Marković: Crna Gora se može mnogo primaći životnom standardu najrazvijenijih zemalja Evrope
“Vlada koju vodim, oslonjena na već ostvarenim strateškim političkim prioritetima, za prehodnih 11 mjeseci u potpunosti se posvetila dinamiziranju ekonomskog rasta, koji će podjednako obuhvatiti svaki region Crne Gore, ali i sve segmente društva”, ocijenio je Marković
Vlada Crne Gore je u kratkom roku uspjela da stvori preduslove za dalji rast zaposlenosti, olakša i pruži priliku za ravnomjeran razvoj i vrati povjerenje u crnogorsku ekonomiju, ocijenio je premijer Duško Marković.
On je kazao da dosadašnji rezultati Vlade daju za pravo da se vjeruje da se Crna Gora može mnogo primaći životnom standardu najrazvijenijih zemalja Evrope.
“Stoga ostajem u uvjerenju da razloga za optimizam ima jer je zasnovan na rezultatima, te da najbolji dani za Crnu Goru tek predstoje”, rekao je Marković u izjavi za časopis “Pogled”, uoči godišnjice rada Vlade.
Prema njegovim riječima, izazovi sa kojima se suočava Crna Gora nijesu vezani za mandat jedne Vlade, već je to dio šireg procesa koji je tokom proteklih godina otvorio i podstakao crnogorsku ekonomiju.
Marković je kazao da je poseban zamah taj proces zadobio nakon obnove državne nezavisnosti, ali da je imao i periode stagnacije.
“Vlada koju vodim, oslonjena na već ostvarenim strateškim političkim prioritetima, za prehodnih 11 mjeseci u potpunosti se posvetila dinamiziranju ekonomskog rasta, koji će podjednako obuhvatiti svaki region Crne Gore, ali i sve segmente društva”, ocijenio je Marković.
Premijer je naglasio da se napori izvršne vlasti u prethodnih 11 mjeseci oslikavaju kroz ekonomiju baziranu na makroekonomskoj i fiskalnoj održivosti, i izgradnju okruženja koje promoviše investicije i stvara nove vrijednosti.
Marković je naveo da se reforme, koje će biti nastavljene, odnose na povećanje fiskalne discipline, unapređenje poslovnog ambijenta, sprovođenje strukturnih reformi u oblasti javne uprave, obrazovanja, zdravstva, tržišta rada i socijalne politike.
“Ovaj pristup baziran je na principima makroekonomske i fiskalne stabilnosti. Upravo ta stabilnost i održivost pretočena je u realni ekonomski rast”, poručio je Marković, ocjenjujući da su nesporni ekonomski rezultati Vlade, koji su interes svih građana.
On je ponovio da je stopa rasta domaće ekonomije u drugom kvartalu ove godine iznosila 5,1 odsto, navodeći da je to najviša stopa u zemlji od 2008. godine i jedna od najviših stopa rasta u Evropi.
Premijer je ukazao da je, prema zvaničnim podacima, u prvoj polovini ove godine crnogorska ekonomija ostvarila realni rast od 4,2 odsto, što je takođe među najboljim u Evropi.
“Navedeni rezultati premašuju projekcije rasta iz zvaničnih dokumenata Vlade za ovu godinu, i ponosni smo na ostvareni uspjeh”, dodao je Marković.
On je rekao da je Vlada značajne reforme uspješno sprovela u dijelu fiskalne konsolidacije i smanjenja budžetskog deficita, usvajanjem fiskalne strategije do 2020. godine.
Mjere konsolidacije, naglasio je Marković, doprinijele su rastu javnih prihoda, koji su u prvoj polovini ove godine, u odnosu na isti period prethodne godine, veći za 58,2 miliona eura ili 8,2 odsto, dok su u odnosu na planirane veći za 7,5 miliona eura.
“Značajan uticaj na rast prihoda imalo je i Vladino opredjeljenje za kontrolisani reprogram poreskog duga, koji je u velikoj mjeri relaksirao privredu, a kojim su u prvoj polovini godine naplaćena značajana sredstva”, rekao je premijer.
Efekti Vladine politike, kako je dodao, osjetili su se i na rashodnoj strani.
“Javna potrošnja u prvoj polovini ove godine izvršena je na nivou od 873 miliona eura, i u odnosu na plan niža je za oko 50 miliona eura ili 5,4 odsto. Snizili smo tekuće rashode, ali rashodna strana posebno oslikava razvojnu komponentu naših politika, i u njoj se prikazuje značajno povećana kapitalna potrošnja koja je u poređenju sa prethodnom godinom veća za 85 odsto”, precizirao je Marković.
On je rekao da posvećenost Vlade utvrđenim prioritetima potvrđuje i to što su crnogorski reformski napredak prepoznale eminentne institucij e za ocjenu kreditnog rejtinga, odnosno sama međunarodna ekonomska zajednica.
“Tako su dvije prestižne agencije za ocjenu kreditnog rejtinga Moody’s i Standard and Poor, potvrdile B1 kreditni rejting Crne Gore, dok je kao rezultat sistemskih reformi dugoročni izgled promijenjen iz negativnog u stabilan”, istakao je Marković.
On je kazao da je ostvarena snažna investiciona aktivnost u turizmu, energetici, prerađivačkoj industrij i i poljoprivredi, a posebno u saobraćajnoj infrastrukturi koja je preduslov razvoja svih ostalih sektora.
Prema riječima Markovića, svaka Vlada i premijer žele za svoju državu da urade velike stvari.
“Sasvim iskreno hoću da saopštim da smo u izboru da li da se bavimo ‘velikim stvarima’, ili da se posvetimo i onim manjim, operativnim, pa i dnevnim - izabrali ove druge. Vjerujem da ćemo tako biti u prilici da razvijamo Crnu Goru i život njenih građana učinimo boljim”, poručio je Marković.
( MINA business )