Smailović: Ideologija zla koja je bila pokretač genocida i dalje je prisutna

"Zato moramo raskrstiti sa ovom idelogijom zarad budućih pokoljenja. Genocid se može realizovati za jedan dan, ali pripreme te realizacije čiji oblici mogu biti latentni mogu trajati mnogo duže", istakao je Smailović

58624 pregleda106 komentar(a)
Smailović, Foto: Screenshot/Skupština Crne Gore
09.06.2021. 20:09h

Poslanik Bošnjačke stranke (BS) Amer Smailović kazao je danas u Skupštini Crne Gore da je Srebrenica dokaz monstruoznog zločina koji se desio u vremena kada se mislilo da smo na vrhuncu civilizacijske slobode i pravde, tehnološkog razvoja i kada su "mnogi pravednici putem satelita gledali kako jedan narod nestaje".

Poslanici na današnjoj sjednici u parlamentu raspravljaju o Predlogu koji su podnijeli poslanici Ervin Ibrahimović, Dragutin Papović, Damir Šehović, Raško Konjević, Genci Nimanbegu, Fatmir Đeka i Andrija Popović.

"Ideologija zla koja je bila pokretač za počinjeni genocid da je i dalje prisutna i da ne krije da pojedinci i dalje pokušavaju predlozima, da recimo jedna ulica u crnogorskom gradu nosi naziv po presuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću. Zato moramo raskrstiti sa ovom idelogijom zarad budućih pokoljenja. Genocid se može realizovati za jedan dan, ali pripreme te realizacije čiji oblici mogu biti latentni mogu trajati mnogo duže", istakao je Smailović.

On je dodao da i danas pojedini ideolozi zla vrše mentalne pripreme jednog dijela svojih sljedbenika.

"Kako bi u jednom trenutku neki novi (Slobodan) Milošević, neki novi (Radovan) Karadžić, (Ratko) Mladić sa umišljajem i bez osjećaja krivice natjerali svoje podanike da nastave sa biološkim istrebljenjem Bošnjaka ili nekog drugog naroda... Zla vremena nikada ne smiju da se vrate, oni trebaju da budu ponosni na ovaj palament", rekao je Smailović ističući da se rezolucijom ne kolektivizuje krivica, niti da i jedan narod može biti genocidan.

Ibrahimović: Cilj Predloga rezolucije o Srebrenici je da se društvo suoči sa prošlošću i narodi pomire

Poslanik Bošnjačke stranke (BS) Ervin Ibrahimović je kazao da je cilj Predloga rezolucije o Srebrenici da se društvo suoči sa prošlošći i da se narodi pomire.

Ibrahimović je kao predstavnik predlagača kazao da Predlog rezolucije podrazumijeva, između ostalog, da parlament osudi i priznaje da se u Srebrenici jula 1995. godine desio genocid u kom je ubijeno preko 8.000 Bošnjaka, da to Skupština Crne Gore najoštrije, da se zabranjuje javno negiranje postojanja i umanjnja genocida, da se 11. jul proglasi danom sjećanja na žrtve, da se afirmiše mir i stabilnost, te se pozivaju javne institucije da istraže ratne zločine.

"Smatram da na osnovu pravosnažne presude Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde i na osnovu usvojenih rezolucija u Evropskom parlamentu i u Kongresu SAD-a, usvajanjem Rezolucije u ovom parlamentu Crna Gora će nedvosmisleno pokazati da joj je mjesto u društvu razvijenih demokratija", rekao je Ibrahimović.

On je dodao da zabrinjavaju dešavanja u posljednjih deset mjeseci u kojem je, kako je kazao, pojačan stepen multietničke i multivjerske distance.

"Zato smatram da će Rezolucija onemogući da se zločinci kriju iza naroda", poručio je Ibrahimović.

On je pozvao poslanike da jasno kažu da se desio genocid u Srebrenici.

Vučurović: Predlog rezolucije provokacija kojom se satanizuje srpski narod

Poslanik Demokratskog fronta Jovan Vučurović je istakao da je Predlog rezolucije o Srebrenici provokacija kojom se želi satanizovati srpski narod i proglasiti genocidnim.

On je istakao da poslnici DF neće glasati za ovu rezoluciju.

