Vučurović: Spoljna politika koju vodi režim u suprotnosti je sa istorijskom ulogom Crne Gore

"Dakle, diplomatija nije izdaja, poltronstvo i služenje nečijim interesima, kako je vide u crnogorskom režimu, već mjera patriotizma kroz saradnju sa svima koji to žele, ali prvo sa onima koji su nam najbliži i dokazani kao prijatelji i saveznici u najtežim vremenima", rekao je Vučurović

2 komentar(a)
Jovan Vučurović, Foto: Demokratski front
12.12.2017. 15:11h

Poslanik Demokratskog fronta (DF) Jovan Vučurović kazao je da je spoljna politika koju vodi "marionetski režim" u potpunoj suprotnosti sa istorijskom ulogom i tradicijom Crne Gore.

"Kao što smo nedavno i konstatovali, spoljna politika koju vodi marionetski režim u potpunoj je suprotnosti sa interesima, istorijskom ulogom i tradicijom Crne Gore. Pošto se zvaničnici iz Podgorice nijesu pojavili na skupu u Beogradu, gdje su bili lideri Srbije, Grčke, Bugarske i Rumunije, a gdje je, po svakoj logici, morao da bude i predstavnik Crne Gore, režim je pokušao da ,,kompenzuje'' taj promašaj. Tako se, dan nakon beogradskog sastanka, u Tirani obreo funkcioner DPS Filip Vujanović, a u Sarajevu ministar Predrag Bošković. Naravno, DF smatra da je veoma važno održavati dobre odnose sa svima u regionu, ali se moraju znati prioriteti koje prvenstveno diktiraju ekonomski interesi i istorijski odnosi. Zato je za Crnu Goru, po svim osnovama, neuporedivo važnija saradnja sa državama koje su naši istorijski saveznici, poput Srbije, Grčke, Bugarske i Rumunije, sa kojima se, između ostalog, može uspostaviti realna saradnja na svim poljima i postići boljitak za njene građane, od, reklo bi se, besciljnih odlazaka u Tiranu ili partnerstva sa lažnom državom Kosovo", rekao je Vučurović.

On je dodao da svaka država u spoljnoj politici ima prioritete, a za Crnu Goru je, prema mišljenju DF, važnije i korisnije da stavi akcenat na saradnju sa Srbijom, Grčkom, Bugarskom, Rumunijom ili Republikom Srpskom, "nego da se folira u spoljnoj politici i kao saveznike predstavlja one koji to nikad nijesu bili."

"Odavno smo konstatovali da crnogorski režim nema dodirnih tačaka sa vrijednostima koje su krasile tradicionalnu Crnu Goru, da se pokušava stvoriti država u kojoj će se srušiti duhovno i istorijsko biće naroda, u kojoj će se istorijski saveznici proglastiti za neprijatelje, koja bi po mnogo čemu ličila na zlo koje je nastalo 12. jula 1941, gdje bi se izdaja Sekule Drljevića, poput one iz 1999. godine Mila Đukanovića, predstavila kao odgovoran državnički potez. U konačnom, gdje bi se sada, kao i tada, u spoljnoj politici oslanjali na one sa kojima nikada nismo imali savezničke i parnterske odnose, čak naprotiv. Mi bi shvatili spoljnu politiku Vlade Crne Gore da ona donosi boljitak, da ima neki logičan tok, da građani imaju koristi od takve diplomatije... Ali, ovdje se radi o nečemu potpuno suprotnom – imamo ljude iz vrha režima koji se, prije svega, vode ličnim interesima, i koji su ogrezli u kriminalu i saradnji sa sličnim likovima u regionu, prvenstveno u lažnoj državi Kosovo, i koji u konačnom ovakvim nesojlucima u spoljnoj politici pokušavaju da izazovu nove animozitete i omraze unutar same Crne Gore", saopštio je Vučurović.

Poslanik Demokratskog fronta je kazao da je DF veoma precizan u saopštavanju svih stavova, pa i u onima koji se tiču spoljne politike koju vodi Crna Gora.

"Zato smo i zapisali u našem programu da je neophodno sarađivati sa istokom i zapadom, ukinuti sankcije Rusiji, poništiti priznanje lažne države Kosovo, a u regionu održavati najbliže odnose sa bratskom Srbijom, i drugim hrišćanskim pravoslavnim državama, poput Grčke, Bugarske, Rumunije, a posebne odnose izgraditi sa Republikom Srpskom jer ta saradnja i činjenica da smo upućeni jedni na druge može biti od velike obostrane koristi. Dakle, diplomatija nije izdaja, poltronstvo i služenje nečijim interesima, kako je vide u crnogorskom režimu, već mjera patriotizma kroz saradnju sa svima koji to žele, ali prvo sa onima koji su nam najbliži i dokazani kao prijatelji i saveznici u najtežim vremenima", zaključio je Vučurović.