Braml: Tramp prijeti Siriji, a nišani Iran
"One snage koje u Siriji podržava Iran - te će vjerovatno i biti bombardovane. SAD bi mogle da presjeku i vazdušni most tih trupa koji se dijelom proteže i nad iračkim vazdušnim prostorom"
SAD će izvesti vazdušne napade protiv Sirije, ali za razliku od prošle godine kada su napale Siriju poslije upotrebe hemijskog oružja - to neće biti samo simbolično, ocijenio je stručnjak za SAD iz Njemačkog društva za spoljnu politiku Jozef Braml.
"Tada je (predsjednik SAD Donald) Tramp htio da pokaže da nije ruska marioneta. Istovremeno nije htio da se previše istrčava i zato je prethodno obavijestio Rusiju. A oni su upozorili Siriju. Ovaj put neće biti takvih prethodnih informacija", rekao je Braml za Dojče vele, na pitanje kakve će biti reakcije SAD posle navodnog napada nervnim gasom u Dumi, u Siriji.
Povodom Trampove prijetnje da će saveznici sirijske vlade "platiti visoku cijenu" Braml je rekao da bi "prije svega Iran trebalo da bude spreman, jer je on i iz drugih razloga na nišanu SAD".
"One snage koje u Siriji podržava Iran - te će vjerovatno i biti bombardovane. SAD bi mogle da presjeku i vazdušni most tih trupa koji se dijelom proteže i nad iračkim vazdušnim prostorom", dodao je.
Govoreći o mogućim akcijama SAD protiv Rusije, Braml je izrazio uvjerenje da će one biti minimalne. "Tramp, kada je riječ o Rusiji, ima mnogo manje vojnih opcija i služeći se ekonomskim sankcijama će učiniti taman toliko da ne dospije pod veći unutrašnjepolitički pritisak. Jer, u SAD specijalni tužilac Robert Miler i dalje vodi istragu protiv njega", dodao je.
Braml je rekao da vjeruje da je "Sirija za SAD zaista samo sporedno ratište u sukobu sa Iranom".
"Sada predstoji istupanje iz nuklearnog sporazuma u maju, i onda će se konflikt zaoštriti. Miješanje Irana u Siriji bi moglo da posluži kao moralno i geostrateško opravdanje za njihov postupak. Ne smijemo zaboraviti ni da je Tramp nedavno kritičara Irana Džona Boltona postavio za savjetnika za nacionalnu bezbjednost. Ja to vrlo ozbiljno shvatam", naveo je.
Na pitanje koja bi mogla biti dugoročna strategija vlade SAD kada je riječ o sirijskom pitanju Braml je ponovio da je njegova hipoteza da je za SAD važan Iran.
"Što situacija na domaćem političkom frontu bude neprijatnija za Trampa, tim veći će, kako mislim, biti rizik od rata protiv Irana. Ne smijemo zaboraviti da su u novembru izbori za Kongres. Najgori scenario za Trampa bi bio da izgubi oba doma Kongresa. U tom slučaju bi mu rat protiv spoljnog neprijatelja pomogao da se domogne nekog nadstranačkog konsenzusa. Ako bi postojala prijetnja za nacionalnu bezbjednosti, birači u SAD bi mogli da se u jeku 'okupljanja pod zastavom' odreknu mogućnosti kontrole vlasti koju omogućavaju izbori za Kongres" rekao je Braml.
On je dodao da je "tako bilo i kod Džordža Buša mlađeg poslije terorističkih napada od 11. septembra 2001".
( Beta )