Hakerski napad zatvorio najveći američki naftovod
Sumnja se da je odgovorna grupa DarkSide, poznata po hakerskim napadima i iznuđivanju žrtava, dok selektivno izbjegava mete u postsovjetskim državama
Glavna američka kompanija za transport naftnih derivata, “Kolonial pajplajn”, zatvorila je kompletnu mrežu nakon sajber napada koji je vjerovatno izazvan zlonamjernim virusom.
Preko te mreže, nafta iz američkih rafinerija u Meksičkom zalivu stiže do istočnih i južnih američkih država. Kompanija dnevno obavlja transport 2,5 miliona barela benzina, dizela, goriva za mlazne avione i druge derivate kroz 8.850 kilometara naftovoda i transportuje 45% zaliha goriva na istočnoj američkoj obali.
Kompanija je u petak, pošto je saznala za napad, ugasila sisteme kako bi ograničila štetu. Ta akcija privremeno je zaustavila poslovanje i uticala na neke od njenih IT sistema, saopštio je “Kolonijal”.
Istraga koju sprovodi američka vlada je u ranim stadijumima, ali su izvori agencije Rojters kazali su hakeri najvjerovatnije visoko profesionalna grupa za sajber kriminal. Istražuje se da li je odgovorna grupa koju stručnjaci za sajber bezbjednost zovu “DarkSide”, prenio je Rojters. Ta grupa je poznata po ubacivanju štetnih softvera i iznuđivanju žrtava, dok selektivno izbjegava mete u postsovjetskim državama.
Zlonamjerni softver koji je korišten je takozvani ransomware, kazali su izvori iz industrije sajber bezbjednosti. To je tip virusa koji zaključava sisteme šifrovanjem podataka, a hakeri tada traže od kompanije otkup da bi povratila pristup svojim sistemima. Popularnost te vrste virusa je porasla posljednjih pet godina.
Ben Sase, republikanski senator iz Nebraske i član obavještajnog odbora Senata, rekao je da sajbernapad predstavlja upozorenje na stvari koje dolaze.
“Ovo je igra koja će se nastaviti i mi nismo adekvatno pripremljeni”, rekao je Sase i dodao da bi poslanici trebalo da usvoje infrastrukturni plan koji će ojačati zaštitu sektora od tih napada.
“Kolonijal” je angažovao firmu za sajberbezbjednost da istraži napad i kontaktirao policiju i druge federalne agencije. Kompanija nije objavila više detalja niti koliko će dugo naftovodi biti zatvoreni.
Algirde Pipikaite iz Centra za sajberbezbjednost Svjetskog ekonomskog foruma, kazala je da su ranjivosti sajber bezbjednosti postale sistemsko pitanje.
“Ukoliko se mjere sajberbezbjednosti ne ugrade u razvojnu fazu tehnologije, vjerovatno ćemo vidjeti češće napade na industrijske sisteme poput naftovoda i gasovoda ili postrojenja za prečišćavanje vode”, dodala je Pipikaite.
“Kolonijal” je za vrijeme uragana Harvi, koji je pogodio obalu Meksičkog zaliva 2017, zatvorio svoje gasovode i naftovode. To je je dovelo do smanjenja zaliha i rasta cijene benzina u SAD, jer su mnoge rafinerije u zalivu morale da se zatvore.
“Zatvaranje gasovoda šalje poruku da su ključni elementi naše nacionalne infrastrukture i dalje ranjivi i podložni sajbernapadima”, izjavio je Majk Čepel, profesor na Mendoza koledžu za biznis pri univerzitetu Notr Dam, i bivši informatičar američke Nacionalne bezbjednosne agencije (NSA). “Obezbjeđivanje naše energetske infrastrukture je pitanje nacionalne bezbjednosti koje obuhvata nekoliko različitih federalnih agencija i zahtijeva centralizovano liderstvo”.
On je dodao da je Kongres prošle godine odobrio postavljanje direktora za nacionalnu sajberbezbjenost u Bijeloj kući, ali da ga administracija Džoa Bajdena još nije imenovala.
Naftna kompanija “Ekson mobil” je saopštila da njena postrojenja u zalivu normalno rade, a portparol “Rojad dač šela” je odbio da komentariše, prenio je Rojters.
( Angelina Šofranac )