Mušterije otimaju ulični preprodavci
„Iz Ribarske inspkecije tvrde da suzbijanje ulične prodaje navodno nije u njihovoj nadležnosti i odgovornost prebacuju na Komunalnu inspekciju. To, međutim, nije tačno jer Zakon o morskom ribarstvu jasno propisuje da ribarski inspektor ima pravo i obavezu da inspekcijski nadzor vrši ne samo na plovilima na moru, nego i u vozilima kojima se riba transportuje na kopnu, kao i na mjestima njene prodaje, odnosno konzumacije u ugostiteljskim objektima“
Tivatski legalni i registrovani preduzetnici koji se bave privrednim ribolovom i ulov prodaju na gradskoj pijaci ponovo su ugroženi zbog nelegalne, ulične prodaje ribe.
„Od kada je počela pandemija koronavirusa, a sa njom i ekonomska kriza, naša legalna prodaja ribe se smanjila za pola. U međuvremenu, opet je eskalirala nelegalna prodaja, u kojoj se riba i drugi morski organizmi, najčešće iz krivolova, prodaju na ulicama, direktno iz automobila ili ih ti preprodavci nose direktno na kućne adrese kupaca. Ova pojava je u posljednjje vrijeme toliko uzela maha da nam je egzistencija bukavlno ugrožena, ali nadležni državni organi ne preduzimaju skoro ništa da suzbiju ovaj vid sive ekonomije“, ispričao je za „Vijesti“ jedan od tivatskih legalnih privrednih ribara, koji nije želio da mu se otkrije ime, jer ne želi probleme ni sa inspekcijom ni sa nelgalnim preprodavcima.
On kaže da posjeduje ribarski brod i da redovno izlazi na more, a svoj legalni ulov regularnim kanalima prodaje na pijacama u Tivtu i povremeno Kotoru.
Tvrdi i da su njegovi troškovi poslovanja značajno veći u odnosu na one koji se nelegalno bave privrednim ribolovom i sami ili preko nakupaca, distribuitraju ulov putem ulične prodaje, izbjegavajući plaćanje bilo kakvih poreza i taksi.
„Moji troškovi su neuporedivo veći, jer je tu održavanje i registracija broda, gorivo, plate posadi, zakup pijačnih tezgi, porezi i doprinosi, a evo sada i nama namjeravaju da uvedu ove nove fiskalne kase što će nam biti dodatni izdatak. U takvim okolnostima, ja i druge moje kolege koji se regularno i uz poštovanje svih propisa bavimo ribarstvom, nemamo šansi protiv nelegalne ulične prodaje ribe od koje država nema ama baš nikakve fiskalne koristi. Uz to, na ulici se, često u nehigijskim uslovima, prodaje bukvalno sve i svašta, pa i riba što potiče iz krivolova, ili je ulovljena zabranjenim sredstvima poput dinamita“, priča tivatski ribar.
On dodaje i da je situacija u Tivtu trenutno takva da „oko dvije trećine ribe koja se prometuje u ovom gradu, potiče iz nelegalne ulične prodaje i preprodavaca koji ovdje dolaze iz susjednih opština“.
„Više se na gradskoj pijaci ne može prodati ni tih 5-6 klašeta ribe koju ulovim izlazeći na more samo jednom sedmično, jer je potražnja ionako pala, a i to malo kupaca nam otimaju nelegalni ulični preprodavci“, ističe sagovornik „Vijesti“, dodajući da su se tim povodom njegove kolege i on, koji ulov regularno prodaju na gradskoj ribarnici, u više navrata bez osjetnijih efekata, obraćali državnoj Ribarskoj, odnosno tivatskoj Komunalnoj inspekciji.
„Iz Ribarske inspkecije tvrde da suzbijanje ulične prodaje navodno nije u njihovoj nadležnosti i odgovornost prebacuju na Komunalnu inspekciju. To, međutim, nije tačno jer Zakon o morskom ribarstvu jasno propisuje da ribarski inspektor ima pravo i obavezu da inspekcijski nadzor vrši ne samo na plovilima na moru, nego i u vozilima kojima se riba transportuje na kopnu, kao i na mjestima njene prodaje, odnosno konzumacije u ugostiteljskim objektima“, kaže nezadovoljni tivatski ribar.
On naglašava da su iz Sekrarijata za komunalni i inspekcijski nadzor Opštine Tivat načelno pokazali interesovanje za probleme sa nelegalnom prodajom ribe na ulicama grada, ali da su njiihovi kadrovski kapaciteti ograničeni, zbog čega komunalni inspektori i policajci, pored svih svojih ostalih obaveza, ne stižu da se na pravi način pozabave ovim vidom nelegalih aktivnosti pojedinaca.
„Zato još jednom apelujemo na Ministarstvo poljoprivrede, u čijem je sastavu i Direktorat za morsko ribarstvo i Ribarskla inspekcija, da ta služba agilnije nastupi prema nelegalnim preprodavcima ribe u Tivtu, a ne da kao kada smo se prije par godina žalili na isti ovaj problem, ribarski inspektor dođe u Tivat i onda kontroliše nas legalne prodavce na gradskoj peškariji, a ne obraća pažnju na obližnje ulice gdje se istovremenio iz automobila na crno prodaje nelegalno ulovljena riba“, zaključuje ovaj tivatski uredno registrovani preduzetnik u privrednom ribolovu.
( Siniša Luković )