"Ona je direktno usmjerena protiv srpskog naroda, ali je namijenjena za dnevno političku upotrebu, jer oni koji stoje iza nje očigledno su više razmišljali o političkih poenima, nego o žrtvama, više su razmišljali o podizanju tenzija u društvu, a kako bi podigli svoje posrnule rejtinge. Mene interesuje osnovni cilj ovog teksta, a to pokušaj satanizacije srpskog naroda", kazao je Vučurović.

Dodao je da je razočaran što nema predstavnika Vlade Crne Gore jer je u njoj došlo do "grkih" riječi i da bi bilo veoma korektno da se čuje i njihovo mišljenje. Istakao je i da na ovoj raspravi bi trebalo da budu i predstavnici DPS-a, kao i da nije u redu da se pojave samo na glasanju.

"Ovo je vrlo teška tema, ova rezolucije nije prošla na Odboru za ljudska prava i slobe, da su DPS predstavnici bili na sjednici odbora možda bi i prošla", naglasio je Vučurović.

Bogdanović: Genocid pravosudno nesporan za svakoga ko priznaje CG

Poslanik Demokratske Crne Gore Boris Bogdanović je istakao da je genocid u Srebrenici dokazan pred Međunarodnim sudom koji priznaje Crna Gora i da je pravosudno nesporan za svakoga ko priznaje Crnu Goru.

"Crna Gora je u ovom domu prije više od deset godina prihvatila, i to kao prva u regionu, evropsku rezoluciju o Srebrenici i to kroz zvaničan dokument - deklaraciju i sada mi zaista nije jasno čemu služi nova inicijativa opozicije u vezi sa Srebrenicom, ako nije za raspirivanje novih podjela i dizanja novih tenzija", rekao je Bogdanović.

Istakao je da prije svih stravičnih zločina nalazi se politika podjela, koja mora da postane crna stranica balkanske istorije.

"Svi oni koji obesmišljavaju srebrenički ili bilo koji drugi zločin nad Srbima, muslimanima, Hrvatima i svim drugim narodima imaju isti politički cilj, jer pokušavaju da nad tim temama, nad tim zločinima fućare neki politički poen. Vi koji zagovarate politiku podjela ste super smislili svoje političke pozicije - kritikuješ zločince, izdajnik si, klanjaš se žrtvama, izdajnik si, sjedneš sa mitropolitom, izdajnik si, sjedneš sa rejsom izdajnik si, braniš crkve i manastire, izdajnik si, braniš džamije izdajnik si...", kazao je Bogdanović.

Radulović: Glasao bih za rezoluciju kojom se osuđuju sve Srebrenice na ovom prostoru

Poslanik Pokreta za promjene Brako Radulović je kazao da ako se morala otvoriti teška priča kao što je genocid u Srebrenici, "tada smo trebali da otvorimo sve brojne Srebrenice, koje su se desile prethodnih trideset godina, odnosno prethodnih 81 godina na prostorima nekadašnje naše domovine Jugoslavije".

"Moramo da uradimo na jedan ljudski i državnički način, moramo da vagamo riječi, moramo u toj istini koja mora da izađe odavde da učinimo da Crna Gora bude ljepša, složnija, građanskija, multietničkija, da disperznost za koju sam se ja čitav život borio, izrastao, živio, želim da moja unučad nastave dalje, komšije do komšije, bez obzira koje vjere i nacionalnosti", kazao je Radulović.

Radulovć je dodao da neće glasati za političke stvari, ali bi glasao za rezoluciju kojom se "osuđuju sve Srebrenice na ovom prostoru".

Joković: Narod koji je pretrpio najviše zločina, žele proglasiti genocidnim

Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Vladimir Joković je kazao da se suosjeća sa svim žrtvama i da bi najbolje bilo da zločince osude njihovi sunarodnjaci.

"Ne smijemo zločine nikako dijeliti na presuđene i nepresuđene, jer za neke zločine nikada nije ni suđeno, a za neke je presuđeno nikako ne smijemo uprasti u tu zamku kada su se desili zločini, svi su oni naši, jer ćemo i sa jednim i sa drugim nastaviti da živimo", kazao je Joković.

On je dodao da jedan narod koji je pretrpio najviše zločina, žele proglasiti genocidnim.

Zoronjić: Srebrenica nije moneta za potkusurivanje

Poslanica Građanskog pokreta URA Suada Zoronjić je istakla da je uvijek pokazivala solidarnost sa žrtvama genocida u Srebrenici.

