Šta je sa starim optužbama za seksualno zlostavljanje?

Kidis se u autobiografiji prisjeća seksualne veze sa 14-godišnjom djevojkom iz katoličke škole

83 pregleda0 komentar(a)
26.11.2017. 18:28h

Da li je moguće razdvojiti slavne ličnosti od njihovog rada i onoga što su radili privatno, pa čak i ako su optuživani za seksualno zlostavljanje? Da su se takve greške dešavale decenijama ranije da li bi dostigli slavu koju jesu?

Ovo su pitanja o kojima se raspravlja ovih dana, na talasu optužbi za seksualno zlostavljanje na račun muzičara, filmaždija i ostalih umjetnika. Mnoge od ovih optužbi datiraju godinama, čak decenijama unazad, ali su priče nove nama i počinici zločina su brzo dovedeni na stub srama. No što je sa onim starijim optužbama koje odavno ne plijene pažnju javnosti? Da li bi trebalo i prema njima da se odnosimo jednako i zašto ne preduzimamo slične akcije da osudimo ljude koji su ranije optuživani, pitaju se na portalu "Consequences of Sound".

"Bilo je drugačije vrijeme, na seks se tada gledalo drugačije", argument je koji se najčešće poteže da opravda transgresije heroja kakvi su Čak Beri, Bil Vajman, Džimi Pejdž i Igi Pop. Svi oni, kao i mnogi drugi, priznali su da su imali romantične veze sa djevojkama mlađim od 18 godina, dok su oni bili u svojim dvadesetim ili tridesetim. Vajman je imao 47 godina kada je započeo vezu sa 13-godišnjom djevojkom, naravno uz blagoslov njene majke. Vajmanov bivši bend The Rolling Stones se kasnije razmetao sa maloljetnim grupi djevojkama koje su prodavale njihovu robu na turneji "Voodoo Lounge" 1994.

Modernije rok zvijezde, poput Entonija Kidisa iz Red Hot Cilli Peppersa takođe su se hvalile kako su počinile, po američkim zakonima, silovanje bez ikakvih posljedica. U svojoj autobiografiji iz 2005. "Scar Tissue" Kidis se prisjeća svoje seksualne veze sa 14-godišnjom djevojkom iz katoličke škole. Kidis je imao 23 godine tada i nastavio je seksualni odnos sa njom čak i kad je saznao koliko ima godina.

"Sljedećeg dana smo se odvezli u Baton Ruž i naravno ona je pošla sa nama. Kada smo sišli sa bine, prišla mi je i rekla:' Moram nešto da ti kažem. Moj otac je šef policije i cijela država Luizijana me traži, jer sam nestala. I da, osim toga, ja imam 14 godina'. Nisam bio uplašen, jer sam nekako u svom ludom umu znao da ako kaže šefu policije da je zaljubljena u mene, on me neće odvesti na neko polje i upucati, ali sam želio da je vratim kući što prije. Pa smo imali seks još jednom", piše frontmen u svojoj knjizi.

Ova veza je inspirisala pjesmu Peppersa "Catholic School Girls Rule" iz 1985, koju je bend svirao sve do 2007. I pored ovog priznanja u njegovoj autobiografiji, Kidis i ostatak benda i dalje uživaju status rok zvijezda. Osvojili su od tada Gremije, bile glavne zvijezde festivala, pojavili se na Super Boulu, a 2012. su uvedeni u Rokenrol kuću slavnih.

Nedavno kada su se optužbe za seksualno zlostavljanje pojavile na račun Džesija Lejsija iz Brand New, Meta Mondanajlaiz grupe Real Estate i kantautora Aleksa Kaldera, njihove karijere su okončane u roku od par sati. Koncerti su otkazani, muzika je nestala sa striming platformi, a godine kritičkog i komercijalnog uspijeha su isparile.

Frontmen grupe Aerosmith Stiven Tajler nije imao takvu sudbinu. On je u 27. godini započeo vezu sa 16-godišnjom Džulijom Holkomb, čija majka mu je dodjelila starateljstvo nad njom. Ona je uskoro ostala trudna, ali veza nije cvjetala. Njihov stan se zapalio nakon čega je Džulija završila u bolnici, gdje je morala da abortira.

"Kad sam se vratila majci, moj duh je bio slomljen. Nisam mogla da spavam bez noćnih mora o abortusu i vatri. Svijet se činio kao mračno mjesto", prisjetila se Holkomb u eseju objavljenom 2011.

Galerija