Norveška - moćan tim koji traži izlazak iz krize
Erling Haland, Martin Edegord, Aleksander Serlot... pojedinačna klasa norveškog tima je ogromna
Crnogorska fudbalska reprezentacija sjutra (20.45) protiv Norveške igra najteži meč u martovskom ciklusu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Nakon trijumfa nad Letonijom i Gibraltarom, tim Miodraga Radulovića ima priliku da ostvari još jedan dobar rezultat i Norvežanima dodatno oteža poziciju u nastavku takmičenja.
Norveška nije dobro otvorila kvalifikacije. U prvom kolu je očekivano savladala Gibraltar 3:0, ali je onda istim rezultatom poražena od Turske, pa je nacionalni tim na meti kritika, kako navijača tako i medija u toj zemlji. Otuda i imperativ pobjede pred dolazak u Podgoricu, samim tim i veliki pritisak...
Gledajući pojedinačni kvalitet, Norveška je jak tim - prema podacima Transfermarkta vrijedi 247,10 miliona eura. Selektor Stale Solbaken na raspolaganju ima evropske zvijezde, a prvo ime je bez sumnje Erling Haland. Mladi napadač u dresu Borusije Dortmund obara rekorde i uz Kilijana Mbapea je predvodnik novog talasa asova u evropskom fudbalu. U dresu reprezentacije je postigao šest golova na devet mečeva, ali je na početku kvalifikacija bio daleko od prepoznatljive forme.
Halandov partner u napadu je Aleksander Serlot. Fudbaler Lajpciga je postigao gol protiv Gibraltara, pogodio stativu protiv Turske i predstavljaće veliku opasnost po gol „hrabrih sokola“.
Solbaken je uoči početka kvalifkacija odlučio da kapitensku traku povjeri Martinu Edegordu. Vječiti talenat norveškog fudbala još nije pokazao sav potencijal, trenutno je u Arsenalu na pozajmici iz madridskog Reala, a u dresu sa nacionalnim grbom debitovao je 2014. godine protiv Ujedinjenih Arapskih Emirata i sa 15 godina i 253 dana postao najmlađi debitant u istoriji norveškog reprezentativnog fudbala.
U ofanzivi je u prva dva kola standardan bio i Seltikov Mohamed Eljunusi, dok šansu s klupe čekaju Džošua King iz Evertona, te mladi Jens Peter Hauge, koji je prošle godine nakon kvalifikacionog dvomeča u Ligi Evrope napustio Bode Glimt i prešao u Milan.
Protiv Gibraltara i Norveške na golu je stajao Rune Jarstajn (Herta), a u odbrani je bilo rotacija. Tako su u prvom meču defanzivnu četvorku činili igrač AZ Alkmara Jonas Svenson (postigao gol protiv Gibraltara), Stefan Strandberg (Ural), Marius Lode (Bode Glimt) i Birger Meling (Nim), koji je na lijevom beku bio i protiv Turske. A osim Melinga protiv Turaka su u defanzivi igrali Julijan Rajerson (Union Berlin), Kristofer Ajer (Seltik) i Stian Gregersen (Molde).
Meč protiv Crne Gore propustiće Kristijan Torstved (Genk), koji je u prethodnom kolu dobio crveni karton. U veznom redu, ako ne bude iznenađenja, trebalo bi da budu stameni Sander Berge (Šefild junajted) i Fredrik Mitsje (AZ Alkmar).
San traje dvije decenije
Nacionalni tim Norveške najveće uspjehe doživio je krajem 20. vijeka. Skandinavska zemlja je učestvovala na Svjetskom prvenstvu u SAD 1994. i Francuskoj četiri godine kasnije. U Francuskoj su u odlučujućem meču u grupi savladali Brazil nakon preokreta (2:1), a potom u osmini finala eliminisani od Italije. Dio te generacije bili su Tore Andre Flo, Ole Gunar Solskjer, ali i sadašnji selektor Stale Solbaken. Ne treba zaboraviti da je 1995. godine Norveška bila druga selekcija na Fifinoj rang listi.
Dvije godine nakon Mundijala u Francuskoj uslijedilo je Evropsko prvenstvo u Holandiji i Belgiji. Grupa sa Slovenijom, Jugoslavijom i Španijom bila je teška i Norveška je nakon posljednje utakmice spakovala kofere.
Ispostaviće se da je meč protiv Slovenaca (0:0) odigran 21. juna u holandskom Arnemu i posljednji fudbalske reprezentacije Norveške na nekom velikom takmičenju. Nastala je suša, koja traje i dan-danas.
Nacija vjeruje da ova Norveška ima kvalitet da prekine loš niz, ali je poraz od Turske u subotu u Malagi pokazao i koliko je nacionalni tim ranjiv. A, kako reče selektor Solbaken, nakon lošeg starta meč protiv Crne Gore je prvo malo finale. Nakon kojeg će dalja sudbina Norvežana biti poznata.
( Savo Njunjić )