Eko tim: Vlada i Ministarstvo da revidiraju odluku o ekološkoj rekonstrukciji TE Pljevlja

Oni su rekli da se TE Pljevlja suočava sa izazovom prestanka rada i prijetnjom da Energetska zajednica pokrene prekršajni postupak zbog nedozvoljenog rada.

2069 pregleda0 komentar(a)
TE Pljevlja, Foto: Goran Malidžan

Nevladina organizacija Eko tim pozvala je Vladu i Ministarstvo kapitalnih investicija da revidiraju odluku o realizaciji projekta ekološke rekonstrukcije Termoelektrane (TE) Pljevlja i sagledaju njegovu ekonomsku opravdanost.

“Razlog više za pažljivo razmatranje i analizu je tajnost dokumentacije u vezi sa tim projektom i nepostojanje studije izvodljivosti koja dokazuje njegovu ekonomsku opravdanost”, navodi se u saopštenju Eko tima.

Oni su dodali da se TE Pljevlja suočava sa izazovom prestanka rada i prijetnjom da Energetska zajednica pokrene prekršajni postupak zbog nedozvoljenog rada.

“Drastične promjene cijena emiisija ugljen-dioksida, koje se u posljednje tri godine događaju u okviru EU ETS sistema, dramatično utiču na troškove proizvodnje električne energije iz fosilnih goriva, iako trenutne cijene ugljen-dioksida bilježe pad na tržištu prouzrokovan širenjem koronavirusa, koji je uzrokovao manju tražnju za električnom energijom”, kazali su iz Eko tima.

Oni su podsjetili da je konsultanska firma Deloitte prije četiri godine pripremila Studiju izvodljivosti za izgradnju drugog bloka TE i projektovala nerealne vrijednosti cijena energije koje su bile precijenjene, a emisije ugljen-dioksida potcijenjene. To je i dovelo do nerealnih procjena njenog poslovanja od prošle do 2040. godine.

“Poznata situacija koja se desila sa drugim blokom TE i nezainteresovanost finansijskih institucija da ulažu u sektor uglja još tada, upozorenje je za Vladu da prije podrške tom projetku pažljivo razmotri sve aspekte, posebno finansijski kontekst zbog velikih promjena koje se ubrzano odvijaju u sektoru energetike i destimulišu ulaganja u ugalj”, saopštili su iz Eko tima.

Oni smatraju neprihvatljivim i neozbiljnim ulazak u realizaciju takvog projekta bez potrebnih studija koje potvrđuju njegovu ekonomsku i svaku drugu opravdanost, zbog čega su upozorili na potrebu da se objave sva dokumenta i analize koje je EPCG proglasila poslovnom tajnom, revidiraju se i tek onda donese odluka o podršci.

“Nedavno objavljena studija Energetske zajednice o primjeni naplate emisija uglje-dioksida u regionu Zapadnog Balkana, pokazala je da će puna primjena te naplate u okviru tržišne integracije u Crnoj Gori učiniti mogućim da Crna Gora postrojenje na ugalj zatvori i dekarbonizuje svoj sistem 2025. godine. Trenutno se TE dodjeljuju besplatni emisioni krediti za ugljen-dioksid, a manji dio emisija se plaća”, kazali su iz Eko tima.

Oni smatraju da je neophodno izraditi studiju izvodljivosti za projekat ekološke rekonstukcije, napraviti nove projekcije operativnih troškova i dodavanjem ostalih elemenata obračuna dobiti proizvodnu cijenu električne energije u rekonstruisanoj TE.

“Tek na osnovu tako dobijene cijene razmatrale bi se mogućnosti i opcije daljeg rada TE”, naveli su iz Eko tima.