Ministarstvo: Akti bez javne rasprave u hitnim slučajevima
Civilni sektor, u prvom redu Institut Alternativa i Centar za razvoj NVO, oštro su kritikovali to što Predlog zakona o državnoj upravi predviđa i mogućnost da se o nekim aktima ne sprovodi javna rasprava.
Tokom pripreme Zakona o državnoj upravi, a u konsultaciji sa drugim organima, pokazalo se kao neophodno, da se odredba o izuzecima od sprovođenja javne rasprave unese u propis, da bi moglo da se reaguje u hitnim i vanrednim situacijama, posebno za oblast bezbjednosti, odbrane, godišnjeg budžeta.., poručili su iz Ministarstva javne uprave (MJU).
“Dakle, cilj je da se kreira zakonski okvir koji će omogućiti da se, u određenim vanrednim i hitnim situacijama, stvore uslovi za brzu reakciju po skraćenoj proceduri”, odgovorili su iz MJU, kojim rukovodi Suzana Pribilović, nevladinim organizacijama.
Ističu da senovim zakonskim rješenjima preciznije uređuju pitanja od značaja za postupak sprovođenja javne rasprave u pripremi akata javnih politika, te unapređuju rješenja koja se odnose na saradnju organa državne uprave i NVO, kao i ona koja se odnose na sprovođenje postupka javne rasprave u procesu pripreme akata javnih politika.
Podsjećaju da MJU u zvaničnoj komunikaciji sa NVO nije prihvatilo predlog da se iz podzakonskih akata ukinu odredbe koje se odnose na izuzetke od sprovođenja javne rasprave.
“Radi o stavovima Radne grupe za pripremu nacrta Uredbe o sprovođenju javne rasprave, koju je vodilo Ministarstvo unutrašnjih poslova, a u čijoj nadležnosti su bili ovi poslovi do osnivanja ovog ministarstva”, zaključili su iz MJU.
( Tina Popović )