Sindikat medija: Stanje slobode medija dodatno pogoršano

Iz SMCG, povodom Svjetskog dana slobode medija – 3. maj, kazali su da je ekonomsko-socijalni status velikog broja zaposlenih i dalje loš, da su primanja ispod nivoa državnog prosjeka i daleko od značaja profesije

3820 pregleda4 komentar(a)
Foto: Shutterstock

Stanje slobode medija u Crnoj Gori, koje je i do sada bilo slabo, dodatno je ugroženo jer se medijski radnici poslednjih mjeseci suočavaju sa nizom napada, uvreda i šikaniranja, smatraju u Sindikatu medija (SMCG).

Iz te radničke organizacije, povodom Svjetskog dana slobode medija – 3. maj, kazali su da je ekonomsko-socijalni status velikog broja zaposlenih i dalje loš, da su primanja ispod nivoa državnog prosjeka i daleko od značaja profesije.

Iz Sindikata su podsjetili da je samo u posljednja dva mjeseca zabilježeno čak šest verbalnih i fizičkih napada ili prijetnji, uvreda i omalovažavanja novinara i medijskih radnika, a da se u polovini slučajeva to desilo dok su bili na radnim zadacima gdje su samo radili svoj posao.

"Dio ovih napada motivisan je neslaganjem i otvorenom mržnjom prema uređivačkoj politici medija ili radu novinara što pokazuje veliko nerazumijevanje prema ulozi koju mediji i zaposleni u njima imaju u demokratskom društvu", smatraju u Sindikatu.

Oni su rekli da su napadi često proizvod uzavrele političke situacije u Crnoj Gori i da strahuju da bi se mogli nastaviti.

Zbog toga je, kako su ocijenili, veoma važno da policija prepozna rizike i zaštiti novinare i medijske radnike dok izvještavaju s događaja.

"Potrebno je i da tužilački i sudski organi efikasno urade svoj dio posla kako bi se ovi slučajevi do kraja rasvijetlili, a napadači kaznili", kazali su iz Sindikata.

Iz te radničke organizacije zatražili su da donosioci odluka hitno izmijene Krivični zakonik kako bi se pooštrile kazne za napade na novinare i sprečavanje novinara u vršenju profesionalnih zadataka i kako bi se medijski radnici zaštitili u veoma teškom i izazovnom vremenu za njihovu profesiju.

"Potrebno je i da se konačno pokrene s mrtve tačke rješavanje najtežih slučajeva napada na novinare kao što su ubistvo Duška Jovanovića, gdje i dalje ne znamo ko su ubice i nalogodavci i napadači na Oliveru Lakić, gdje još nema optužnice, iako su nadležni tvrdili da su riješili slučaj", navode iz Sindikata.

Oni su ocijenili da loše stanje slobode medija u Crnoj Gori komplikuje i epidemija koronavirusa koja je dodatno srozala ekonomsko-socijalni položaj dijela medijskih radnika, najviše u pojedinim lokalnim javnim emiterima.

Epidemija je, kako su rekli, samo ogolila teško stanje u ovim medijima gdje godinama kasne plate, gomilaju se dugovi za poreze i doprinose, a nekima prijeti i stečaj.

"Najveću odgovornost za to snose lokalne samouprave koje su osnovale ove medije a onda im nisu davale dovoljne iznose iz budžeta za funkcionisanje, pa su brojni lokalni javni emiteri postali zavisni od volje političkih struktura na vlasti u opštinama, čime je ugrožena urednička nezavisnost tih medija", navodi se u saopštenju.

U Sindikatu smatraju da je krajnje vrijeme da ove godine Crne Gore konačno dobije novi Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama i da se njime sistemski riješi stanje u ovim medijima i obezbijedi njihova finansijska održivost i puna nezavisnost u izvještavanju.

Ocjenjuje se da je epidemija dovela i do znatnog povećanja obima rada zaposlenih u privatnim medijima, a da veliki dio njih za to nije adekvatno nagrađen iako su Vlada i Agencija za elektronske medije prošle i ove godine više puta i u višemilionskom iznosu finansijski pomogli privatne medije preko subvencija na zarade, direktnih dotacija, opraštanja dugova ili omogućavanja povoljnijih kredita.

Sindikat je još jednom pozvao sve vlasnike privatnih medija koji to do sada nijesu uradili, da adekvatno nagrade zaposlene za rad i trud tokom epidemije, kada su mnogi od njih bili izloženi i opasnosti od zaraze, samo da bi izvršili svoje profesionalne zadatke.

"Pored ovih, najvećih, prisutni su i brojni drugi problemi kao što su: ograničavanje rada i loš status fotoreportera, nezadovoljavajući nivo samoregulacije u medijima, razni pritisci i nedozvoljeni uticaji na rad medija i novinara, cenzura i samocenzura, rast broja dezinformacija i lažnih vijesti", naveli su iz Sindikata.

Oni smatraju da rješavanje tih problema treba da bude prioritet medijske zajednice i zaposlenih u medijima.

Iz Sindikata su rekli da i pored svih razlika, zaposledni u medijima moraju biti ujedinjeni makar u borbi za poboljšanje ekonomskog položaja i rješavanje napada na novinare.

"Ali i truditi se da unapređujemo profesionalne standarde kako bi odgovorili zahtjevima koje će donijeti period pred nama. Solidarnost medijske zajednice, na koju SMCG poziva godinama, možda zvuči kao floskula ali bez nje teško da može doći do boljih dana za sve, ili makar većinu, medijskih radnika u našoj zemlji", poručili su iz Sindikata.