Hejli: Pratićemo ko kako glasa o Jerusalimu, Tramp tražio da ga obavijestim ko je glasao protiv
"Od nas se uvijek traži da radimo više i dajemo više. Tako da kada donosimo odluku, po volji američkog naroda o tome gdje da lociramo našu ambasadu, ne očekujemo da oni koje smo pomagali ciljaju nas", napisala je Hejli na svom Tviter nalogu
Američka ambasadorka u UN Niki Hejli upozorila je članice svjetskog tijela da će SAD pratiti ko kako glasa o rezoluciju kojom se odbacuje priznanje predsjednika Donalda Trampa da je Jerusalim glavni grad Izraela.
"Od nas se uvijek traži da radimo više i dajemo više. Tako da kada donosimo odluku, po volji američkog naroda o tome gdje da lociramo našu ambasadu, ne očekujemo da oni koje smo pomagali ciljaju nas", napisala je Hejli na svom Tviter nalogu.
Hejli je povodom glasanja o rezoluciji najavila da će "SAD bilježiti imena".
Očekuje se da će Generalna skupština UN u četvrtak glasati o predlogu rezolucije kojom se odbacuje Trampova odluka i da će biti usvojena velikom većiom glasova.
Izraelski mediji navode da je Hejli upozorila na takvo glasanje ne samo na Tviter nalogu, već i uz pismu predstavnicima zemalja članica UN.
"Predsjednik će pomno posmatrati to glasanje i tražio je da ga obavijestim o onima koji su glasali protiv nas. Hvala za vaš obzir i molim ne oklijevajte da kontaktire moj tim ako imate bilo koje pitanje ili brigu", navedeno je u pismu do koga je došao izraelski list Harec.
U pismu se savjetuje članicama UN da dok razmatraju svoje glasanje da shvate da će predsjednik SAD to glasanje primiti lično.
Hejli je navela da je američki Kongres prije 22 godine odlučio da bi Jerusalim trebalo priznati kao glavni grad Izraela i da bi ambasadu SAD trebalo preseliti u Jerusalim, a da je Tramp potvrdio tu deklaraciju, zvanično priznavši Jerusalim kao glavni grad Izraela.
"Međutim predsjednikovo saopštenje ne utiče na status finalnih pregovora ni na koji način, uključujući specifične granice izraelskog suvereniteta u Jerusalimu. Predsjednik je takođe podržao status kvo svetih mjesta u Jerusalimu i nije zagovarao promjene na Brdu hrama/Haram al Šarifu!", napisala je Hejli, aludirajući na sveto mjestu na kome su se nekada nalazili drevni jevrejski hramovi, a sad su tamo džamije Kupola na stijeni i Al-Aksa, treća po značaju u islamu.
Hejli je navela da je Jerusalim bio glavni grad Izraela od osnivanja zemlje, prije skoro 70 godina i da je Tramp jasno izrazio podršku za rješenje sukoba između dva naroda po modelu dvije države. Ocijenila je da su mnoge zemlje u UN posvećene miru i da razmotre da li bi pomenuta rezolucija samo podstakla ionako žučnu retoriku i nasilje.
Ambasadorka SAD je rekla da Vašington ne traži da druge zemlje premjeste svoje ambasade, već da smo priznaju istorijsko prijateljstvo i partnerstvo koju su im SAD pružile i poštuju odluku te zemlje o ambasadi.
Turska i Jemen su tražili izjašanjavanje na Generalnoj skupštini UN pošto su SAD stavile veto na nacrt rezolucuje koju je pripremio Egipat za Savfet bezbfednosti UN. Četrnaest ostalih članica je glasalo "za".
U nastojanju da izbfegne neprijatnost Izrael je dao instrukcije svojim diplomatama da traže sastanke s visokim zvaničnicima u pojednim zemljma i ubijede ih da se u UN usprotive, a ne podrže ili bar ne održe govor na zasijedanju Generalne skupštine UN.
Od diplomata se traži da naglase da je Jeruslim de fakto glavni grad Izraela i da upozore da će takva rezolucija samo nanijeti štetu američkom naporima da se postigne mirovni sporazum i podstaći teror i nasilje u regionu i jednostrane korake UN.
Trampovo saopštenje 6. decembra osudio je veći dio međunarodne zajednice i izbili su protesti ne samo na palestinskim teritorijama i regionu, već i u mnogim muslimanskim zemljama. Palestinci planiraju da u istočnom dijelu Jeruslima koji je Izrel aneketirao, nakon što ga je okupirao u ratu 1967. osnuju sjedište svoje buduće nezavisne države.
( Beta )