Umro američki vojnik koji je dezertirao u Sjevernu Koreju
Amerikanac je tamo susreo i oženio Hitomi Sogu, Japanku 20 godina mlađu od njega, koju je kao 19-godišnjakinju otela Sjeverna Koreja kako bi im pomogla u obučavanju špijuna
Američki vojnik koji je prije više od pola vijeka dezertirao u Sjevernu Koreju i tamo ostao skoro 40 godina umro je u Japanu u 77. godini, piše hrvatski Index.
Jedna od najneobičnijih hladnoratovskih drama započela je 1965. kada je Čarls Robert Dženkins, tada 24-godišnji narednik iz Sjeverne Koreje, nestao jedne noći dok je bio u blizini demilitarizovane zone između dvije Koreje.
Dženskins je izjavio da je prebjegao kako bi izbjegao dužnost u Južnoj Koreji i izmakao ratu u Vijetnamu.
“Bilo je vrijeme Božića, bilo je hladno i mračno. Počeo sam da pijem. Nikad nisam popio toliko alkohola“, ispričao je.
Popio je, kako je rekao, deset piva, pošao sa nekoliko ljudi u obilazak i rekao im da pričekaju dok provjeri put ispred njih.
Tada je krenuo prema Sjevernoj Koreji, stavivši na vrh puške bijelu majicu.
Rekao je da je planirao da ode u Rusiju i da se preda, i nije očekivao da će ga Pjongjang zadržati.
Dok je bio u Sjevernoj Koreji učio je vojnike engleski i glumio zlog američkog špijuna u propagandnom filmu.
Dženkins je tamo susreo i oženio Hitomi Sogu, Japanku 20 godina mlađu od njega, koju je kao 19-godišnjakinju otela Sjeverna Koreja kako bi im pomogla u obučavanju špijuna.
Soga je bila jedna od učenica na njegovom kursu engleskog,
Strah za ličnu sigurnost i bezbjednost porodice koju je osnovao onemogućili su mu da odbije bilo kakav zadatak koji je stavljen pred njega.
“Ne kažete ne Sjevernoj Koreji. Kažete jednu lošu stvar o Kim Il Sungu i iskopali ste grob, jer nestajete“, rekao je on.
Sogi je dopušteno da se vrati u Japan 2002. nakon sastanka japanskog premijera i sjevernokorejskog lidera Kim Džong Ila, piše Gardijan.
Dženkins se konačno susreo s njom i dvije ćerke, Mikom i Brindom 2004. u Indoneziji.
Iako mu je Sjeverna Koreja dopustila samo privremeni odlazak, Dženkins je s porodicom odletio u Japan nakon što je dobio garanciju da neće biti uhapšen pri odlasku. Tamo je odmah hospitalizovan zbog komplikacija nakon operacije koju je imao u Sjevernoj Koreji.
Nakon što se Japan založio da SAD budu blage u kažnjavanju dezerterstva, Dženkins je priznao krivicu i dobio 30 dana zatvora i nečasni otpust iz vojske. On i njegova porodica u Japanu su stekli status svojevrsnih zvijezda, a napisao je i knjigu o svom iskustvu u Sjevernoj Koreji.
( Vijesti online )