"Mnogi još uvijek nijesu pronađeni u masovnim grobnicama, nijesu identifikovani i ne zna im se čak ni mezar. Ne postoji način da se ublaži bol za izgubljenim sinovima i muževima i da se zaboravi miris amonijaka koji je prodirao iz masovnih grobnica, da se umanji patnja žena čije su suze presušile, zato danas pozivam sve one koje manipulišu žrtvama genocida kako bi stekli jeftine političke poene da prestanu sa takvim manipulacijama, da ne otvaraju bolne ratne rane i ne stvaraju razdor u društvu, jer Srebrenica nikada nije bila niti će biti moneta za potkusurivanje", kazala je Zoronjić.

Ona je dodala da je BS kao koalicioni partner DPS imala dovoljno vremena da usvoji jednu ovakvu rezoluciju.

"Deklaracija koju je ponudila Bošnjačka stranka je jednostrana, jer nije prepoznala ulogu svojih koalicionih partnera, svima je jasno ko je punio tenkove gorivom, dok je trajala agresija u Bosni i Hercegovini, kome je Milo Đukanović pomagao. Ko je deportovao izbjegle Bošnjake iz Herceg Novog koji su pobjegli od vihora rata i ko ih je vratio pod nož u Foču? Ko je učestvovao u ratno huškačkim pregovorima i koliko su time doprinijeli genocidu u Srebrenici, s obzirom na to da je Đukanović bio dio državnog savjeta odbrane SRJ 1995. godine", rekla je Zoronjić.

Ona se osvrnula i na, kako je kazala, medijsku hajku i manipulacije kojom su joj poželjeli "Srebrenicu u kući", time što su spinovali da je ona jedna od negatora genocida.

Istakla je i da se ova rezolucija može izglasati uz podršku URA, a da je trebala biti izglasana uz podršku DPS.

Brajović: Ne postoji genocidan i zločinački narod

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Ivan Brajović je kazao da će poslanici SD galsati za ovu rezoluciju radi bolje idetifikacije zločinaca.

Dodao je da ne postji genocidan i zločinački narod.

"Ovdje je pominjana priča zašto se ponovo nudi ta priča o Srebrenici. Mi smo upoznati da u svakom parlamentu postoji onih ekstremno desnih snaga. U svakom parlamentu imate onih koji zagovaraju nešto što građanska Evropa ne prihvata, ali jedno je kad su oni u manjini, a jedno kad ljudi koji to tvrde predstavljaju većinu u parlamentarnoj većini. Zato mislim da je bilo vrlo važno da se ponudi ova rezolucija", rekao je Brajović.

Vuksanović-Stanković: Poricanje genocida je posljednji stepen genocida

Poslanica Socijaldemokratske partije (SDP) Draginja Vuksanović-Stanković je izlaganje započela "u Srebrenici se desio genocid".

"Ova konstacija je test našeg društva. Ovo nije političko ili ne daj Bože dnevno političko pitanje, ovo je civilizacijsko pitanje. Svako ko negira genocid, umanjuje ili ga nemušto tretira, mora znati da time čini nemušti grijeh prema nevinim žrtvama. Umanjivati ili negirati genocid u Srebrenici, isto je kao i umanjivati holokaust, Jasenovac. Nema ovdje nikakve kolektivne krivice ili osude čitavnog naroda, to je najgnusnija podvala onih koji nijesu u stanju da osude najmonstruozniji zločin nakon Drugog svjetskog rata. Oni koji u Ratku Mladići vide samo Srbina, najveći su neprijatelji srpskog naroda. Nenormalno je pored toliko izuzetnih ljudi izabrati zločinca da se sa njim idetifikujete. I najvećim svjetskim narodima dešavala su se posrnuća i dešavali su se zločinci, ali njihova veličina je upravo u tome što su smogli snage da osude zločine i prezru zločince koji su to radili u ime i za račun svog naroda. Bez jasnog stava prema onom što se desilo devedesetih mi kao društvo ne možemo iskoračiti naprijed", kazala je Vuksanović-Stanković.

Ona je citirala tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca:"Poricanje genocida je posljednji stepen genocida".

Radunović: Amandmanom istaći da se osuđuju svi zločini na prostoru bivše Jugoslavije

Poslanik DF-a Slaven Radunović kazao je da poslanici pripremaju amandman na Predlog rezolucije u kojem će biti istaknuto da se osuđuju svi zločini na prostoru bivše Jugoslavije.

