Počinje novi Berlinski samit
„Radujem se nastavku svog rada sa šefovima država i vlada iz šest zapadnobalkanskih država - Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Srbije“, saopštila je Merkel.
Novi samit Berlinskog procesa za zemlje Zapadnog Balkana biće održan danas u Berlinu, a najavljeno je učešće šefova država i vlada iz svih šest država regiona.
Domaćin Samita, na kojem će učestvovati svi lideri država regiona, biće njemačka kancelarka Angela Merkel.
„Radujem se nastavku svog rada sa šefovima država i vlada iz šest zapadnobalkanskih država - Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Srbije“, saopštila je Merkel.
Berlinski proces je diplomatska inicijativa koju je 2014. godine pokrenula Merkel, s ciljem da se podrži mirna, stabilna i demokratska budućnost Zapadnog Balkana i da se unaprijede regionalna saradnja i evrointegracije regije.
U okviru Berlinskog procesa, do sada je održano pet samita: u Berlinu (2014), Beču (2015), Parizu (2016), Trstu (2017) i Londonu (2018).
Merkel je u video poruci uoči Samita, navela da je uvjerena da je budućnost Zapadnog Balkana u ujedinjenoj Evropi.
Ona je navela da je od uspostavljanja Berlinskog procesa, koji ima za cilj pružanje konkretnog doprinosa stabilnosti u regionu i mirnom dijalogu, postignuto dosta.
“Zapadni Balkan je neposredni susjed Evropske unije (EU). To je dio Evrope u kojem rane rata još nijesu zacijeljene, a i u Njemačkoj živi veliki broj građana porijeklom s tog prostora“, rekla je Merkel.
Ona je kazala da je jasno da države EU moraju imati interes za mirnim razvojem na Zapadnom Balkanu.
„Imamo odgovornost da se i praktično založimo za razvoj u tom dijelu Evrope”, naglasila je Merkel.
Povjerenica za odnose sa Zapadnim Balkanom pri Ministarstvu spoljnih poslova u Berlinu i bivša ambasadorka Njemačke u Albaniji Suzane Šic kazala je da od samita očekuje dalji napredak po pitanjima regionalne saradnje.
Ona je za Dojče vele rekla da će se Samit posebno fokusirati na naredne korake za izgradnju zajedničkog regionalnog tržišta, koje podrazumijeva slobodno kretanje ljudi, robe, usluga i kapitala, što bi trebalo da se postigne do 2024. godine.
( Biljana Matijašević )