Divlja gradnja u Tivtu tek 2,5 odsto skuplja

Predviđeno da će divlji graditelji komunalije moći da plate i u 240 mjesečnih rata, takvu pogodnost legalni nijesu imali

0 komentar(a)
divlja gradnja Tivat, Foto: Siniša Luković
12.12.2017. 20:47h

Legalizacija bespravno podignutih objekata koju omogućava nedavno usvojeni kontroverzni Zakon o planiranju prostora i izgradnji objekata, divlje graditelje u Tivtu koštaće neznatno više nego građane koji su poštovali zakon i sve obaveze na vrijeme izmirili.

Proizlazi to iz nacrta Odluke o naknadi za komunalnio opremanje građevinskog zemljišta koju je pripremila administracija gradonačelnice Snežane Matijević.

Nacrt dokumenta stavljen je na javnu raspravu koja traje do 9. januara. Odlukom je propisano da vlasnik nelegalnog objekta plaća naknadu za komunalno opremanje građevinskog zemljišta koje su prije izdavanja građevinskih dozvola morali da plate svi oni što su u prethodnom period legalno gradili.

“Naknada se obračunava na osnovu elaborata premjera izvedenog stanja izgrađenog objekta, izrađenog od strane licencirane geodetske organizacije i ovjerenog od strane katastra”, piše u nacrtu koji utvrđuje i ukupno šest geografskih zona na području Tivta, saglasno čijoj atraktivnosti i stepenu komunalne opremljenosti varira i cijena naknade.

Komunalije za bespravne objekte obračunavaće se po cijeni od 60 eura po kvadratu za najjeftiniju - petu zonu, dok će cijena za divlje objekte u najekskluzivnijoj zoni IA koja obuhvata mahom samu obalu mora, iznositi 210 eura po kvadratu.

Predviđeno je da se naknada za bespravno podignute objekte za osnovno stanovanje uvećava za 2,5 odsto, a za sve druge za koje se naknada plaća jednokratno pet procenata.

U slučaju plaćanja u ratama, naknada se uvećava za 20 odsto.

Budući da i vlasnici legalnih objekata komunalije u Tivtu plaćaju po istoj osnovnoj cijeni, proizlazi da lokalna vlast izlazi u susret divljim graditeljima kojima je jedina sankcija što su gradili bez dozvole i kršili zakon, biti to što će naknadno platiti od 2,5 do maksimalno 20 odsto veće komunalije.

Pritom im se nacrtom nove odluke ostavlja mogućnost da tu obavezu prema gradskoj kasi, ukoliko se opredijele za plaćanje na rate, izmiruju u periodu do čak 20 godina.

Takvu pogodnost do sada nije mogao dobiti niko ko je poštovao propise, legalno gradio i izmirivao sve obaveze prema državi.