U Tivtu obilježena 60. godišnjica Gagarinovog leta u svemir

U svojim obraćanjima podsjetili na ogroman tehničko-tehnološki i naučni napor koji je SSSR uložio u izgradnju svog svemirskog programa, kao i na i hrabrost samog Gagarina da se upusti u avanturu u nepoznato

9245 pregleda4 komentar(a)
Foto: Riva

Okupljanjem i prigodnom svečanošću kod spomenika posvećenom slavnom sovjetskom kosmonautu Juriju Gagarinu, u Radovićima kod Tivta obilježena je 60. godišnjica istorijskog prvog leta čovjeka u svemir.

Heroj Sovjetskog Saveza Socijalističkih Republika, kosmonaut Jurij Aleksejevič Gagarin naime, 12.aprila 1961. godine se u kosmičkom brodu „Vostok“ vinuo u svemir, postavši na taj način prvo ljudsko biće koje je kročilo van nama do tada znanih prostora.

Na taj istorijski događaj za čitavo čovječanstvo i podvig tadašnje sovjetske nauke i tehnologije, u svom prigodonom obračanju okupljenima, podsjetio je Just Vid Rugel, predsjednik Društva rusko-slovenačkog prijateljstva i predsjednik NVO „Vrhunci ruske civilizacije“, a na čijem je privatnom imanju u Radovićima, na uglu Ulice Nikole Tesle, prije pet godina i podignut spomenik posvećen Gagarinu.

Među okupljenima u Krtolima bili su brojni poštovaoci lika i djela prvog svjetskog kosmonauta, predstavnici ambasade Ruske Federacije iz Podgorice, kao i predstavnici Turističke organizacije Tivat. Rugel i Aleksandar Beljčenoko, prvi savjetnik ruskog ambasadora u Crnoj Gori i predstavnik organizacije „Rossotrudničestvo“, u svom obraćanju podsjetili su na ogroman tehničko-tehnološki i naučni napor koji je SSSR uložio u izgradnju svog svemirskog programa predvođenog legendarnim naučnikom Sergejom Koroljevim, krajem pedestih godina prošlog vijeka, kao i na i hrabrost samog Gagarina da se upusti u avanturu u nepoznato jer se tada uopšte nije znalo da li ljudsko biće može preživjeti u bestežinskom stanju, hoće li se moći zaštititi od radijacije u svemiru i da li će se letjelica uopšte uspjeti i vratiti na Zemlju.

Tivat je jedini grad u Crnoj Gori u kojem je podignut spomenik kosmonautu Juriju Gagarinu, a u ovdašnjem naselju Seljanovo postoji i ulica koja nosi Gagarinovo ime.