Rokenrol patrijarh
"Ja jesam Srbin, ali sam prije svega hrišćanin, a to je univerzalna vrijednost i zato ću propovijedati i svjedočiti Hrista. Volim svoj narod, ali volim i voljeću i sve druge narode, svakog čovjeka, svaku ikonu Božiju", kazao je Porfirije
„Srpski patrijarh koji voli Bob Dilana i sastav Džetra Tal, koji je kao monah sa rok-muzičarima i glumcima razgovarao o umjetnosti, otvarao vrata crkve zavisnicima od droge i alkoholičarima? Donedavno je to bilo nezamislivo. Izborom Porfirija Perića, bivšeg mitropolita zagrebačko-ljubljanskog, to je sada postala stvarnost“, piše njemački javni servis MDR.
U kolumni koju potpisuje beogradski novinar Andrej Ivanji, on navodi da mu je jedan prijatelj, kad je mlađi i moderniji Porfirije (59) izabran pored dva konzervativna kandidata za patrijarha, rekao: „Imamo rokenrol patrijarha“.
„Sviđa mi se i sama pomisao što novi patrijarh ne krije da voli pjesme ´Partibrejkersa´, mog omiljenog rok benda sa postjugoslovenskog područja. U nacionalno orijentisanoj Srbiji, oblikovanoj narodnom muzikom i političkom dogmom, gdje je u podzemlje gurnut kritični i buntovni pank-rok, to je već sa ateističke tačke gledišta predstavljalo proboj“, piše Ivanji.
U tekstu se navodi da su očekivanja od Porfirija velika, ali i kontradiktorna: „Jedni očekuju da će novi patrijarh krenuti stopama prethodnika Irineja, koji je bio veoma blizak srpskim vlastodršcima iz nadmoćne Srpske napredne stranke i obasipao ih crkvenim ordenjem i pohvalama. Drugi – među kojima sam i ja –nadaju se da će Porfirije crkvu barem držati podalje od politike ili se čak pobunuti protiv činjenice da se kritički nastrojeni djelovi društva neprestano stigmatizuju.“
Na portalu MDR se dalje navodi da od ustoličenja Porfirija nisu prošla ni četiri mjeseca, da je patrijarh suzdržan i oprezan, i da je do sada malo šta rekao i uradio, ali da se ipak čini da je Srpska pravoslavna crkva pod nekom drugom zvijezdom, jer Srbija nikada ranije nije imala takvog patrijarha:
„Iza svog duhovnog dostojanstva i velike divlje sijede brade krije se Porfirijev vragolast osmjeh. Bore oko njegovih očiju otkrivaju čovjeka koji se rado i često smije. On odaje utisak modernog čovjeka“, piše Ivanji.
On citira novinarku i teološkinju Jelenu Jorgačević, koja je kazala da Porfirije „savršeno razumije kako današnji svijet funkcioniše“, kao i da je on „patrijarh pomirenja“, kako unutar Srpske pravoslavne crkve, tako i van nje.
Ivanji piše da se Porfirije još kao mitropolit zalagao za pomirenje Hrvata katolika i Srba pravoslavaca i podsjeća na jednu njegovu izjavu iz tog vremena: „Ja jesam Srbin, ali sam prije svega hrišćanin, a to je univerzalna vrijednost i zato ću propovijedati i svjedočiti Hrista. Volim svoj narod, ali volim i voljeću i sve druge narode, svakog čovjeka, svaku ikonu Božiju.“
Stanovnici Zagreba zato su znali da cijene Porfirija još dok je bio „njihov“ mitropolit. „A kada je sredinom maja na lokalnim izborima u Zagrebu pobijedila ljevičarsko-zelena koalicija, Porfirije, koji je u međuvremenu postao patrijarh, čestitao je na izbornoj pobjedi. Tom prilikom pozajmio je stihove Džonija Štulića, frontmena Azre, jednog od najpoznatijih jugoslovenskih rok i pop sastava: ´Kada Zagreb izranja iz sna´. Patrijarh Porfirije je izrazio nadu da je pred svima nama novo jutro, koje će promijenti sve. Kada patrijarh čestita progresivnim snagama i izrazi nadu zbog promena, to pažljivo slušaju ne samo u Zagrebu, već i u vlastima u Beogradu.“
U tekstu se navodi da su od početka Porfirijevog mandata simbolični gestovi veoma važni: „Kamera ga je uhvatila kako sam hoda Beogradom. Za Uskrs je jeo sa beskućnicima i posjetio bolesnu djecu. U ophođenju sa ljudima je spontan, ne govori sa visine, kao što to uobičajeno rade pravoslavni sveštenici. Bez pompe, bez nadobudnosti. Pri tom je vjerovatno najobrazovaniji srpski patrijarh modernog doba.“
„Vremena se mijenjaju“, pjevao je Bob Dilan, čije stihove srpski patrijarh rado sluša, piše MDR: „U Srbiji se sada pitaju: da li se u konzervativnoj pravoslavnoj crkvi sada dešavaju promjene? U Svetom sinodu srpski patrijarh je prvi među jednakima. Ali stara garda autoritarnih episkopa polako se oprašta, zamjenjuju ih mlađi Božiji ljudi. Porfirije je jedan od njih.“
( Deutsche Welle )