Sirijci masovno na izborima koji će Asadu donijeti novi mandat

Građani su na glasanje u Damasku donosili velike plakate s fotografijama Asada i transparente na kojima hvale njegovu vladavinu

3784 pregleda8 komentar(a)
Foto: Reuters

Hiljade Sirijaca čekale su u srijedu u redovima za glasanje ispred biračkih mjesta u djelovima te ratom razorene zemlje, dok mnogi tvrde da su izbori namješteni i da će dugogodišnjem predsjedniku Bašaru Asadu izvjesno omogućiti četvrti mandat.

Građani su na glasanje u Damasku donosili velike plakate s fotografijama Asada i transparente na kojima hvale njegovu vladavinu.

Većina nije imala maske, uprkos pandemiji koronavirusa.

Glasanje je produženo do ponoći na 12.102 biračka mjesta.

Izbori se održavaju u skladu s Ustavom Sirije, a suprotno Rezoluciji 2254 Savjeta bezbjednosti UN, kojom su članice tog tijela jednoglasno podržale politički proces i "mapu puta" ka miru, koji počinje izradom nacrta novog ustava, a završava se organizovanjem izbora uz nadzor UN.

Legitimitet jučerašnjih izbora osporavaju brojni Sirijci koji ne žive u oblastima pod kontrolom Asadove vlade.

Oni su se okupili i kritikovali izborni proces, opisujući ga kao "farsičnu igru" koja ignoriše sirijsku stvarnost.

Izbori se ne održavaju na sjeveroistoku Sirije, gdje kontrolu imaju borci predvođeni Kurdima, podržani od SAD, ni u sjeverozapadnoj provinciji Idlib, posljednjem velikom uporištu pobunjenika.

Protest u Idlibufoto: Reuters

Razorena desetogodišnjim građanskim ratom, Sirija je podijeljena na oblasti pod kontrolom vlade, pobunjenika i stranih vojnika. Sve tri strane se bore za uticaj i resurse.

U ratu je raseljena polovina od 23 miliona predratnog stanovništva Sirije. Većina raseljenih živi van oblasti pod kontrolom vlade i tamo neće glasati. Više od pet miliona Sirijaca živi u susjednim zemljama, gdje se izbori ne organizuju.

U sukobima je poginulo oko 500.000 ljudi, a stotine hiljada su zarobljene ili nestale.

Legitimitet izbora ne priznaju ni zemlje Zapada koje navode da oni krše rezolucije UN usvojene radi rješenja krize kroz pregovore vlade i opozicionih grupa i izrade nacrta novog ustava.

Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da "takozvani predsjednički izbori Asadovog režima nisu ni slobodni, ni pošteni".

"SAD se pridružuju Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i Velikoj Britaniji u pozivu da se odbace pokušaji režima da povrati legitimitet bez poštovanja ljudskih prava i sloboda sirijskog naroda", naveo je Blinken.

Asad odbacuje te kritike i uzvraća da oni koji kritikuju izbore kao nelegitimne imaju "kolonijalnu istoriju".

Jučerašnji izbori su drugi predsjednički u Siriji od početka građanskog rata 2011. godine. Prvi su održani 2014. godine.

Bašar Asad je preuzeo vlast 2000. godine od oca Hafeza Asada koji je vladao 30 godina.