Bošnjak predstavila Popi predlog o formiranju ženskog kluba u parlamentu

Potpredsjednica Skupštine i šefica Delegacije EU razgovarale o jačanju uloge žene u društvu i promociju rodne ravnopravnosti

4346 pregleda3 komentar(a)
Popa i Bošnjak, Foto: Skupština Crne Gore

Rad Ženske političke mreže treba da se nastavi u koordinaciji sa Ženskim klubom, koji će biti sastavljen od svih poslanica u Skupštini Crne Gore, ne samo na polju većeg uključivanja žena u političke procese, već i u cilju ekonomskog osnaživanja i prevencije i borbe protiv nasilja nad ženama.

To je zaključeno tokom razgovora potpredsjednice Skupštine Branke Bošnjak i šefice Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Oane Kristine Pope o jačanju uloge žene u društvu i promociju rodne ravnopravnosti.

Bošnjak je, kako je saopšteno iz parlamenta, ambasadorki EU predstavila predlog o formiranju ženskog kluba sačinjenog od poslanica sadašnjeg saziva Skupštine. Ambasadorki je predočila teme kojim bi se novoformirani ženski klub bavio, među kojima su zastupljenost žena na mjestima odlučivanja, formiranje alimentacionog fonda, borba protiv rodno izazvanog nasilja, ekonomsko osnaživanje žena, humanitarne akcije pomoći ugroženim ženama...

Potpredsjednica Skupštine je, dodaje se, ambasadorku upoznala i sa Odlukom o obrazovanju Odbora za promjenu izbornog zakonodavstva i mogućnost da se kroz taj Odbor dođe do najboljeg zakonskog rješenja kojim će se povećati broj žena na izbornim listama, a samim tim i na mjestima odlučivanja.

Bošnjak se osvrnula i na ideju otvaranja socijalnih prodavnica po uzoru na vodeće evropske zemlje, koje bi pored jeftinih prehrambenih namirnica imali i proizvode za higijenu, gdje bi cijene bile ispod diskontnih cijena kako bi kućni budžet socijalno ugroženim osobama bio znatno olakšan. Predočila je i predlog za usvajanje deklaracije o viškovima hrane, kako bi se i Crna Gora izborila sa problemom bacanja viškova hrane i istu iskoristili za socijalno ugrožene slučajeve koje žive ispod granice siromaštva.

foto: Skupština Crne Gore

Popa je, kako navode iz Skupštine, izrazila podršku iniciativama koje teže većoj afirmaciji žena u politici i većoj angažovanosti društva u pitanjima rodne ravnopravnosti.Istakla je i važnost saradnje sa Evropskim parlamentom i parlamentima zemalja članica kako bi na što kvalitetniji način implementirali sva iskustva zemalja članica EU.

Napomenula je da EU ima nultu toleranciju na fizičko i verbalno nasilje nad ženama i ukazala na potrebu snažnijeg institucionalnog i ukupnog društvenog odgovora na sve slučajeve mizogenih napada na žene. Ambasadorka je upoznala Bošnjak sa međunarodni projektom ''He for She'' koji je pokrenula Finska i sugerisala da Skupština razmotri mogućnost da se i Crna Gora priključi tom projektu.