Damjanović za TV Vijesti: Poreski dug 460 miliona eura, nema odgađanja elektronske fiskalizacije
Damjanović otkriva da je prošle godine u stečajnim postupcima rasknjiženo odnosno otpisano oko 20 miliona eura poreskog duga, a iz ranijeg perioda čak 150 miliona i poručuje da će, zbog mogućih nezakonitosti, evidentirati sve to za eventualno procesuiranje
Poreski dug Crne Gore prošle godine uvećan je za 10 odsto u odnosu na 2019. i prema preliminarnim podacima iznosi 460 miliona eura.
To je u intervjuu Televiziji Vijesti saopštio v.d. direktora novoformirane Uprave prihoda Aleksandar Damjanović.
Otkriva da je prošle godine u stečajnim postupcima rasknjiženo odnosno otpisano oko 20 miliona eura poreskog duga, a iz ranijeg perioda čak 150 miliona i poručuje da će, zbog mogućih nezakonitosti, evidentirati sve to za eventualno procesuiranje.
Poručuje i da prostora za odgađanje elektronske fiskalizacije više nema i da u potpunosti kreće od 1. juna.
Iako se čeka završni poreski račun za 2020. godinu, podaci Uprave prihoda pokazuju da je poreski dug prošle godine u odnosu na 2019. uvećan za 10 odsto.
"Na kraju 2019., kada imamo zadnji završni poreski račun, taj dug bio je oko 410 miliona. U ovom trenutku, sa presjekom na 31.12 2020., taj dug je negdje, ovo govorim vrlo uslovno, dok ne vidimo kakav nam je poreski račun za 2020., oko 460 miliona eura, što znači da je porastao 10 procenata", istakao je Damjanović.
Damjanović smatra da je loše što je taj dug neopravdano rastao u doba ekonomskog rasta.
Prošle godine je dodatno porastao zbog korona-krize ali i objektivnih slabosti.
"Međutim, vi znate da taj dug ne uključuje dugovanje državnih organa, one kamate koje su bile iz dugotrajnih procesa stečaja, dakle nerealizovana preusmjerenja, on je dakle i veći, ali ovo o čemu govorimo je ono kad govorimo o mogućnosti naplate", rekao je Damjanović.
On je otkrio koliko je, tokom prošle godine, po zaključenim stečajevima, odnosno rješenjima Privrednog suda, rasknjiženo poreskih dužnika.
"To je negdje oko 780, odnosno oko 20, 2 miliona eura. A od momenta kada je dug počeo da se rasknjižava rješenjima Privrednog suda, to su oni stečaji i kada je ta aktivnost počela ovdje u Upravi, rasknjižena su 5.294 poreska obveznika, sa gotovo 150 miliona duga. Nisam siguran da je to rasknjižavanje imalo zakonskog osnova i ja ću insistirati da, bez obzira kako je to završeno u prethodnom periodu, imamo vanbilansno apsolutno evidenciju o svim tzv. otpisima ili prestanku poreske obaveze iz slučajeva stečaja pojedinačno, kako bi to možda nekome bilo od koristi, ukoliko bude nekog procesuiranja", kazao je Damjanović.
On smatra kako je jedan dio crnogorske privrede odavno zaslužio da ide u stečaj, dodajući kako i ovih dana ima onih koji ugrožavaju mogućnost naplate potraživanja države.
Zato poručuje...
"Gdje god bude trebalo da se uvede stečaj biće uveden. Depolitizacija i neselektivnost će biti apsolutni prioritet", rekao je Damjanović.
U tom smislu najavljuje da će razgovarati sa predstavnicima svih vjerskih zajednica, koje su, kako podsjeća, na kraju 2019. godine po osnovu poreza i doprinosa na lična primanja dugovale ukupno 5,4 miliona eura.
"Nažalost, ne procjenjujem da će on biti niži nego što smo ga zatekli na kraju 2019, ali ćemo o tome voditi računa i naravno neće biti izuzetaka u smislu razgovora I načina da se taj problem rješava", poručio je Damjanović.
Damjanović smatra i da, nakon dva odgađanja, koja su trajala godinu i po, više nema prostora da se prolongira elektronska fiskalizacija, te da treba u potpunosti da se primjenjuje od 1. juna.
Na pitanje – šta ako svi ne budu spremni, odgovara
"U hodu će se to rješavati, vi znate da je država propisala i određene mjere povodom toga, mi ćemo I kampanjom koja će biti agresivna I u aprilu I u maju I sa svim ovim našim resursima pomoći da se ta priča zaokruži", kazao je Damjanović.
Uprava prihoda, odlukom nove Vlade, nastala je spajanjem bivše Poreske i Uprave igara na sreću, a Damjanović kaže da sada broji blizu 700 zaposlenih.
( Ljubica Milićević )