Njemački mediji: Mej od EU dobila priliku da sačuva obraz

Kako se navodi, EU je bolje da na suprotnoj strani pregovaračkog stola imati premijerku bez moći nego jednog Borisa Džonsona (šefa diplomatije) bez osjećaja odgovornosti

0 komentar(a)
Tereza Mej, Foto: Reuters
09.12.2017. 13:33h

Njemačka štampa, nakon jučerašnjeg prvog uspjeha o pregovorima o Bregzitu, piše o tome da Evropska unija drži britansku premijerku Terezu Mej u igri, prenosi Tanjug.

Kako se navodi, EU je bolje da na suprotnoj strani pregovaračkog stola imati premijerku bez moći nego jednog Borisa Džonsona (šefa diplomatije) bez osjećaja odgovornosti, prenosi "Dojče vele" (DW).

Njemački međunarodni radio navodi da bi konačno bi mogla da počne druga faza pregovora, ona o budućim odnosima i ugovoru o slobodnoj trgovini, ali da posmatrači ukazuju da najteži dio tek dolazi, mada se ovo može nazvati dobrim početkom.

DW ocjenjuje da je u vezi s irskim pitanjem, kao jednim od tri ključna u pregovorima o Bregzitu, načinjen veliki iskorak pošto je Republika Irska dobila je garancije da neće biti takozvane tvrde granice između nje i Sjeverne Irske, koja je dio Ujedinjenog Kraljevstva.

Njemački nedjeljnik "Špigel" u internet izdanju navodi da je modalitet ipak još nejasan i da većina stručnjaka ne vidi drugo rješenje nego da Sjeverna Irska de fakto ostane dio zajedničkog tržišta i carinske unije EU, čemu se, međutim, strogo protive sjevernoirski unionisti iz Demokratske unionističke partije (DUP) koji podržavaju Vladu premijerke Mej.

"U bivšoj oblasti građanskog rata na sjeveru irskog ostrva ne bi trebalo da bude tvrde granice, to slijedi iz dogovora. Ali gdje će onda granica biti?", sumnjičavi su u berlinskom listu "Tagešspigel" gdje je ovoj temi posvećen komentar.

Dnevnik navodi da "sve ukazuje na to da bi Mejova mogla da potraži sljedeći izlaz iz granične dileme: Britanija dugoročno zaista napušta carinsku uniju, ali jednovremeno preuzima brojne privredne regulative koje postoje u EU".

"To ne bi bilo po ukusu bregzitaša koje se protive mekom Bregzitu. Time bi ostalo neizvjesno koliko još Tereza Mej kao premijerka može da hoda po žici", navodi se u komentaru ovog lista.

U vezi sa drugim ključnim pitanjem Bregzita, koje se odnosi na prava građana EU u Velikoj Britaniji, "Špigel" piše da je "po pitanju građanskih prava London dobio rješenje kojim može da sačuva obraz".

"Građani 27 zemalja EU koji su se nastanili u Velikoj Britaniji prije Bregzita moći će da ostanu, rade i budu recimo zdravstveno osigurani. Ali, sa druge strane Evropski sud (pravde) neće imati posljednju riječ u eventualnim pravnim sporovima, kao što je ranije zahtijevao Brisel", navodi se u tekstu onlajn izdanja ovog magazina.

U vezi sa trećim pitanjem u pregovorima o Bregzitu, vezanom za novac koji London treba da plati na ime troškova napuštanja EU, DW navodi da su se dvije strane najprije dogovorile o metodologiji kojom će oni biti izračunati, pa će tako Velika Britanija uplaćivati novac do kraja sedmogodišnjeg budžetskog perioda, dakle i za 2019. i za 2020. iako tada neće biti u Uniji.

DW dodaje da bi, osim toga, Britanci morali da učestvuju u finansiranju dugoročnih projekata EU o kojima dogovor padne pre 29. marta 2019. kada Britanija napušta EU.

"Još je nejasno koja će tačno suma na kraju proizići, ali izgleda vjerovatno da će se raditi o završnom računu od oko 55 milijardi eura", piše "Špigel".