Performans povodom 28. godišnjice zločina u Štrpcima
"Otmica i surova likvidacija putnika u Štrpcima je pokazala koliko su pripadnici manjina bili ugroženi a posebno koliko je bilo opasno pripadati bošnjačkom i muslimanskom identitetu", kazali su iz CŽL
Crnogorski ženski lobi (CŽL) danas je performansom - simboličnim stajanjem na željezničkoj stanici u Podgorici obilježio 28. godišnjicu zločina u Štrpcima.
Kazali su da CŽL, kao mirovna i aktivistička organizacija koja je više od dvije decenije posvećena suočavanju s prošlošću, pravdi i njegovanju i unaprjeđenju pamćenja na sva kršenja prava i ratne zločine, podsjeca na iste da se ne zaboravi i nikad nikom ne ponovi.
"Otmica i surova likvidacija putnika u Štrpcima je pokazala koliko su pripadnici manjina bili ugroženi a posebno koliko je bilo opasno pripadati bošnjačkom i muslimanskom identitetu. Zločin u Štrpcima je jedan u nizu onih koji nas kao društvo opominje da se nijesmo na odgovarajući način odnijeli prema ratnim zločinima i zločincima sa prostora Crne Gore i eks-Ju. Ni 28 godina od tog stravičnog događaja većina porodica žrtava nije saznalo šta se desilo sa posmrtnim ostacima njihovih najbližih, a naredbodavci, podstrekači i izvršitelji zločina nisu privedeni I odgovarali za svoja zlodjela. Kao što je voz smrti broj 671 tog 27. februara 1993. stao da bi ljudi bili izvedeni, mučeni i ubijeni zbog “pogrešnog” imena , tako je i pravda za stradale i njihove porodice stala i ostala nedostižna i nijema što je neoprostivo i neprihvatljivo u iole demokratskim zemljama", navodi se u saopštenju.
Iz CŽL su pozvali vlast na državnom i lokalnom nivou da kreira sopstvene inicijative i osnaži podršku njegovanju sjećanja i kolektivnog pamćenja na teške povrede ljudskih prava i ratne zločine počinjenje na prostorima Crne Gore i bivše Jugoslavije, "posebno zbog mladih koji se sve više prepoznaju i identifikuju sa nacionalizmom i radikalnim i ekstremnim oblicima diskriminacije, fašizma i rasizma".
"Mladima treba pomoci kroz programe i akcije da se ne identifikuju i ne poistovjećuju sa retrogradnim idejama i konceptima nacionaliza koji dugoročno posmatrajuci razaraju njihovo biće i čitavo društvo vraćaju u sunovrat i mračne ideologije. Svakako prema svim žrtvama treba se odnositi s poštovanjem i dubokim pijetetom", zaključuje se u saopštenju.
( Blažo Hajduković )