Lipovina-Božović: Crnogorska privreda je suočena sa problemom nedovoljne likvidnosti
"Ukupan boljitak crnogorskog društva zavisiće od brzine kojom će se oporaviti privreda, zato je od velikog značaja da blagovremeno plasiramo dodatna finansijska sredstva sektoru MMSP-a", istakla je Lipovina-Božović
Crnogorska privreda je suočena sa problemom nedovoljne likvidnosti, saopštila je danas Milena Lipovina-Božović, državna sekretarka u Ministarstvu ekonomskog razvoja.
"Zbog toga je važno da pronađemo zajednički način da, udruženim snagama, pomognemo privredi u prevazilaženju ovog problema. Ukupan boljitak crnogorskog društva zavisiće od brzine kojom će se oporaviti privreda, zato je od velikog značaja da blagovremeno plasiramo dodatna finansijska sredstva sektoru MMSP-a", istakla je Lipovina-Božović.
Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja je saopšteno da su se danas državni sekretari u tom ministarstvu Mila Kasalica, Janko Odović i Milena Lipovina-Božović, sa saradnicima, održali sastanak sa predstavnicima poslovnih banaka.
U saopštenju se dodaje da Vlada Crne Gore planira da, kroz paket mjera koji bi se realizovao u saradnji sa poslovnim bankama u Crnoj Gori, podrži mikro, mala i srednja preduzeća, a sve u cilju stvaranja mogućnosti za oporavak privrede, ali i nova investiciona ulaganja.
"Uslijed posljedica izazvanih pandemijom koronavirusa, Vlada Crne Gore, u kontinuitetu pruža podršku privredi kako bi se umanjio negativni uticaj pandemije na ekonomiju. Cilj je da, u saradnji sa poslovnim bankama, pružimo dodatnu podršku našim privrednicima i preduzetnicima. Sve projekcije, kako naše, tako i projekcije naših međunarodnih partnera, nam govore da će krajem ove turističke sezone doći do snažnog pokretanja privredne aktivnosti. Zbog toga moramo djelovati sinergijski i pronaći rješenje da brzo i efikasno pomognemo oporavku privrede, u susret turističkoj sezoni od koje imamo velika očekivanja", istakao je Odović
U saopštenju piše da je Vlada Crne Gore zaključila kreditni aranžman sa Bankom za razvoj Savjeta Evrope (CEB), za podršku privredi kroz kreditne aranžmane za obrtna sredstva i investicije, u iznosu od 40 miliona eura, uz mogućnost zaključenja dodatnog ugovora za još 30 miliona eura.
"Ugovorom o kreditu koji je potpisan sa CEB-om je definisano da se krediti mogu odobravati isključivo za potrebe finansiranja projekata autonomnih mikro, malih i srednjih preduzeća, uključujući one koji se bave zanatskim ili preduzetničkim aktivnostima. Projekat će biti realizovan na način da Vlada Crne Gore bankama beskamatno obezbijedi sredstva u visini od 40-60% odobrenih kreditnih aranžmana za krajnje korisnike kredita, dok bi preostala sredstva banke obezbijeđivale iz sopstvenih izvora. Na taj način bi krajnjim korisnicima bilo omogućeno da dobiju značajno povoljnije uslove finansiranja, što predstavlja izuzetno važan preduslov za oporavak cjelokupne privrede", piše u saopštenju Ministarstva finansija i socijalnog staranja.
Kasalica je rekla da je svrha današnjeg sastanka pronalazak optimalnog rješenja za realizaciju ovog projekta, koji je po njenim riječima, izuzetno značajan za crnogorsku ekonomiju.
"Naša funkcija i glavni zadatak je da budemo podrška privredi u ovim veoma osjetljivim trenucima. Ove godine moramo biti fokusirani na to da, što je moguće bolje, iznesemo predstojeću turističku sezonu i stabilizujemo našu ekonomiju. Cilj je da privrednicima obezbijedimo značajno povoljnije uslove kreditiranja", rekla je Kasalica.
U saopštenju piše i da je na sastanku dogovoreno da poslovne banke tokom narednih dana dostave svoje predloge i ponude, sa uslovima po kojima će odobravati kredite mikro, malim i srednjim preduzećima.
"Nakon usaglašavanja sa resornim ministarstvima, biće potpisan ugovor između Vlade Crne Gore i poslovnih banaka, kada će se krenuti u realizaciju projekta", zaključuje se u saopštenju.
( Ne.V. )