Presuda zastarjela prije SDT-a: Odbaćena prijava Jokića protiv Aprcovića i kotorskih komunalaca

U prijavi Jokića, koja je zakasnila najmanje tri mjeseca, navedeno je da je Mrdak 26. marta 2009. “iskorišćavanjem službenog položaja, bez obrazloženja i odluke UO Komunalnog, dao naloge za isplatu 10.000 eura MZ Dobrota-Kotor, te za uplatu iznosa u visini od 5.000 eura MZ Morinj-Kotor, kao i za uplatu iznosa od 5.000 eura MZ Perast Kotor.

7951 pregleda4 komentar(a)
Nema osnova za izviđaj: Nataša Bošković, Foto: Boris Pejović

Zbog zastarjelosti krivičnog gonjenja Specijalno državno tužilaštvo (SDT) odbacilo je krivičnu prijavu protiv predsjednika kotorskog odbora DPS-a i nekadašnjeg predsjednika Upravnog odbora lokalnog Komunalnog preduzeća Željka Aprcovića, bivšeg direktora Komunalnog Zorana Mrdaka i bivših predsjednika mjesnih zajednica Dobrota Dejana Adžića, Perast Marije Brainović i Morinj Marka Vukasovića zbog sumnje da su počinili krivična djela zoupotrebe službenog položaja. Odnosno - kupovinu glasova za parlamentarne izbore 2009. godine.

Krivičnu prijavu je 8. jula 2019. podnio je gradonačenik Kotora i čelnik kotorskih Demokrata Vladimir Jokić, koji je nakon četiri mjeseca Osnovno državno tužilaštvo dostavilo SDT-u.

Specijalna tužitejka Nataša Bošković je 1.februara ove godine donijela rješenje o odbacivanju Jokićeve prijave jer je, kako je navela, u međuvremneu nastupila apsulutna zastarjelost mogućnosti krivičnog gonjenja za krivično djelo zloupotrebe službenog položaja, a za koje je inače, zaprijećena kazna od jedne do osam godina zatvora.

U prijavi Jokića, koja je zakasnila najmanje tri mjeseca, navedeno je da je Mrdak 26. marta 2009. “iskorišćavanjem službenog položaja, bez obrazloženja i odluke UO Komunalnog, dao naloge za isplatu 10.000 eura MZ Dobrota-Kotor, te za uplatu iznosa u visini od 5.000 eura MZ Morinj-Kotor, kao i za uplatu iznosa od 5.000 eura MZ Perast Kotor.

Po navodima prijave, Adžić, Vukasović i Brainovićeva su kao tadašnji predsjednici tri MZ, iskoristili službeni položaj sačinivši zahtjeve za naknadu materijalnih sredstva prema JP Komunalno Kotor, ne naznačavajući u zahtjevu koji iznos se traži, bez pečata i potpisa.

Adžić i Vukasović su prema navodima iz prijave, naknadno bjelilom i hemijskom olovkom, na zahtjevu prepravljali datum njegovog podnošenja. Sve troje predsjednika MZ je novac koji je Komunalno uplatilo na račune tih zajednica podiglo u gotovini, „ne pravdajući i iznos ni prema Opštini, ni prema davaocu.“

U prijavi stoji da je Aprcović bio zadužen da se stara o načinu rada i finansijskim transakcijama izvršnog direktora te firme Mrdaka, ali da on to nije uradio jer je UO na kraju te finansijske godine usvojio izvještaj o radu i finansijski izvještaj Komunalnog „bez obzira na neopravdano izvršene uplate“. „Sve naprijed navedene sporne uplate u ukupnom iznosu od 20.000 eura su uplaćene dana 26. marta 2009, i to tri dana pred održavanje parlamentarih izbora u Crnoj Gori.

Te nezakonitosti komisija Komunalnog Kotor d.o.o. utvrdila je tek 22. juna 2019. nakon promjene vlasti u Kotoru koju je ranije kotnrolisao DPS. Komisija je zaključila da su tražena sredstva uplaćena na osnovu zahtjeva za obavljanje poslova koji su isključivo u nadležnosti Komunalnog preduzeća, a forma zahtjeva – nepostojanje potpisa i pečata, kao i vršenje očiglednih ispravki na njima, ukazuju da su pisani od strane istog lica.

“Takođe, navedene uplate su realizovane, a da ne postoji nijedan dokument koji potvrđuje da je odluka donesena od strane Upravnog odbora, niti da je UO bio upoznat sa spornim uplatama“, naveo je Jokić u prijavi koju je u ljeto 2019. podnio protiv lokalnih funkcionera DPS-a, sumnjičeći ih da su na ovaj način izvlačili novac iz Komunalnog radi kupovine glasova za partiju na parlamentarnim izborima u proljeće 2009.