Završava projekat „Patronažna pomoć djeci sa invaliditetom kroz sistem obrazovanja"
“Za projekat poput ovog, potreban je kontinuitet, svakodnevni rad, mjesečni, godišnji pa i decenijski. Predstavlja složen sistem u kojem je dosta učesnika, kazala je dr Svetlana Kovačević, predsjednica prvostepene komisije za usmjeravanje djece
Projekat „Patronažna pomoć djeci sa invaliditetom kroz sistem obrazovanja“ koji je organizovalo Kolo srpskih sestara Herceg Novi uz saradnju sa stručnim osobljem i pomoć Fondacije Meritum, i podršku Opštine Herceg Novi, je završen, ali je potrebno da se program nastavi, saopšteno je na konferenciji za novinare.
“ Uspjeh i efikasnost projekta ogleda se kroz boljitak i napredak djece koja su bila njegov dio”, kazala je predsjednica Kola srpskih sestara Dragica Spaić.
Kolo srpskih sestara Herceg Novi pokrenulo je projekat 2015. godine, a u program je uključeno sedmoro djece sa kojima rade fizioterapeut, učiteljica i defektolog, uz saradnju sa Centrom za djecu sa smetnjama u razvoju u Domu zdravlja .Sada je u programu 11 djece,
“Svu djecu koja su u programu upućuje nam opštinska komisija za usmjeravanje djece u obrazovni sistem. Kriterijum Kola je da to budu djeca kojoj je pomoć najpotrebnija, program se odvija u njihovoj kući, i roditelji nemaju materijalnih izdataka. Sva djeca su sada đaci, dio njih je u inkluziji, dio je u mješovitom odjeljenju za autizam u OŠ „Ilija Kišić“.
Fondacija „Meritum“ ima tri projekta u Herceg Novom, a to su izgradnja senzorne sobe u Igalu, Dnevnog centra i projekat Kola srpskih sestara koje će i dalje podržavati, kazala je Lin Montgomeri iz Fondacije Meritum.
“Za projekat poput ovog, potreban je kontinuitet, svakodnevni rad, mjesečni, godišnji pa i decenijski. Predstavlja složen sistem u kojem je dosta učesnika, kazala je dr Svetlana Kovačević, predsjednica prvostepene komisije za usmjeravanje djece.
“Uspjeli smo da na nivou grada napravimo sistem, jer u Crnoj Gori nemamo izgrađen sistem i moja je želja od kada se profesionalno bavim djecom sa smetnjama u razvoju i invaliditetom da ga izgradimo .Ovo je samo mali dio onoga što treba da radimo, kazala je dr Kovačević. Ona je istakla da zdravstveni mora biti umrežen sa sistemima obrazovanja i socijalne zaštite, lokalnom upravom, nevladinim sektorom i medijima.
Defektolog Ivan LJ esar koji, zajedno sa učiteljicom Mirom Prodanović i fizioterapeutkinjom Natašom Lučić , jednom sedmično radi sa djecom zadovoljan je ovakvom organizacijom pomoći koja daje dobre efekte, jer djeca dobro napreduju .
Majka njednog djeteta Mara Sijerkovic kaže da je patronažna pomoć veoma značajna jer se djeci pomoc pruža u njihovim domovima tako da se oni prijatnije i sigurnije osjećaju.
Kolo Srpskih sestara je humanitarna organizacija koja je u toku 2007. godine realizovala sličan projekat pomoći djeci sa invaliditetom, tada u saradnji sa Dječijim dispanzerom i dr Svetlanom Kovačević i Institutom „Dr Simo Milošević“.
( Slavica Kosić )