Ovo su članovi nove Komisije za praćenje istraga napada na novinare
Vlada, koja je na predlog MUP-a, na jučerašnjoj sjednici donijela odluku o formiranju Komisije
Formiranje nove Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija, predloženo je zbog značaja koji rješavanje napada na novinare i imovinu medija ima za crnogorsko društvo i dalji nastavak procesa evropskih integracija, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
"Svakako, i u cilju stvaranja bezbjednog ambijenta za izrečenu javnu riječ i slobodno obavljanje novinarskog posla", dodaju iz tog resora.
Vlada, koja je na predlog MUP-a, na jučerašnjoj sjednici donijela odluku o formiranju Komisije, juče je saopštila da se na čelu tog tijela, koje broji 12 članova, nalazi programski direktor Nezavisnog dnevnika "Vijesti" Mihailo Jovović.
Iz MUP-a je danas saopšteno da su, pored Jovovića, članovi komisije i novinari: Dragoljub Duško Vuković, Dražen Živković i Sead Sadiković. Predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova je državni sekretar Zoran Miljanić, Tužilaštva Jelena Đaletić i Miroslav Turković, policije Biljana Knežević, a Agencije za nacionalnu bezbjednost Katarina Vujović. Marijana Camović Veličković u Komisiji je ispred Sindikata medija Crne Gore, a Ranko Vujović kao predstavnik Medijskog savjeta za samoregulaciju. Komisiju čine i advokati Dalibor Tomović, kao predstavnik NVO sektora (na osnovu objavljenog javnog poziva) i Nebojša Asanović, kao predstavnik dnevnog lista Dan.
Zadatak Komisije je da utvrdi plan i dinamiku prikupljanja činjenica i utvrđivanja drugih okolnosti koje su u vezi sa istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija.
Cilj je da Komisija sarađuje sa organima nadležnim za vođenje tih istraga, da na osnovu dobijenih informacija i sagledanih okolnosti sačini pregled dosadašnjeg toka istraga i da pripremi mišljenje kako bi se vođenje istrage moglo unaprijediti, te da predloži konkretne mjere koje bi trebalo preduzeti.
Mandat Komisije je dvije godine i može biti produžen za još dvije, ako Vlada procijeni da je to potrebno, zaključuju iz MUP-a.
( B.H. )