dodir u automobilu

Ekran na displeju u automobilu je prepun otisaka vaših prstiju, ali nemojte se latiti vlažnih maramica. Kombinacija alkohola i amonijaka u maramicama mogu 'pojesti' zaštitni premaz i na kraju napraviti zamagljenje ili trajne mrlje, upozoravaju proizvođači. I dalje isto važi: vlažna krpa i blag sapun ili maramice namenjene za brisanje ovih površina.