Poslanik kluba "Crno na bijelo" Srđan Pavićević kazao je da će glasati za Predlog rezolucije o Srebrenici bez obzira da li će biti usvojeni amandmani ili ne.

Poslanik BS-a Ervin Ibrahimović poručio je da su predlagači spremni da mijenjaju tekst koji će biti prihvatljiv za sve, ali koji će jasno podcrtati da se desio genocid u Srebrenici.

"Ostavićemo prostor pravnicima da nađu riječ možda za najoštrije, za izražavanje osjećanja, pa ćemo možda izjednačiti tačku jedan i sedam", istakao je Ibrahimović.

Bošnjak: Osuditi i ponašanje crnogorskog političkog rukovodstva tokom trajanja sukoba devedestih u BiH

Potrpedsjednica Skupštine Branka Bošnjak kazala je da nema problema da osudi genocid u Srebrenici, jer su u zločinu sličnog koncepta koji je počinjen u Pivi poginuli njena rodbina sa majčine strane.

Istakla je da se treba osuditi i ponašanje crnogorskog političkog rukovodstva tokom trajanja sukoba devedestih u BiH.

"Treba da se uradi revizija prošlosti. Najviše kaskamo u rješavanju ratnih zločina, zato što je politički vrh Crne Gore učestoivao u ratu, zato kaskamo u rješavanju ratnih zločina... Nekome je nekada bilo nešto drugo u interesu, a sada nešto drugo", rekla je Bošnjak.

Šehović: Nema genocidnih naroda, ali ima zlikovaca koji nisu heroji nego zločinci

Niko civilizovan ne pregovara o tome je li međunarodno potvrđeni zvjerski pokolj 8.372 ljudska bića i nedužna civila genocid ili ne, isto kao što niko u demokratskom svijetu danas ne postavlja pitanje da li je nacizam ili fašizam dobar ili loš. Isto tako svako civilizovan zna da nema genocidnih naroda, ali ima zlikovaca i hulja, i oni treba sramnim slovima da budu upisani u istoriji kao zločinci, a ne kao heroji. Upravo zato se rezolucije poput ove za Srebrenicu glasaju i ide se dalje, a ne ostavlja se djeci u nasljeđe breme poricanja dokazanog genocida, jer bi time ukrali budućnost generacijama koje dolaze, na isti način na koji su usijane glave 90-tih godina ukrali budućnost mojoj generaciji na prostoru Balkana", kazao je poslanik SD-a Damir Šehović. Posebno je naglasio zašto je donošenje te rezolucije baš sad predloženo:

„Zato što trenutni ministar pravde i ljudskih prava, što je poseban paradoks, ne priznaje genocid. Zato što je baš on zbog toga anticivilizacijskog stava bio tema na sjednici Generalne skupstine Ujedinjenih Nacija! Zato što nam, opet paradoksalno, predsjednik Odbora za ljudska prava ne priznanje genocid. Zato što nam se predsjednik Vlade slika sa grupama poznatim po transparentima: 'Ratko Mladić - heroj', isti onaj koji je juče pravosnažno osuđen na doživotnu kaznu zatvora. Zato ne treba da se čudimo što je nekom palo na pamet da predloži da se ulica u Beranama nazove po zločincu Ratku Mladiću. Zato što nam svako malo u gradovima u kojima živi muslimansko stanovništvo osviće natpis 'Nož, žica, Srebrenica'. Zato što nam ni manje ni više nego u Ministarstvu prosvjete sjede ljudi koji su, kad im se ne svidi nešto što je rekao sadašnji potpredsjednik, saglasni da je on 'samo Šiptar', ili pak čovjek koji lije krokodilske suze i piše deseterce o Ratku Mladiću. Zato mi recite, kako vam u ovakvom ambijentu može biti sporno donošenje Rezolucije, te u krajnjem, šta ima sporno u njenom sadržaju?“ „Međunarodni sud pravde u Hagu, Haški tribunal, Evropski parlament i Američki kongres, stavili tačku na ovo pitanje, pa valjda možemo i mi. Glasajmo za Rezoluciju, učinimo ono što su učinili svi drugi civilizovani narodi, i krenimo dalje. Jer bez suočavanja sa prošlošću nam nema budućnosti”, zaključio je Šehović.