Trampovo priznanje Jerusalima imaće duboke posljedice: Moguće nasilje u regionu
Premijer Turske Binali Jildirim izjavio je danas da bi očekivano priznanje Trampa Jerusalima kao glavnog grada Izraela učinilo probleme u regionu "nerješivim"
Najavljeno priznanje predsjednika SAD Donalda Trampa da je Jerusalim glavni grad Izraela moglo bi imati duboke posljedice širom regiona.
Taj potez će pozdraviti saveznik SAD, Izrael i proizraelski evangelisti koji čine ključni dio Trampovog biračkog tijela.
Međutim, u regionu bi moglo izbiti nasilje, a razvoj bliskoistočnog mirovnog plana bi mogao biti ometen. Takođe bi se mogli razbješnjeti ključni saveznici SAD, ne samo u arapskom svijetu, već i na Zapadu.
Izraelski lideri tvrde da će ujedinjeni Jerusalim, čiji je istočni dio osvojio u Šestodnevnom ratu 1967. godine i kasnije ga anektirao, ostati vječna prijestonica Izraela. Palestinci međutim namjeravaju da taj dio Jerusalima proglase prijestonicom svoje buduće nezavisne države.
Međunarodna zajednica smatra da bi konačan status Jerusalima valjalo riješiti za pregovaračkim stolom.
Glavni nesporazum između dva naroda fokusiran je na jerusalimski Stari grad, u kome su najvažnija sveta mjesta tri monoteističke religije, a posebno na Brdo hrama, odnosno Haram al Šarif ( Uzvišeno utočište), sveto i za Jevreje i za muslimane.
To je mjesto, na kome su nekada stajali drevni jevrejski hramovi i najsvetije je u judaizmu. Danas su tamo džamije Al Aksa, treća po značaju u islamu i Kupola na stijeni i to je često poprište sukoba Palestinaca i izraelskih bezbjednosnih snaga.
Izraelska vlada je u Jeruslimu i Izrael kontroliše taj grad, ali aneksija nije međunarodno priznata.
Trampovo priznanje izmijeniće zapravo malo na terenu, najavljuje AP, s obzirom da je u Jerusalimu kabinet premijera i zvanična rezidencija, kao i parlament-Kneset, Vrhovni sud i Ministarstvo vanjskih poslova i druga ministarstva osim Ministarstva odbrane koje je u Tel Avivu.
Svjetski lideri koji dolaze u Izrael odmah putuju u Jerusalim da se sastanu sa izraelskim zvaničnicima.
Za stanovnike Jerusalim je otvoreni grad gdje se Jevreji i Arapi mogu slobodno kretati, ali su kontakti dvije strane zapravo minimalni jer postoji veliki jaz između bogatijih jevrejskih kvartova i siromašnih palestinskih.
Međutim, prizanje nosi u sebi duboko simbolično značenje jer je u osnovi nameće rješenje za jedno od ključnih nesporazuma u sukobu dva naroda.
Palestinci su upozorili da će se time označiti kraj mirovnih napora i takođe početak masovnih protesta koji bi se mogli oteti kontroli.
Međunarodno protivljenje priznanju takođe raste iz dana u dan i Evropska unija, Njemačka i Francuska su apelovale na Trampa da ne preduzima unilateralne mjere u odnosu na Jerusalim.
Organizacija islamske saradnje označila je izmjenu statusa Svetog grada ogoljenom agresijom protiv arapskog i muslimanskog svijeta, a šef i Arapske lige je rekao da će imati posljedice širom Bliskog istoka.
Premijer Turske Binali Jildirim izjavio je danas da bi očekivano priznanje Trampa Jerusalima kao glavnog grada Izraela učinilo probleme u regionu "nerješivim".
Američki zvaničnici su najavili da će Tramp danas to saopštiti i da će saopštenje uključiti instrukcije Stejt departmentu da počne premještanje ambasade SAD iz Tel Aviva u Jerusalim.
Jildirim je na konferenciji za novinare sa južnokorejskim zvaničnicima u Seulu ocijenio da je od suštinskog značaja za region Bliskog istoka i globalni mir da Tramp ne prizna Jerusalim kao glavni grad Izraela.
Turski premijer je rekao da bi saopštenje o priznanju moglo izazvati vjerske sukobe i uništiti napore za formiranje palestinske države, koja želi da Istočni Jerusalim, koji je Izrael osvojio u ratu 1967. i potom anektirao, proglasi za svoj glavni grad.
Galerija
( Beta )