Skupština na narednoj sjednici o razrješenju Ivanovića
Iz AZLP kazali da će u četvrtak dati mišljenje o zahtjevu DIK-a, Ivanović tvrdi da rade po zakonu
Skupština Crne Gore će na narednoj sjednici razmatrati predlog Administrativnog odbora za razrješenje predsjednika Državne izborne komisije (DIK), Alekse Ivanovića.
To je „Vijestima“ saopštio savjetnik u kabinetu predsjednika Skupštine, Vuk Janković.
„Nakon skandaloznog postupanja čelnika i dijela članova DIK-a 28. decembra prošle godine, od istih nas ništa više ne može iznenaditi. Zbog toga je Administrativni odbor utvrdio predlog za razrješenje predsjednika DIK-a, koji će biti razmatran na narednoj sjednici Skupštine Crne Gore“, kazao je Janković odgovarajući na pitanje – šta će Skupština preduzeti povodom tvrdnji četvorice članova DIK-a iz parlamentarne većine, da je ta institucija zloupotrijebila lične podatke birača u Herceg Novom.
DIK je prekjuče saopštio da su u birački spisak u Herceg Novom upisana 1.973 birača koja imaju pravo glasa u Srbiji. Četiri člana DIK-a iz reda vlasti ogradila su se od tog saopštenja, tvrdeći da na sjednici to nije ustanovljeno. Oni su u zajedničkom saopštenju upozorili „da postoji osnov sumnje da je ovakvim postupanjem izvršeno krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti“.
Predsjednik DIK-a Aleksa Ivanović kazao je „Vijestima“ da je ta institucija postupala po zakonu prilikom utvrđivanja „duplih birača“. Ivanović je pojasnio da je DIK samo preuzeo podatke s javno dostupnih sajtova i da, po Zakonu o biračkom spisku, ima ovlašćenje da se bavi time.
„Sva ovlašćenja postoje. Zakon bi trebalo precizirati da ne bi dolazilo do ovakvih situacija. Ne znam šta je pozadina priče“, tvrdi on i dodaje da je sajt s jedinstvenim biračkim spiskom Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije (upit.birackispisak.gov.rs) „stavljen u drugi režim rada“ nakon što su preuzeli podatke s njega.
Iz DIK-a su ranije saopštili da će dokumentaciju koju imaju proslijediti MUP-u radi pokretanja postupka provjere biračkog prava onih koji mogu ostvariti biračko pravo i u Crnoj Gori i u Srbiji.
Iz Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) rekli su „Vijestima“ da im je DIK 19. aprila zatražio mišljenje da li može vršiti provjeru da li se birač koji je upisan u birački spisak Crne Gore istovremeno nalazi u biračkom spisku BiH dostupnom na javnom portalu izbori.ba, u biračkom spisku Srbije na portalu upit.birackispisak.qov.rs, kao i u javno dostupnim biračkim spiskovima drugih država.
„Redovna sjednica Savjeta Agencije na kojoj će biti razmatrano mišljenje po zahtjevu DIK-a biće održana u četvrtak, 29. aprila, nakon čega će javnost biti upoznata sa stavom Savjeta Agencije po ovom pitanju“, naveli su iz AZLP-a.
Iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) juče su pozvali AZLP da ispita postupke DIK-a i utvrdi da li je došlo do nezakonite obrade ličnih podataka crnogorskih građana i neovlašćenog pristupa biračkim spiskovima druge države.
„I pored činjenice da su ti podaci, uz upis jedinstvenog matičnog broja (JMBG), dostupni putem digitalnog portala Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije, kao takvi nisu namijenjeni za upotrebu od strane državnog organa druge države – u ovom slučaju organa iz Crne Gore. Takvi digitalni sistemi, slični onima koji se koriste i kod nas, prije svega služe biračima kako bi provjerili svoje biračko mjesto, a zatim i tamošnjim organima, a nikako i javnim organima druge države“, saopštio je saradnik na programima u CGO-u Damir Suljević.
Iz MUP-a se nisu oglašavali u vezi ovog slučaja, već su nas uputili na AZLP.
Lokalni izbori u Herceg Novom zakazani su za 9. maj, a MUP će zaključiti birački spisak deset dana prije izbora.
Gazivoda: Krivična odgovornost ako se unosi u bazu pamte
Advokat Siniša Gazivoda pojasnio je da DIK ima pravo uvida u birački spisak i da može da ukaže MUP-u na potrebu otklanjanja uočenih nepravilnosti u vođenju biračkog spiska.
„U konkretnom slučaju, DIK je obrađivao podatke tako što ih je unosio u bazu Republike Srbije. Vjerovatnije je da se unosi u tu bazu ne pamte. Mi to ne možemo utvrditi ni kao država, jer je pitanje hoće li nam Srbija dati podatke o tome. Ukoliko se unosi pamte, onda bi tu bilo i eventualne krivične odgovornosti, ali i to je teško dokazati“, rekao je Gazivoda „Vijestima“.
( N.D. )