Predstava na Policijskoj akademiji povodom Međunarodnog dana Roma
„Nema ćutanja, prinudni brakovi se dešavaju, podrška institucija mora da postoji kako bi sve djevojke koje se nađu u sličnoj situaciji znale da ima izlaza i da mogu biti zaštićene", kazala je Fana Delija, izvršna direktorica „Centra za romske inicijative“
Povodom Međunarodnog dana Roma, na Policijskoj akademiji 8. aprila prikazana je predstava na temu dječijih ugovorenih brakova pod nazivom „Rekla sam ne, ne i ne“ u izvođenju amatera, članova NVO „Centar za romske inicijative“.
"Veoma ubjedljivo i stvarno je prikazana situacija u kojoj se nalazi romska djevojčica prisiljena da se uda, bez podrške porodice. Predstava je osmišljena tako da otvara brojna pitanja i nameće potrebu da se reaguje, pomogne. Akademci/ke 13. generacije su nakon predstave bili u prilici da mijenjaju scenario, da nalaze drugačija moguća rješenja od prinudne udaje, da iskažu svoje mišljenje o ovoj temi o kojoj se i dalje u javnosti ne govori dovoljno", saopšteno je iz Policijske akademije.
„Nema ćutanja, prinudni brakovi se dešavaju, podrška institucija mora da postoji kako bi sve djevojke koje se nađu u sličnoj situaciji znale da ima izlaza i da mogu biti zaštićene. Dok god postoji i jedan slučaj, to predstavlja veliki problem cjelokupnog našeg društva“, naglasila je Fana Delija, izvršna direktorica NVO „Centar za romske inicijative“.
„Tema ugovorenih brakova je, nažalost, i dalje prisutna u crnogorskom društvu. Želimo da ukažemo na probleme sa kojima se mnogi Romi suočavaju. Često zbog loših uslova za život, nedovoljno finansijskih sredstava, nedostatka obrazovanja i neadekvatne podrške institucija sistema, bivaju izloženi prosjačenju, prinudnim ili ugovorenim brakovima, što predstavlja ozbiljno kršenje osnovnih ljudskih prava. Obaveza svih pojedinaca u društvu je da gradimo bolji i humaniji sistem u kojem će se omogućiti najranjivijim društvenim grupama da u potpunosti ostvare svoja prava”, poručili su sa Policijske akademije.
( B.H. )