Pronađeni fosili najstarijih životnih formi na zemlji
Ovi sićušni organizmi su se na Zemlji pojavili prije oko 3.5 milijarde godina, a još nije jasno kako su iz njih počeli da nastaju višećelijski, složeni organizmi
Indijski naučnici pronašli su prokariotske mikrofosile čija se starost procjenjuje na dvije milijarde godina, prenosi Newsweek.
Prokariotski mikrofosili predstavljaju fosile najstarijeg poznatog oblika života na našoj planeti - prokariotskih ćelija.
Prokariotski organizmi sastoje se od jedne ćelije i nemaju ćelijsko jedro, niti ćelijske organele, osim ribozoma. Ovoj grupi pripadaju bakterije i modrozelene alge, dok su svi ostali organizmi predstavljaju eukariote.
Ovi sićušni organizmi su se na Zemlji pojavili prije oko 3.5 milijarde godina, a još nije jasno kako su iz njih počeli da nastaju višećelijski, složeni organizmi.
Naziv mikrofosil odnosi se na sve fosile čija je veličina manja od jednog milimetra, i čije proučavanje zahtijeva upotrebu mikroskopa.
Fosile je na Indijskom potkontitentu, u basenu Gvalior u oblasti Bundelkand, otkrio bengalurški geolog Nareš Gose, bivši profesor na Univerzitetu u Patni.
Otkriće je predstavljeno na nedavnoj godišnjoj konferenciji Indijskog geološkog kongresa u Nagpuru.
( Vijesti online )