Njemački naučnici: Postoji rješenje u slučaju tromboze, nastavljamo vakcinaciju AstraZenekom
Uprkos brojnim medijskim napisima o toj vakcini u kojima se postavlja pitanje povjerenja građana u bezbjednost postupka, to u Njemačkoj nije ostavilo velikog traga na građane. Prema jednom brzom ispitivanju javnog mnjenja, spremnost na vakcinaciju pala je veoma malo: ranije je to iznosilo 73 odsto, a sada 71 procenat upitanih građana izjavljuje da je spremno da se vakciniše „što prije“
Njemački naučnici utvrdili su zašto se u nekim rijetkim slučajevima nakon vakcinisanja AstraZenekom javlja tromboza. Za to, kažu, postoji i rješenje: aktivni sastojak s trenutnim dejstvom „koji pomaže protiv tromboze“.
Šest slučajeva tromboze u Njemačkoj nakon vakcinacije vakcinom AstraZeneka pomno su proučili na Univerzitetskoj bolnici Grajfsvald i došli do, kako ocjenjuju njemački mediji, „revolucionarnog otkrića“: vakcina – u veoma rijetkim slučajevima – „aktivira” trombocite u krvi na sličan način kao kada oni stvaraju zaštitni sloj preko otvorene rane.
Takvu reakciju nije teško spriječiti tako da se savjetuje da se rizičnim grupama uz vakcinu daje i odgovarajući preparat, aktivni sastojak s trenutnim dejstvom „koji pomaže protiv tromboze“. Njega je, međutim, moguće davati samo nakon pojave tromboze, a ne istovremeno sa primjenom vakcine.
U Njemačkoj se nastavlja vakcinacija AstraZenekom
Inače, odmah po objavljivanju preporuke Evropske agencije za ljekove (EMA), 15 zemalja Evropske unije koje su privremeno obustavile vakcinaciju preparatom AstraZeneka, najavilo je da će nastaviti s vakcinacijom tim cijepivom.
Njemački ministar zdravlja Jens Špan rekao je da se vakcinacija nastavlja već od petka, a isto je odlučila i Italija. Španija namjerava da nastavi korišćenje AstraZeneke od početka sljedeće nedjelje, a za sada je jedino Švedska objavila da će „dobro proučiti” nalaz Evropske agencije i da će odluku donijeti za koji dan.
Uprkos brojnim medijskim napisima o toj vakcini u kojima se postavlja pitanje povjerenja građana u bezbjednost postupka, to u Njemačkoj nije ostavilo velikog traga na građane. Prema jednom brzom ispitivanju javnog mnjenja, spremnost na vakcinaciju pala je veoma malo: ranije je to iznosilo 73 odsto, a sada 71 procenat upitanih građana izjavljuje da je spremno da se vakciniše „što prije“.
Isti tim naučnika bio uspješan još 2011.
Ovo otkriće nije prvi istraživački uspeh stručnjaka univerziteta u Grajfsvaldu. Oni su 2011. pronašli mogućnost lečenja i zaustavljanja EHEC (enterohemoragijska eherišija koli) epidemije koja je posebno pogodila u severnu Nemačku.
Ta epidemija, do koje je došlo naverovatnije zbog zaraženog povrća, sojinih klica, pogodila je Nemačku u aprilu i maju 2011. I koštala života 53 ljudi.
( Deutsche Welle )