Predložena zabrana aditiva E-171: Ima ga u žvakama i sladoledu
Nutricionisti pozivaju da se ne paniči, jer ne postoji neposredni rizik po zdravlje ako se konzumira proizvod sa ovim aditivom, a stručnjaci kažu da je apsorpcija čestica ovog aditiva je mala, ali se one mogu akumulirati u tijelu
Evropska komisija predlaže da se zabrani upotreba titanijum dioksida kao aditiva za hranu, koji možemo naći u žvakaćim gumama, sladoledu i sosovima pod oznakom E-171. Iako ne predstavlja neposredni rizik za zdravlje, Agencija za bezbijednost hrane smatra aditiv E-171 „nesigurnim", a Evropska komisija će predložiti državama članicama da ga zabrane u proizvodnji hrane.
To je supstanca koja se koristi u žvakaćim gumama, sladoledu, mliječnim proizvodima, sosovima, čorbama, i konditorskim proizvodima, a koja je u Francuskoj već zabranjena 2020.
Predlog je stigao nekoliko sati nakon što je Evropska Agencija EFSA ažurirala procjenu bezbijednosti ovog aditiva, koji se prema savjetodavnom telu više ne može smatrati bezbijednim.
U svakom slučaju, Komisija naglašava da EFSA nije utvrdila nikakve „preozbiljne" zdravstvene probleme zbog konzumiranja ove supstance, pa će se o predlogu raspravljati „u narednim nedeljama".
Prema studiji francuskog Nacionalnog instituta za agrikulturu sprovedenoj na životinjama, titanijum dioksid prolazi kroz zid crijeva i dolazi do drugih djelova tijela.
Nutricionisti pozivaju da se ne paniči, jer ne postoji neposredni rizik po zdravlje ako se konzumira proizvod sa ovim aditivom.
Komisija je zatražila od Agencije da ponovo procijeni titanijum dioksid u martu 2020. godine. Savjetodavno tijelo je učinilo taj korak, uzimajući u obzir hiljade objavljenih studija. Te analize prikupljaju nove podatke i naučna ispitivanja o nanočesticama sadržanim u ovom aditivu, dozvoljenom za upotrebu u Evropi od 2009. godine.
„Zaključili smo da se titanijum dioksid više ne može smatrati sigurnim kao aditiv za hranu. Ključni element u postizanju ovog zaključka je da genotoksičnost nakon konzumacije čestica titanijum dioksida ne može biti isključena. Poslije konzumiranja, apsorpcija čestica ovog aditiva je mala, ali se one mogu akumulirati u tijelu“, naveo je Maged Hunes, predjsednik Tehničke komisije za aditive i arome u hrani pri EFSA.
Genotoksičnost se odnosi na sposobnost hemikalije da ošteti DNK, genetski materijal ćelija.
Budući da to može dovesti do kancerogenih efekata, neophodno je procijeniti mogući genotoksični efekat supstance kako bi se utvrdila njena bezbijednost.
( Vijesti online )