Šehović: Retroaktivnom primjenom spriječiti diskriminaciju onih koji su po sili zakona prinudno penzionisani
"Socijaldemokrate su uvijek spremne da saslušaju i uvaže sve što je u interesu građana. Cijenimo da isti takav pristup uvijek treba da bude prisutan sa obje strane, nezavisno da li je riječ o vladajućoj većini ili opoziciji", kazao je poslanik SD-a
Socijaldemokrate su pozdravile odluku kolega iz vladajuće većine da revidiraju izmjene Zakona o radu koje su nedavno usvojene, i da odlože primjenu pojedinih odredaba koje su predviđale prestanak radnog odnosa po sili zakona ne samo onima koji su navršili 66 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, nego i zaposlenima koji su ostvarili pravo na staž sa uvećanim trajanjem, kojima bi radni odnos prestao mimo njihove volje znatno ranije u odnosu na opštu starosnu granicu, čime bi bili dovedeni u neravnopravan položaj u odnosu na ostale zaposlene. "Odloženom primjenom, koju ćemo kao mjeru kompromisa i mi u SD-u podržati, stvorene su pretpostavke da narednih mjeseci u odnosu na to pitanje bude pokrenut kvalitetan i ozbiljan socijalni dijalog, koji će sigurni smo pomoći da se dođe do održivih rješenja koje su rezultat kompromisa sa socijalnim partnerima. A svako rješenje koje bude rezultat takvog dijaloga će za nas biti prihvatljivo", saopštio je poslanik SD-a Damir Šehović.
Dodaje da, ipak, odložena primjena jeste samo potreban, ali ne i dovoljan uslov za kvalitetan zajednički izlaz iz aktuelne situacije. "Zbog potrebe postizanja cjelovitog rješenja smo amandmanom koji smo podnijeli na dopune Zakona o radu tražili i retroaktivnu primjenu od 12.6.2021. godine, kako ne bismo došli u situaciju da oni koji su se u međuvremenu penzionisali tokom perioda primjene ove sporne norme, budu oštećeni."
Retroaktivnošću se, kako ističe, štite prava onih zaposlenih koji su u međuvremenu, primjenom te sporne norme, već pošli u penziju.
"Odnosno, ona otvara mogućnost da poslodavac 'koriguje' postupanja na koja su bili dužni po sili zakona, na način što bi se otvorila mogućnost za „povlačenje“ rješenja o prestanku radnog odnosa koje su po sili zakona bili dužni da uruče. U suprotnom bi zaposleni koji to žele i sami bili u prilici da na jednostavan način zaštite svoja prava. Jer, kako smo uporno saopštavali, ova norma je, otkad je stupila na snagu, već proizvela određenu štetu šaljući u penziju nemali broj univerzitetskih profesora, prosvjetnih radnika, vatrogasaca, policajaca, vojnih lica i drugih, koji su po sili zakona izgubili radni odnos. Usvajanjem amandmana se sve to može korigovati i vratiti u prvobitno stanje".
Šehović je poručio da su Socijaldemokrate uvijek spremne da saslušaju i uvaže sve što je u interesu građana. "Cijenimo da isti takav pristup uvijek treba da bude prisutan sa obje strane, nezavisno da li je riječ o vladajućoj većini ili opoziciji. SD će pratiti dalja dešavanja na ovu temu i dati svoj doprinos u formulisanju najkorisnije i najkvalitetnije norme", zaključuje poslanik SD-a.
( B.H. )