Održana predavanja na temu "Helenska demokratija i savremeni svijet"

U petak 8. decembra, prvo predavanje je držao Sotirios Atanasiju, ambasador Helenske republike u Crnoj Gori, na temu "Vrijednosti atinske demokratije i savremeni svijet"

137 pregleda0 komentar(a)
12.12.2017. 16:20h

Protekle sedmice održana su tri predavanja u organizaciji Centra za helenske studije (CHS), a u okviru projekta "Helenska demokratija i savremeni svijet", koji Centar organizuje uz djelimičnu podršku Ministarstva finansija i u saradnji sa Kulturno-informativnim centrom "Budo Tomović", kazali su iz CHS-a.

U petak 8. decembra, prvo predavanje je držao Sotirios Atanasiju, ambasador Helenske republike u Crnoj Gori, na temu "Vrijednosti atinske demokratije i savremeni svijet".

"Ambasador Atanasiju je, kroz zanimljivo i informativno predavanje, upoznao brojne prisutne s istorijskim razvojem pojma demokratije, političkim prilikama u antičkoj Grčkoj, ali i sa osobenostima savremene grčke države. Kroz živu interakciju s izuzetno zainteresovanom publikom, ambasador se dotakao i tema ljudskih prava, odnosa religije i demokratije, te vezama političkog života i filosofije, književnosti i umjetnosti, naglašavajući da se glavni doprinosi grčkog duha mogu sažeti u racionalnom pristupu životu i svijetu, institucionalizaciji demokratije i utemeljivanju ljudskih prava," navode iz CHS-a.

Uvod u predavanje, kako su kazali, dao je direktor Centra za helenske studije, dr Filip Ivanović, a prevod sa grčkog jezika pripremila je Žana Vukčević.

U ponedjeljak, 11. decembra i u utorak, 12. decembra, prof. dr Viktor Kastelani, profesor klasičnih nauka na Univerzitetu u Denveru (SAD), održao je dva predavanja na teme "Komičar Aristofan VS 'Kleonska' demokratija" i "Direktna demokratija u Atini: Četiri studije slučaja".

"U prvom predavanju prof. Kastelani se bavio Aristofanovom političkom satirom uperenom protiv Kleona (5. vijek p.n.e), poznatog atinskog političara i velikog protivnika mira sa Spartom, zaključujući da, iako je Aristofan težio međudržavnom miru i blagostanju, nije imao alternativni plan, koji bi, izuzev komične difamacije Kleona, mogao parirati Kleonovom profitabilnom, retorički upečatljivom, rukovođenju državom. U drugom predavanju, Kastelani je iznio primjere nekonzistentnosti i česte nelogičnosti odluka atinske Skupštine, koje su se ticale određenih događaja u 5. vijeku p.n.e., kao što su reizbor Periklea za generala, pogibija mornara kod Argusinskih ostrva, tzv. "sicilijanska" ekspedicija i kažnjavanje pobunjenog grada Mitilene. Svi ovi slučajevi, zaključuje Kastelani, pokazuju da je direktan način odlučivanja u Atini često bio pod uticajem zapaljive retorike i demagoškog pristupa politici, što, nažalost, nije ostalo na nivou antičke istorije, već se ponavlja i danas u savremenim političkim kampanjama," kazali su iz CHS-a.

Kako su rekli, ovim je zaključen decembarski segment projekta koji realizuje Centar za helenske studije.

Galerija