Administrativni odbor dostavio parlamentu predlog odluke o razrješenju Vukčevića

Agencija za sprječavanje korupcije je 12. oktobra dostaviia Administrativnom odboru odluku kojom |e utvrđeno da je Vukčević, kao javni funkcioner prekršio Zakon o sprječavanju korupcije, u vezi sa Zakonom o nacionalnom javnom emiteru RTCG

63 pregleda3 komentar(a)
Administrativni odbor, Nikola Vukčević, Foto: Luka Zeković
23.11.2017. 12:41h

Administrativni odbor dostavio je danas parlamentu predlog odluke o razrješenju Nikole Vukčevića za člana Savjeta Radio televizije Crne Gore (RTCG).

Odbor je ovu odluku donio na sjednici 15. novembra.

Zakonom o nacionalnom javnom emiteru RTCG odredeno je da članove Savjeta te medijske kuće imenuje i razrješava Skupština Cme Gore.

Agencija za sprječavanje korupcije je 12. oktobra dostaviia Administrativnom odboru odluku kojom |e utvrđeno da je Vukčević, kao javni funkcioner prekršio Zakon o sprječavanju korupcije, u vezi sa Zakonom o nacionalnom javnom emiteru RTCG.

„On je istovremeno sa obavijanjem javne funkcije, ostvario imovinsku korist po osnovu Ugovornog odnosa sa privrednim drustvom "Galileo Production" DOO Podgorica, čija je djelatnost proizvodnja fiimova, video zapisa i teievizijskog programa juna 2016. godine, čime je kao javni funkcioner javni inferes podredio privatnom i izazvao sukob interesa“, kaže se u odluci.

Navodi se da je na osnovu Zakona o sprječavanju korupcije, Vukčevic, kao javni funkcioner bio dužan da preduzme mjere radi rješavanja sukoba interesa i Agenciji prijavl sumnju o postojanju sukoba Interesa, koja o tome daje mišljenje.

Vukčević je na sjednici Administrativnog odbora naveo da je za potrebe nezavisne filmske produkcije režirao dokumentami film i za tu autorsku djelatnost primio predviđeni rediteljski/autorski honorar.

„Dakle, radeći svoj uobičajeni rediteljski posao (finansiran nezavisnim sredstvlma, koja nemaju nikakve veze sa RTCG, uključujući i to da faj dokumentami film nije emitovan na RTVCG, niti na bilo kojoj drugoj TV stanici, jer mu to nije ni bila namjena)“.

Agencija za sprječavanje korupcije je, smatra on, pogrešnom i nepotpunom utvrđenom interprelacijom činjeničnog stanja, pogrešno zaključlla da je povrijedio javni interes.

Kroz analizu ukupnih činilaca i činjenica, ukazao je i dokazao, kako navodi, da se privredno društvo koje ga je angažovaio kao rediteija - ne bavi proizvodnjom TV programa, pa je odluka Agencije netačna, jer je zasnovana na pogrešnom i paušalnom doživljaju termina proizvodnja televizijskog programa.

Vukčević je naveo da se uvldom u Centralni registar poslovnih subjekata moze vidjeti da je drustvo "Galileo production" od kojeg je primio honorar za autorsko djelo, registrovano pod šifrom 5911 shodno MONSTAT-u, odnosno Zakonu o kiasifikaciji djelatnosli, za proizvodnju filmova, video-zapisa i telvizijskog programa.

On je istakao je da se uvidom u Zakon može utvrditi da u Crnoj Gori ne postoji šifra djelatnosti - proizvodnja (samo) filmova, kakva je djelatnost najbliza stvarnoj djelatnosti filmske produkcije "Galileo production" (a to jeproizvodnja filmova i video zapisa) označena šifrom 5911.

„Iz toga proizilazi da je "Galileo production" bio prinuđen da se registruje ne samo za proizvodnju fiimova i video zapisa (što mu je osnovna djelatnost) već i za proizvodnju teievizijskog programa".

Članovi Odbora su na sjednici 15, novembra ocijenili da je nesporno da je Vukčević, kao član Savjeta RTCG, prihodovao od privrednog drustva "Galileo production" DOG Podgorica, po osnovu ugovornog odnosa iznos od 2.600 eura na ime honorara za režiranje dokumentarnog filma, što je direktno suprotno Zakonu o nacionalnom javnom emiteru RTCG.

Podsjeća se da je Zakonom o nacionalnom javnom emiteru RTCG određeno je da članovi Savjeta ne mogu biti „lica koja, kao vlasnicl udjela, akclonarl, članovi organa upravljanja, članovi nadzornih organa, zaposleni i slično, imaju interesa u pravnim licima koja se bave proizvodnjom radio i televlzljskog programa, tako da bi clanstvo takvog lica u Savjetu moglo da dovede do sukoba interesa".

Zato je Odbor jednoglasno predložio da se Vukčević razriješi članstva u Savjet RTCG.

Sjednici su prisustvovali Luiđ Škrelja, Marta Sćepanović, Milorad Vuletić, Ana Nikolić, Branko Čavor, Bogdan Fatić i Adrijan Vuksanović.