Dom zdravlja u Nikšiću radio besprekorno ili protivzakonito?

Izvještaj kontrolora pokazuje da je Dom zdravlja Nikšić kršio zabranu zapošljavanja, kao i da ne postoje ugovori za građevinske radove. Direktorka Adžić i dio osoblja to negiraju

41723 pregleda84 komentar(a)
Protest ispred nikšićkog Doma zdravlja, Foto: Svetlana Mandić

Nakon interne kontrole Doma zdravlja Nikšić i višednevnih protesta dijela zaposlenih ispred te ustanove, Ministarstvo zdravlja obavijestilo je direktoricu te ustanove da ubuduće neće obavljati tu funkciju.

Iako je direktorica Ljiljana Adžić Radiju Crne Gore saopštila da će biti smijenjena 1. aprila, iz tog resora “Vijestima” su nezvanično kazali da će to biti učinjeno vjerovatno naredne sedmice.

“Vijesti” su ranije objavile da je kontrola Ministarstva zdravlja krajem februara i početkom marta utvrdila brojne propuste u pojedinim zdravstvenim ustanovama, među kojima je i Dom zdravlja Nikšić.

Nakon toga uslijedili su protesti oko tridesetak zaposlenih, kao i građana koji su tvrdili da je riječ o političkom revanšizmu, dok je Adžićeva kazala da je menadžment radio neprikosnoveno.

Tročlana Komisija sredinom prošlog mjeseca konstatovala je da je menadžment nikšićkog Doma zdravlja “neefikasan, neorganizovan i usporen, ne raspolaže opštim podacima od značaja za upravljanje zdravstvenim sistemom”.

“Sve to je rezultiralo brojnim nezakonitostima u materijalno-finansijskom poslovanju”, piše u izvještaju u koji su “Vijesti” imale uvid.

Kontrolori konstatuju da u ustanovi ima prilično veliki broj ugovora o dopunskom radu, te su zaključili da se na neadekvatan i nestručan način upravlja postojećim ljudskim resursima, koje, kako su naveli, treba dugoročno planirati kako bi se obezbijedilo kvalitetno i kontinuirano funkcionisanje zdravstvene ustanove.

Predmet interne provjere kvaliteta stručnog rada bio je kontrola rada i funkcionisanja zdravstvene ustanovi, uslovi rada zaposlenih, zaštita na radu, načini i postupak zapošljavanja u poslednje dvije godine, broj predstavki i prigovora dostavljenih zaštitniku prava pacijenata...

Komisija je utvrdila da oblast zaštite na radu nije regulisana u skladu sa Zakonom o zaštiti zdravlja na radu, da nemaju neophodna akta i da su stručni nalazi uglavnom istekli i nisu validni.

Konstatovali su da u posljednjih dvije godine nije bilo povreda na radu, dok su u Aktu o procjeni rizika opisane povrede za 2014. i 2015. godinu.

Kontrolori tvrde da su u julu prošle godine bili građevinski radovi na objektu Doma zdravlja, odnosno adaptacija prostorija, ali za koje ne postoje ugovori. “Na prepravci toaleta, prepravci ostave i kartoteke su izvođeni radovi, ali za to ne postoje ugovori, ni finansijska sredstva koja su utrošena”, piše u zapisniku.

Komisija konstatuje da je u nikšičkom Domu zdravlja 2016. godine vršen nadzor inspekcije zaštite na radu, kojim je tadašnjem direktoru ukazano da otkloni nepravilnosti i ponovo izvrši pregled i ispitivanja električnih instalacija u roku od 20 dana, ali da članovima nije dostavljen stručni nalaz, odnosno dokaz da su postupili po njihovom nalogu.

“U sastavu Doma zdravlja posluju ambulanta u Plužinama i Grahovu, za koje ovoj komisiji nisu dati stručni nalazi o ispitivanju električnih instalacija i ostala dokumenta iz oblasti zaštite na radu”.

Kontrolori su utvrdili da je ovoj ustanovi tokom 2019. i 2020. godine donirano 21.000, odnosno 11.465 eura.

“Donirana finansijska sredstva su u skladu sa Pismom namjere zdravstvene ustanove bile dužne da prihvate i upotrijebe. Primalac donacije je obavezan da podnosi izvještaj Ministarstvu zdravlja na mjesečnom i godišnjem nivou, što konkretno nije bio slučaj, te stoga ova okolnost može biti predmet dalje kontrole”.

Iz Komisije tvrde da im nije dostavljen Statut ustanove i da spisak pokazuje da imaju 291 zaposlenih, dok je prilikom kontrole saopšteno da ih je 295.

Podsjetili su da je Vlada planom optimizacije zadužila organe državne uprave i javne ustanove čiji je osnivač država da obustave zapošljavanje zasnivanjem radnog odnosa na određeno i neodređeno vrijeme uz izuzetak u sektorima od posebnog javnog interesa, uz njihovu prethodnu saglasnost. Tvrde da im nisu dati na uvid dokazi o poštovanju ove obaveze, odnosno da u dokumentaciji ne postoje saglasnosti užeg kabineta Vlade, kako je predviđeno zaključkom.

Kontrolori navode da je u prethodne dvije godine zaključeno 47 ugovora.

Komisija Ministarstva zdravlja konstatovala je da Dom zdravlja kršio i zabranu zapošljavanja uoči parlamentarnih izbora i da je u periodu od 29. juna do 30. avgusta zaključio pet ugovora na neodređeno vrijeme.

Takođe, utvrdili su da je za vrijeme tehničke vlade od 1. septembra prošle do februara ove godine sklopljen 21 ugovor, od kojih je pet na neodređeno a 16 na određeno vrijeme.